Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MENIU PENTRU SARBATORILE DE IARNA !


canne-marie

Recommended Posts

Masa de Craciun e speciala pentru familia noastra.

Referitor la meniu mereu fac supa de carne, salata de beuf, sarmale cu varza acra, chiftelute si rulada cu carnati, friptura de porc la tava, hrean cu smantana si cozonac cu mac si nuca facut in casa. Astea nu lipsesc niciodata.

 

Restul mai difera de la un an la altul: salata de ciupercutze cu maioneza, salata mixta (sunca de Praga, cascaval, gogosari murati si castraveti murati...toate taiate betisoare) folosita ca un fel de muratura, salata de vinete, salata de icre.

 

De Revelion: ciorba de perisoara acrita cu moare de varza si piftie. Restul difera de la an la an.

 

fulguletzul meuid="Book Antiqua">id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 99
  • Creat
  • Ultimul răspuns

nushulica multumesc mult pt reteta, o sa vad cat de complicata este [alcool]

 

momentan, am aflat ca sunt iar insarcinata, si nu prea mai am starea sa ma mai gandesc si sa fac bucate. Am inceput sa obosesc mai repede, desi sunt doar la inceput [bang]

E drept ca mai am si un vierme de fata de 10 luni, care nu prea ma slabeste si acum e in focurile ridicatului in picioare, de m-a capiat [copil]

 

Iriss mami de

Yvonne-Maria 05.02.2007

BB2 - DPN 11.08.2008

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nushulica multumesc mult pt reteta, o sa vad cat de complicata este [alcool]

 

de unde ai cumparat cartea? ma intereseaza sa i-o iau cadou soacra-mii de Craciun. Cat ai dat pe ea?

 

momentan, am aflat ca sunt iar insarcinata, si nu prea mai am starea sa ma mai gandesc si sa fac bucate. Am inceput sa obosesc mai repede, desi sunt doar la inceput [bang]

E drept ca mai am si un vierme de fata de 10 luni, care nu prea ma slabeste si acum e in focurile ridicatului in picioare, de m-a capiat [copil]

 

 

 

Iriss mami de

Yvonne-Maria 05.02.2007

BB2 - DPN 11.08.2008

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by roxanaz

biscuiti de craciun extrem de gustosi si care se fac din ce in ce mai buni pe masura ce trece vremea sunt acestia (reteta de pe culinar.ro):170 gr de unt (nu margarina)180 gr zahar brun1 ou2/3 cana miereSe amesteca cele de mai sus pana se omogenizeaz, dupa care se adauga cele de mai jos impreuna amestecate:370 – 400 gr de faina1 lingurita de bicarbonat1 lingurita de sare2 lingurite de scortisoara1 lingurita praf de ghimbirSe face o coca care se da la frigider cel putin 1 ora. Se intinde aluatul cam de 3/4 cm grosime. Se pudreaza cutitul de biscuiti cu faina sau zahar pudra sa nu se prinda coca de el cind taiati. Se taie in formele dorite. Biscuitii taiati se aseaza pe tava de copt la o distanta de 2 cm unul de altul. Se coc la temp. de 190°C circa 8-10 minute sau pana apasati cu degetul nu mai ramane urma.eu ii ornez cu glazura din apa frecata cu zahar pudra si 3-4 picaturi de lamaie pana se face pasta sticloasa. anul trecut am mai pus piper cayenne, nucsoara si praf de cuisoare in aluat, este exceptional de bun.Roxana


id="quote">id="quote">roxana id="red">ma ajuti putin cu niste lamuriri? vreau sa le fac anul asta piticilor biscuiti ditr-astia ca am primit niste forme cu "mos craciun"...insa eu am cam 2 maini stangi cand vine vorba de prajituri [:D]. asa la prima citire a retetei mie mi se pare cam greu de facut o coca doar din cele enumerate de tine mai sus, nu mai lipseste ceva? daca nu si e ok asa plizzz nu da cu rosii [;)]...iar la glazura imi poti zice mai concret: cata apa la cat zahar ca sa am asa o proportie. si apoi, glazura asta se face un alb mat? ca as vrea sa ornez "mos craciunii" si stelutele si ce o sa mai fac si cu bombonele colorate.multumesc mult [pup] daca iasa bine promit sa-ti arat poze [;)]adriana & [zana]Biancaid="red"> si [auto] Tudorid="blue">id="size2">id="Georgia">(03.11.2004)id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Lena draga,lesin,ce inseamna carnati in moare de varza? trebuie sa-mi spui inclusiv reteta de carnati;[flo].

Daca se pricepe cineva sa scoata cele mai bune produse din porc,apoi,aceeia sunt din zona ta,chit ca imi vor sari in cap forumistele pricepute din alte zone.

am mancat sangerete,lebar,toba,etc.,cum nu am mancat in viata mea, la o familie de toata fala din Sarmisegetuza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by b.nica


id="quote">id="quote">Lena draga,lesin,ce inseamna carnati in moare de varza? trebuie sa-mi spui inclusiv reteta de carnati;[flo].Daca se pricepe cineva sa scoata cele mai bune produse din porc,apoi,aceeia sunt din zona ta,chit ca imi vor sari in cap forumistele pricepute din alte zone.am mancat sangerete,lebar,toba,etc.,cum nu am mancat in viata mea, la o familie de toata fala din Sarmisegetuza.La noi in familie mama , face in fiecare an carnati, chiar daca nu taie porc.Am sunat-o sa o intreb reteta, dar e mult mai usor sa vezi cum se face.Iti trimit PM .Carnatul afumat, se pune la fiert in moare de varza[pofta][pofta]si se serveste cu hrean+smantana.Ma bucur ca ti-a placut in zona noastra.[pegeam]Bucuria vine din lucruri marunte...Lenahttp://community.webshots.com/user/lua_lanna/profile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ad-rianna mii de scuze de intarziere, noroc ca m-ai tras de maneca [:)]

deci aluatul nu e foarte usor de prelucrat dar daca pui untul foarte moale nu e nici tragic. nu pune toata faina deodata ci treptat, framanti, mai pui 2-3 linguri, si tot asa. aluatul se formeaza si se lasa la frigider si dupa aceea se intinde bine, nu o sa mai ai probleme.

la glazura faci asa: daca nu vrei sa fie acrisoara pui suc de lamaie indoit cu apa, intr-un castronel pui cam 150g zahar praf si picuri lichid pana incepe sa se formeze glazura cu luciu caracteristic si inglobeaza tot lichidul. nu trebuie sa fie prea tare dar nici sa curga. o pui in punga de ornat sau pur si simplu intr-o punga mai groasa cu o gaurica mica la varf prin care trasezi linii, faci stelute, braduleti, etc.

 

Roxana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...