Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum se consuma rodiile?


Victoria

Recommended Posts

Iertata fie-mi nestiintza...Am tot citit cate vitamine contin aceste fructe, si am luat...o laditza.Am taiat-o, era f. zemoasa, dar cu atatea pielitze si samburii aia enervanti mi-e imposibil s-o consum.Iti umpli dintii de samburi si nu intelegi nimic din ea...Voi cum faceti? V “In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cu putina indemanare reusesti sa separi fructul (semintele acelea acoperite cu miez) de pielitzele albe. Si pe urma eu pur si simplu mananc miezul si scuip semintele.

Insa e drept ca respectivii samburei sunt enervanti, motiv pentru care desi imi place rodia, o cumpar/mananc rar.id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

prajituresc si bucatarescid="size1">

Mrs. Perfect for more than 1 yearid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincer ca sa-ti dau un raspuns dar funny in acelasi timp:CU RABDARE! Am luat si eu o rodie acum un an...ce sa va zic...chin e putin spus...m-am maijit toata...am patat si alte chestii...etc...eeee...da' la sf. rezultatul a fost unul bun!imi place mult gustul rodiei...as mai vrea sa pap..da' cumva facuta suc direct...asa ca printr-o minune!!![il]

Astept si eu pareri..poate e ceva ce nu am facut eu!

[flo]

dany

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

E cea mai buna si sanatoasa papica pt tv!!![tv]

Noi o mancam bobita cu bobita si cu samburi cu tot.

 

Daniella id="teal"> si [copil] Alexisid="red"> 18 nov 2004

 

"Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

off-topic: La Greci, unde sunt foarte multe rodii, ele reprezinta abundanta si bogatia. Asa ca de anul nou se ia o rodie care se arunca cu putere de pragul casei, astfel rodia se zdrobeste si semintele care se imprastie in casa reprezinta bogatia noului an.

 

Ce v-am povestit eu aici nu cred ca intra chiar la capitolul " consum" al fructului, dar era asa doar o paranteza

 

on-topic: eu le desfac in 2, si apoi manac bobitele si scuip samburii. Stiu ca si sucul din rodii e foarte bun dar nu am facut niciodata singura in casa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi mancam bobitele, cu tot cu samburi, ne plac tare mult...si cu ocazia asta, recomand celor amatoare se salate mai exotice, salata din salata verde cu rosii, branza Feta si bobite de rodie. E delicioasa!

 

[mamica]Madau siid="Comic Sans MS">id="black"> [copil]Alexia Miruna (15 dec 2005)id="Comic Sans MS">id="red">

poze pana la 1 an, de la 1 la 2 ani, PARTY 2 ANISORI

povestea nasterii Mirunei

filmulet aniversar [i]

filmuletze poznase 1 si 2id="Comic Sans MS">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...