Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Oare mai merita?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 97
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

NU NU NU NU ALEX! Din ultima ta postare inteleg ca nu vrei sa o mai vezi, nu ii raspunzi la telefon dar...totusi lasi timpul sa treca si poate mai tarziu,gandind matur ,veti putea relua relatia. E doar parerea mea asa ca nu aruncati [zid]. Cred ca tr sa scapi cat mai repede din aceasta relatie care mi se pare ca ia o turnura cel putin ..."bolnavicioasa" si care iti va aduce numai suferinta si dezamagire. Prietena ta nu a facut toate aceste lucruri din cauza ca nu s-a "maturizat" inca ci ptr ca asa este formata ea ca om. Mai bine lasi lucrurile asa cum sunt si fugi cat vezi cu ochii!!! Eu sunt curioasa daca va pastra acest copil al carui tata nu este sigura cine e. Iar daca acest copil se va naste,si va sustine ca este al tau ,cere un test de paternitate,ocupa-te de acest copil pana se clarifica situatia(nici un copil nu e vinovat de comportamentul parintilor). Daca se dovedeste ca este copilul tau poti sa ai grija de el chiar daca nu esti impreuna cu mama lui. oricum nu ii veti face un bine acestui copil daca continuati relatia. Mai bine detaseaza-te si vezi de viata ta in continuare. Nu o sa poti uita o asemenea tradare chiar daca acum in focul evenimentelor asa iti pare. Au fost minciuni prea urate intre voi,nu ti-a aratat nici minimum de respect,si nu cred sub nici o forma ca te iubeste. Incearca sa accepti lucrul acesta si nu permite sa fi umilit in continuare. Eu sincer nu inteleg cum poti crede ca ea te iubeste dar ,totusi,momentan ramane cu celalalt ,pe care nu-l iubeste,dar de care incearca sa scape si nu stie cum.Ptr mine e prea complicat rationamentul(daca o fi vreunul[:D]).Zau, fata asta e perversa rau!! Poate as fii inteles sa o ierti daca din partea ei ar exista regrete dar ...asa (azi e copilul tau ,maine nu mai e,azi ramane cu celalt dar te iubeste pe tine,maine se muta la parintii ei,si o sa mai vedeti voi...)mi se pare , sincer o mare bataie de joc. Sper sa poti analiza situatia cerebral si sa nu-i permiti sa te mai umileasca. Iti doresc multa putere si vointa!!! dya url=http://photos.yahoo.com/dianaaureliachiriac
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
acum vro 2 saptamani cand a adus vb de copil am primit si mesajul asta: DRACE: pot sa iti zic ceva chiar daca poate te superi ciru ciru: te rog DRACE: daca nu e bebe acum sa sti DRACE: ca tot cu tine am sal fac DRACE: nu stiu cum DRACE: dar DRACE: o sa reusesc
Alex, da-o incolo de treaba! Cum adika daca nu tine copilul acum, mai tarziu tot cu tine il face? Da' ce, frate, te-a gasit pe tine bun de prasila?????? Da' ce esti tu, banca de sperma? Ia zi-i sa se duca data viitoare la Maternitatea Giulesti, la Departamentul de Reproducere Asistata, ca acolo gaseste sperma congelata de cea mai buna calitate. Hai ca asta e culmea!!! Fetele cam au dreptate, te-a dus de nas rau de tot. Si o sa-ti argumentez de ce imi asum riscul de a face aceasta afirmatie: 1. Daca avea intr-adevar probleme de fertilitate, tinea prima sarcina, chiar daca ai fi legat-o tu de maini si de picioare si ai fi dus-o sa avorteze. Iti spune asta o femeie care a facut un an si jumatate tratament de fertilitate si care a pastrat prima sarcina, cu riscul de a-si creste unicul copil de una singura. 2. Daca te iubea asa de tare, nu si-o tragea cu un pusti de 19 ani pe care il poate duce de nas ca pe un copil de gradinita cu muci la nas. Scuza-ma, spui ca ea are 24 de ani, tu 22. Din cate imi dau eu seama, fata isi alege, parca special, parteneri de viatza/de sex mai mici decat ea. De ce oare???? Simte nevoia sa le fie cumva superioara??? 3. Nu tu esti egoistul din toata povestea asta. Poate ca ai fost candva si acum platesti pt greselile trecutului. Insa nu trecutul tau amoros se discuta aici. Sa recitim impreuna ce ai scris:
quote:
Aveti dreptate e confuza. dar ce e asa de greu de inteles Ca vreau sa cresc copilul ala cu ea? Nu vreau sa creasca Singur fara tata. Am vazut mame chinuinduse Si chiar daca pe suprafata totul pare Ok ..in inima copilului ala Lipseste ceva.Eu unul Nu vreau asa ceva pentru copilul meu
Ce concluzie putem trage? Ca tu iti doresti o familie normala, un copil care sa se bucure de protectia ambilor parinti. Ori ea nu, ea VREA UN COPIL NUMAI PT EA, VREA SA-L CREASCA SINGURA. Iarta-ma, dragul meu, dar asta e egoism curat. Sau inconstienta grosolana. Copilul nu e un obiect pe care sa ti-l doresti sa il posezi ca asa ti s-a pus tie pata. Copilul are nevoie de ambele modele parintesti. Daca fata ta nu isi da seama de lucrul asta, inseamna ca e o cauza pierduta pt umanitate. Mara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri nu mai stat de vorba cu ea deloc.E un inceput BUN[}:)] cred .Am aflat de la ea ca si-a bagat in skimb demisia de la locul de munca unde era. Acum va intreb pe voi. Ajutorul de la stat pentru cresterea copilului Cum se obtine? adica nu trebuie sa fi angajata in momentul in care intri in prenatal?Demisia si-a dat-o pentru ca Cica acolo e si celalalt . Oricum dupa o luna De chin Pentru mine cel putin incepe sa ma lase rece. Acum ma gandesc doar la acel copil .il voi putea vedea? Am vrun drept asupra lui? Sau e totul in functie de ea?Am, vazut ecografia si doctora zicea ca la jumatatea lui ianuarie avea 2 luni.. Momentul in care ajungi la o concluzie este exact momentul in care incetezi sa mai gandesti problema
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alex777, imi place ca in ciuda varstei tale mici gandesti cu responsabilitate.Dar sa stii ca mai mult la drepturile copilului trebuie sa te gandesti, nu isi au locul fraze de genul "am vreun drept asupra lui?".Parca ii aud pe parintii aia care le spun copiilor cand ii supara: eu te-am facut , eu te ucid! Copilul are dreptul sa aibe si un tata , iar tu o sa ai niste obligatii fata de copil.De abia de aici in colo putem sa vorbim si de niste drepturi. Un copil nu-i poate uni pe doi adulti plini de resentimente unul fata de celalat.Important e sa nu pierzi din vedere ca trebui sa ocrotesti sufletelul acela nevinovat, sa veghezi asupra lui si sa nu lasi orgoliul sa te orbeasca in luarea unor decizii. Si ma refer aici la puterea de a sta in umbra , daca vezi ca prezenta ta afecteaza linstea copilului si a mamei de care e strans legat;asta neexcluzand indeplinire obligatiilor pe care le ai ca tata. "Meseria" de tata e pentru toata viata, nu poti sa zici ca te saturi si gata, ai terminat si cu copilul si cu mama lui.E foarte comoda atitudinea asta. Iti scriu astea pt ca a devenit "palpabila" , ca sa zic asa, situatia ta.Sincera sa fiu, am crezut si eu ,ca si alte forumiste care ti-au raspuns, ca totul e doar o minciuna a prietenei tale si ca ea nu-si doreste neaparat un copil. Nu poti decat sa speri ca ea va avea instincte naturale de mama, ca e cea mai importanta persoana din viata copilului. Sanatate si liniste sufleteasca. Doroty cu minunea de baietel, Onut
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by alex777
