Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Torturi si prajituri (3)


Hildegard

Recommended Posts

Adrianna, ma gandesc c-a fost buna prajitura[flo]. Eu am luat reteta din revista practic.

uite aici alta reteta de Prajitura Budapesta dar data viitoare am s-o fac asa cum am scris mai jos:

 

Prajitura Budapesta

 

-luata din revista practic

 

Pentru foile de cacao avem nevoie de:

-300 g faina

-10 g untura sau margarina(eu am pus untura)

-1 ou

-100g zahar pudra

-1 lingura cacao

-1/2 plic praf de copt(eu am pus bicarbonat)

Cum procedam pentru foi:

-Din aceste ingrediente se framanta un aluat elastic si daca iese prea vartos se pot adauga 2 linguri de smantana. Din acest aluat se fac 2 bile din care se coc 2 foi pe dosul tavii, 10 minute la foc mediu.

Blat galben:

-6 oua

-10 linguri apa calduta

-230 g faina

-200g zahar

-1/2 plic praf de copt

Cum procedam pentru blat:

-se freaca galbenusurile cu zaharul,se adauga apoi treptat apa calduta, pana se obtine o compozitie groasa si spumoasa.Se adauga faina,praful de copt si la urma albusurie bine batute spuma. Se coace (se incearca scu scobitoarea) in tava in care am pus hartie de copt.

Crema:

-70 g faina

-500 ml lapte

-250 g zahar

-1 pachet unt sau margarina(eu am pus 1 cub de rama)

Cum procedam:

-amestecam 1 minut faina ,laptele,zaharul cu mixerul iar apoi punem pe foc si amestecam cu lingura de lemn pana se ingroasa.Se lasa la racit. Margarina trebuie sa fie la temp. camere. Cand crema s-a racit se incorporeaza crema in margarina(eu am pus cubul intreg de rama in crema si am amestecat cu mixerul si a fost ok)

Asamblare:

-foaia maro,crema,blat galben, crema, foaia maro, zahar pudra

Eu am facut asa:am pus glazura de ciocolata peste foaia maro, deoarece i s-a parut cam tare foaia maro. Peste am picurat cioco alba topita.

 

De acum cand am sa mai fac aceasta prajitura o voi face asa:

-tai blatul galben in 2 si asamblez asa:

foaia maro,crema,blat galben,crema,foaia moaro,crema,blat galben,crema deoarece foaia maro de deaspra a fost foarte sfaramicioasa.Prajitura este foarte gustoasa si usoara.

 

poze:http://veronicascakes.blogspot.com/2007/12/prajitura-budapesta.html

 

 

BLOGUL MEU

Veronica
id="red"> si

Stefan Peterid="blue">[bonjovi]- 07.11.2005(2 ani)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 200
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Veronica [flo], excelent ti-a iesit prajiturica. Exact asa mi-au iesit si mie foile (dar n-au fost sfaramicioase) - cred ca depinde cantitatea de faina si de margarina.

 

Excelenta prezentarea pe imagini. [:)][flo]

 


istorioare cu talc (pentru copii)id="size2">id="blue">id="Book Antiqua"> [nani]


povesti audio (pentru copii)id="size2">id="blue">id="Book Antiqua">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by magh

Criss75id="purple">,poti sa-mi dai si mie reteta pentru prajitura cu blat de nuca de cocos, si cea de savarine (arata delicioase).Am cautat pe forum dar nu le-am gasit.Mersi mult.[flo]


id="quote">id="quote">Cu mare placere.Prima reteta o am de la mama unei prietene, si e o prajitura foarte buna.Prajitura cu blat de cocosBlat alb : 7 albusuri se bat spuma tare, se adauga pe rand 10 linguri zahar si se bate in continuare pana se topeste zaharul, se adauga 150 g fulgi de cocos si o lingura de faina.Se pune in tava pe hartie de copt. Blatul de cacao: 4 oua, 4 linguri zahar, 4 linguri faina.Se separa ouale, se amesteca galbenusurile cu zaharul, pana se topeste zaharul, se bat albusurile spuma, se aduga la galbenusuri, impreuna cu faina si se amesteca bine, apoi se adauga 3 linguri cacao. Se pune peste blatul de cocos si se coc impreuna la foc mic, aproximativ 25 min (in functie de cuptor).Crema: 7 galbenusuri se amesteca cu 200 g zahar pudra si se fierb pe aburi pana cand crema se ingroasa, apoi se adauga o lingura cacao si cateva picaturi esenta de rom (romul nu e prevazut in reteta dar eu pun putin). Crema se lasa sa se raceasca bine. 200 g unt sau margarina Rama (eu pe aceasta o folosesc la creme) se bate cu mixerul pana devine spumoasa, apoi se adauga crema rece si se amesteca bine. Se pune peste blat si se lasa in frigider aproximativ o ora, dupa care se pune deasupra glazura de ciocolata (eu pun ciocolata menaj pe care o topesc cu putina apa si putin ulei sa devina lucioasa). Criss si Alex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Reteta de savarine am luat-o de pe culinar dar am mai modificat-o se fac foarte rapid, usor si sunt delicioase.

