Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gramajul (pentru incepatori)


ghinetz

Recommended Posts

Buna. Incerc si eu de ceva vreme sa devin bucatareasa, mai exact, m-am apucat cam de un an, sau jumatate, de prajiturit. Fur retete de peste tot. Unele imi ies, altele nu. (ca la inceput). Ma confrunt insa cu o problema: gramajul. Nu am cantar si tot citesc in retete: 300g faina, 200g zahar, 5g bicarbonat.[help] Cum sa stabilesc asta cu ajutorul unei cani? sau imi trebuie una speciala? Cu marcaj pentru fiecare in parte? M-ar ajuta daca as sti cat are o cana de lapte, de exemplu: 250g? Dar o lingura mare? Multumesc. Oana [hippi], Stefan [testoasa] si Victor [bibe]. Si tati [cit] [url="http://www.flickr.com/photos/12244302@N04/sets/"]POZE CU NOI[/URL] (scuzati, sigur iar am inversat niste litere cand am tehnoredactat) "unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote: Oana,cu cana de lapte de 240-250ml poti masura 140-150g de faina,de exemplu.
id="quote">id="quote">

 

Asa, de asta nu mi-au iesit Tavalitele aseara. Ca eu la 300g am pus o cana si un pic de faina.[bang]

 

Oana [hippi], Stefan [testoasa] si Victor [bibe]. Si tati [cit]

 

POZE CU NOI

 

(scuzati, sigur iar am inversat niste litere cand am tehnoredactat)

 

 

 

"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar n-ar fi mai simplu sa-ti iei un cantar de bucatarie? Acum am vazut digitale si la 30-40 de lei, mai mult decat rezonabil. Sau unul obisnuit, care cred ca e si mai ieftin. Pentru lichide oricum ar fi bine sa-ti iei o cana gradata. id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

prajituresc si bucatarescid="size1">

Mrs. Perfect for more than 1 yearid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Alynutza

Dar n-ar fi mai simplu sa-ti iei un cantar de bucatarie? Acum am vazut digitale si la 30-40 de lei, mai mult decat rezonabil. Sau unul obisnuit, care cred ca e si mai ieftin. Pentru lichide oricum ar fi bine sa-ti iei o cana gradata. id="Comic Sans MS">


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">prajituresc si bucatarescid="size1">
Mrs. Perfect for more than 1 yearid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
id="quote">id="quote">Ar fi o investitie buna, mai ales ca il vei folosi tot timpul[8)].Si nu e scump. Asa cu siguranttza iti vor iesi retzetele.Mamica MARIEI(4.11.2004)si CRISTINEI(14.12.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...