Ieri nu mai stat de vorba cu ea deloc.E un inceput BUN[}:)] cred .Am aflat de la ea ca si-a bagat in skimb demisia de la locul de munca unde era. Acum va intreb pe voi. Ajutorul de la stat pentru cresterea copilului Cum se obtine? adica nu trebuie sa fi angajata in momentul in care intri in prenatal?Demisia si-a dat-o pentru ca Cica acolo e si celalalt . Oricum dupa o luna De chin Pentru mine cel putin incepe sa ma lase rece. Acum ma gandesc doar la acel copil .il voi putea vedea? Am vrun drept asupra lui? Sau e totul in functie de ea?Am, vazut ecografia si doctora zicea ca la jumatatea lui ianuarie avea 2 luni.. Momentul in care ajungi la o concluzie este exact momentul in care incetezi sa mai gandesti problema
Da ar trebui sa fie angajata la momentul intrarii in prenatal. Cred ca si inconstienta sa fii si nu renunti asa usor la ajutorul de la stat. teoria mea personala: nu exista nici un copil. Ai vazut ecografie ca si poza sau ai mers cu ea? Doctora ti-a spus tie sau ei ca e gravida in 2 luni? De unde ai informatiile de la ea sau le-ai vazut? ca poza de eco pot sa-ti fac si eu rost si poti sa-i spui ca esti si tu gravid. Referitor la drepturi daca il recunosti ai, daca nu n-ai. Pentru a-l recunoaste trebuie sa fie si ea de acord iar daca nu te lasa sa-l recunosti poti cere expertiza ADN (test de paternitate) insa costa enorm. [url="http://www.alina-jaime.co.uk/main.php"]poze[/url] Alina [gravi]11 sapt +Cosmin 30 iulie 2001
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa am auzit si eu despre testul de paternitate.Am fost cu ea la doctor ecografia in skimb am vazut-o dupa ce a iesit.Sincer habar nu aveam la ce ma uit. Deci am inteles ideea cu Drepturile. Am inteles ca nu e un drept care Il ceri tu. Acum ce vreau sa intreb. Sa presupunem ca Nu vrea si in conluzie nu am ce face si ma trezesc dupa ca vine cu pretentii Atunci ce se poate face? Mai tarziu poate o sa am si eu o viata separata Altcineva sau oricum altceva >Ma refer la Chesti legate de LEGE .Nu "la eu te-am facut ,eu te omor" :) .Deci Cum se poate vedea toata treaba din punct de vedere Legal. Acum nu vrea eu poate vreau cu toate astea testul daca e cum am inteles eu aproape 3000E nu mil permit ar trebui sa muncesc jumatate de an pentru el.. eu in situatia asta nu am ce face..Ok. Dar peste X timp poate o sa pretinda ea drepturi .Eu ce voi putea face?.sincer la cum o vad eu acum.Habar nu am ce gandeste asa ca ...Nu stiu la ce ma pot astepta .Ea ca persoana pentru mine incepe sa devina = cu 0 .Chiar daca mi-am avut partea de vina asa cum zice babyblue Parerea mea e Ca daca Chiar ti la cineva Si esti cu capul pe umeri Nu inseli.Chiar si cand treaba nu mai merge.Anunti ca E over si pleci mai departe. Da nu tragi la 2 porti si vezi care ti se pare mai ok.Asta e gandirea mea.Cand am cunoscut-o I-am explicat clar Never ever cu 2.Deasta la inceput la si parasit pe X. Acum scuzati-ma da Sti ca te-a inselat si ca o va mai putea face daca o ierti.. Atunci ce farmec mai are?Increderea care a avut-o O data Nu o mai poate obtine.Asa ca Sincer Oare chiar mai merita? Nu intelegeti gresit acum e O intrebare GENERALA . O data inselat Chiar si cu un copil sau nu pe cap Mai merita ? Momentul in care ajungi la o concluzie este exact momentul in care incetezi sa mai gandesti problema
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dianaintruder Ca sa vezi despre ce vorbesc, mergi la Forumul de consultatzii PSI si citeshte subiectul intitulat "fetitza mea se loveshte singura" si ai sa intzelegi mai multe. diana
diana, fara suparare, poate Alex - si altzii - ar fi putut sa invete ceva din respectivele mesaje DACA nu le-ai fi sters intre timp. Nu-l mai trimite degeaba... Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...