Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ca in inchisoare


Recommended Posts

stii ce cred eu? ca aici povestesti despre o persoana care e destul de normala, nimic strigator la cer, dar cu care ai tu o problema personala de n-o suporti. E nevasta lui, amanta lui, vecina mai frumoasa?! De curiozitate... Eu inclin sa cred o varianta anume: stii cam prea multe detalii, nu de altceva. Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Alus, parca povesteai despre mine din punctul de vedere al exului meu. La divort n-am auzit altceva decat ca-mi neglijez copiii si stau pe net. si nu lucram deloc timp de 10 ani. Cel putin asta sustineau martorii lui. Insa in realitate ba lucram, ba eram in CIC... si da, stateam 1-2 ore/zi pe net, insa doar dupa ce mi-am facut toate treburile... si in schimb nu ma uitam la seriale si telenovele ca alte femei. Da, fata mea e inca cu Pampers noaptea, nu vorbeste bine, de biberon am scapat deja, la 3 ani inca nu era intarcata. As putea sa fiu si eu femeia din povestea ta, iar fiica mea unul din cei doi baieti. Insa ca povestea mea sa fie intreaga, mai completez cu niste detalii: Fata mea s-a schimbat mult de cand am divortat si nu mai vede scandaluri zilnice si un tata beat, inca este ajutata de un psiholog, dar e o.k. din punct de vedere psihic si social. Iar unele abilitati ale ei sunt mult peste limitele specifice varstei de 4-5 ani. Nu stiu cate detalii stii tu despre doamna respectiva, dar ar fi bine ininte sa-ti spui parerea, sa te interesezi din mai multe surse obiective si nu subiective despre ce se petrece acolo... asa cred... Sidaca e intr-adevar problema mare, poate ar interveni si autoritatile pt protectia copiilor, nu? Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cum isi creste si cum isi educa copilul fiecare este o problema individuala si delicat de dezbatut mai ales cand nu cunosti toate datele problemei fiecare mama o ia foarte personal cand i se face critica referitor la cum isi creste copilul - si asa cateodata cand o dau copii in bara ne blamam pe noi insine si ne intrebam oare unde am gresit...nu mai e nevoie sa ne-o spuna altii :D alus, daca te arde asa rau la pipota cum isi creste nevastacoleguluisotuluitau copii, scrie o anonima si semneaza-o (cum bine zicea caragiale :D) si trimite-o la protectia copilului desi imi place sa cred ca ai preocupari mult mai interesante...ceva servici? hobby-uri? dupa o zi plina in care am trecut prin toate rolurile: mama, nevasta, angajata etc...de abia daca ne mai raman resurse sa ne interesam si sa intretinem contactul cu cei apropiati (prieteni, neamuri) darmite sa ma mai intereseze cum isi creste una copii... meg _____________________ just a drop of water in an endless sea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am copii inca dar am o cunostinta care exact inainte sa nasca a suferit o depresie de care nu a scapat pana acum.. fetita ei are abia o luna. Isi dorea mult copilul, chiar a facut tratament ca sa ramana insarcinata dar... a patit ce-a patit. Sotul trebuie sa fie alaturi de ea (de aici probabil si rugamintea ei ca el sa renunte la servici)! Eu una o inteleg.. si poate ca ar trebui ajutata, nu pusa la zid! [flo]
In asteptarea...[url="http://tt.lilypie.com/92fOp2.png"]fetitzei mele[/url] [9cer] Biby [floare3]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alus, cu tot respectul dar chiar mi-ai stricat ziua! De ce trebuie sa luam bolovanii si sa aruncam in fiinte pe care nu le intelegem? De ce? Ai fost vreodata depresiva, da' rau nu asa? Banuiesc ca nu! Pentru ca daca ai fi fost, cu siguranta ai fi inteles prin ce trece femeia respectiva si crede-ma, iti spun din proprie experienta, coltii depresiei sunt atat de durerosi incat sinuciderea pare sa fie singura alternativa de a incheia conturile cu viata! Ce simte un depresiv? Nimic! Depresia e una din cele mai perfide boli, iti anihileaza vointa, emotiile, dorinta de a trai, samd si