 

 

Savarina

Blat: 5 oua, 6 linguri de zahar, 6 linguri pesmet.

Se separa ouale, se amesteca galbenusurile cu zaharul, se bat cu mixerul pana devine ca o crema spumoasa si zaharul se topeste, se adauga pesmetul si albusurile batute spuma tare. (daca ouale sunt mari mai adaugi o lingura pesmet)

Eu le coc in tavi pentru briose, pentru ca nu am forme speciale pt. savarine.

Sirop: 1 pahar de apa, 150 g zahar, o sticluta sau fiola cu esenta de rom.

Pt ornat: 400g frisca , (eu folosesc frisca naturala de la un producator local, Sanlacta, si am nevoie de 2 cutii)

Ca sa stea frisca tare, o bat intai cu mixerul pana cand e aproape gata, apoi adaug 2 linguri zahar si o vanilie si mai bat pana se intareste. La final adaug gelatina (intr-o canita de tabla pun 2 linguri apa si o lingurita granule de gelatina, le las sa se umfle, apoi usor deasupra focului incalzesc gelatina atat cat sa fie lichida, dar sa nu se infierbante pt. ca astfel nu mai e buna, si torn gelatina lichida peste frisca, mai ba putin cat sa se amestece si pun frisca la frigider. Dupa 10 - 15 min e foarte buna nu se lasa, si umplu savarinele.

 

Criss si Alex

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc din suflet...atat eu cat si familia mea...am "furat" de la voi si am executat ieri:

piersici

alba ca zapada

negresa vesela

o noapte la venetia si am facut si cornete(conuri)umplute cu crema...nu am avut ce ce face poze dar eu zic ca a iesit bine

va multumesc inca odata si va urez sarbatori fericite!

promit ca am sa mai execut din listuta voastra[pegeam]

 

beau [cafea] in cea mai tare cafenea alaturi de zuzele mele

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

NECESAR

Blat:

6 oua

6 linguri de zahar

1 plic (80 g) Creme Ole de ciocolata

 

Crema:

200 ml smintina dulce 32% grasime (Dorna rosu), rece

200-220 ml lapte rece

1 plic (80 g) Creme Ole de vanilie

 

Glazura:

2 linguri apa

2 linguri zahar

2 linguri brandy

100 g ciocolata

100 g unt

 

PREPARARE

Blat:

Se separa albusurile de galbenusuri. Primele se bat spuma cu zaharul, ca la bezea. Apoi se adauga cite un galbenus si se bate un pic dupa fiecare. La sfirsit se adauga praful Creme Ole de ciocolata si se mai bate un pic (maxim 30-45 de secunde), cit sa se omogenizeze.

 

Se toarna aluatul intr-o tava de 20/30 cm unsa cu unt sau asternuta cu hirtie de copt. Se coace la foc mediu (180 grade) cam 25-30 minute. Se apasa blatul cu degetul, daca adincitura dispare imediat, inseamna ca e copt. Se lasa la racit.

Asa arata copt:

 

 

Crema:

Se pun intr-un bol smintina, laptele si praful de vanilie. Se bate cu mixerul cam 1 minut, crema trebuie sa se intareasca destul de bine.

 

Se intinde uniform pe suprafata blatului rece si se baga la frigider.

 

 

Glazura:

Se infierbinta apa, se adauga zaharul, amestecind. Dupa ce s-a topit zaharul, se adauga lichiorul si ciocolata rupta bucatele. Se amesteca pina la topirea ciocolatei, apoi se adauga untul. Se mai tine pe foc amestecind pina se topeste si untul. Se lasa la racit.

(Aici am sarit peste poza, poate la urmatoarea incercare completez biggrin.gif )

Cind a ajuns la temperatura camerei, se toarna pe prajitura si se intinde uniform. Se da la rece pentru 2-3 ore.

 

 

Apoi se portioneaza si se savureaza.

 

 

 

beau [cafea] in cea mai tare cafenea alaturi de zuzele mele

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...