culmea iti lasa integra ratiunea dar si un sentiment puternic de deznadejde ca vei putea merge mai departe. Si nu, in nici-un caz un depresiv nu este nebun, ci doar un neajutorat[V]! Asta in situatia in care bolnavul nu-si recunoaste boala si nu cauta nici tratament, ceea e pare exact cazul pe care-l descrii tu. Faptul ca a vrut sa se sinucida pare clar un episod de depresie majora, care netratat poate avea consecinte nefaste! Daca cunosti femeia respectiva, fa tot posibilul si ajut-o dar intr-un mod in care sa nu se simta stanjenita sau neputincioasa sa iasa din impasul respectiv. Apropiati-va de familia respectiva, aduceti in discutie cazuri similare, ofera-i ajutorul tau, fa ceva etc Numa de bine sa auzim! mami de Calin rasfatzat:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca titlul mesajului tau ar fi sunat "Ce putem face noi ca sa ii ajutam", probabil ca raspunsurile ar fi fost cu totul altele. Dar asa, chiar nu inteleg care-i rostul mesajului tau! Sa ne inchinam cu mana stanga, sa ne dam 3 pasi inapoi si sa scuipam ca asa sa ne ferim de rele? Stii tu de ce a facut mama aia copii? Daca si i-a dorit sau nu? Cat de greu sau cat de usor ii este? E asa usor sa aruncam cu pietre si sa ne oripilam de viata altora, crezandu-ne pe noi insine exemple pentru natiune. Urat, urat, urat! [url="http://community.webshots.com/user/ancawish"][foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, eu nu spun barfe ieftine, sau arunc cu bolovani si nici macar nu am nimic cu ea, am vazuto dar de vreo 3 ori, si nu vreau sa intristez pe mine, dar mie mis e pare sa copii vor de la noi mai mult. Eu sunt traducatoare, dedci cand am traduceri trebuie sa stau la calculator, dar incerc sa fac asta seara, sau atunci cand ea singura incepe sa se joace, dar atunci cand vad ca vrea sa ma ocup de ea las totul balta si ma duc la ea,am toata noaptea sau jumatate din ea la dispozitie, copilul este ,mult mai important,chiar fata de bani care ii castig, asta cred eu si sper sa nu va suparati pemmine din cauza cuvintelor scrise demine. Daca da imi cer scuze. http://wk250.tripod.com/w2/untitled.html Alus [zana] + Julia [copil] [url=""][/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64324"]Cum sau nascut Sylwia si Julia[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O cunostinta de a mamei are gemene nascute in 92 si-mi povestea ca primii 2 ani din viata fetitelor ei nu si-i aminteste bine din cauza oboselii cronice pe care o avea . Soacra cu toate ca statea pe aceeasi strada nu a ajutat-o niciodata, ea spala scutecele la mana, mancare, curatenie, alaptat, iar noaptea biberoane si alergatul sub paturi dupa suzetele aruncate de fetite . Si barbatu-su betiv pe deasupra ... eu o consider o luptatoare ca-i cara in spatele ei pe toti, barbatu-su n-are serviciu de vreo 4 ani,ea are vreo 3 part-time-uri pe langa jobul de baza, soacra-sa o terorizeaza si critica non-stop, noroc cu fetitele care sunt niste destepte si niste talentate . Si cum va spuneam, imi ziceaca era asa de obosita ca dormea pe ea si cum se jucau fetitele linistite, ea motaia langa ele dar cu un ochi deschis . Deci e greu sa judeci din exterior...si mie mi se pare neglijenta materna cand vad aici copii cu pampers la 4-5 ani sau alte chestii dar cine stie care e treaba cu ei si cat se chinuie mamicile cu ei . Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi ! Laura ,Ioana Nazdravana si David Fermecatoru'
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai vazut-o de 3 ori si deja ti-ai facut o parere care te-a facut sa ramai fara cuvinte, sa fii sigura de ce a facut femeia aia copii( ca sa nu ramana fata batrana, dar apropo's fata batrana inseamna necasatorita, nu fara copii), sa-i pui un diagnostic mamei (e bolnava mintal). Altadata gandeste-te de doua ori cand cataloghezi niste oameni. [url="http://community.webshots.com/user/ancawish"][foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...