Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum sa-l fac sa mearga in vizita la ex


Recommended Posts

Nu e bine nici sa ii prezinti copilului numai lucruri bune despre tatal lui care nu a venit sa-l vada atatia ani pentru ca maica-mea asa a facut. Parintii mei au divortat cand aveam eu vreo 2 ani. In primele luni dupa divort se pare ca a venit o data sau de 2 ori taica-meu pe la mine - dar eu nu imi amintesc![bibe][:D] - dar imi amintesc ca l-am vazut pe la 6 ani, inca nu mergeam la scoala, si mama m-a dus sa-l vad. Apoi pe la 10 ani un frate de-al lui m-a luat la el in vacanta si dupa o saptamana a venit si taica-meu sa ma ia la el, el fiind recasatorit si avand o fetita de 3 ani. Si de atunci am inceput sa tinem legatura, adica ne sunam si ne vizitam de cateva ori pe an fiindca locuim in orase diferite. Dar vreau sa spun ca eu i-am dus dorul foarte mult si nimeni nu indraznea sa zica nimic rau de el in fata mea pentru ca incepeam sa plang (cu toate ca ar fi avut ce sa zica!). Mama s-a recasatorit pentru ca eu o tot bateam la cap ca vreau un tatic si ii multumesc lui Dumnezeu ca am avut parte de unul caruia nu am ce sa ii reprosez, in comparatie cu tatal biologic. Dar abia cand am crescut am vazut ca a gresit mama ca mi l-a prezentat intr-o lumina asa de buna si el nu si-a amintit nici macar ziua mea de nastere (apropo: chiar si anul trecut a uitat... dar m-am obisnuit!). Mai bine lasa copilul sa faca ce simte. Nu-i spune nici rautati, dar nici laude despre tatal lui. Iar daca tatal vrea sa isi vada copilul si sa si-l apropie mai bine explica-i ex-ului cum sa se joace cu copilul si spune-i ca ar fi bine din partea lui sa te intrebe el cat mai multe amanunte despre propriul copil. Iar tribunalul ar gresi daca ar da castig de cauza ex-ului, vazand reactia copilului.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Faptul ca mi l-a prezentat intr-o lumina foarte buna m-a determinat pe mine sa il consider un om pur, fara pacate, fara greseli, astfel incat il urcasem pe un piedestal si-l veneram (ii pupam poza - ca multi ani l-am stiut doar din poze!) si consideram ca doar din cauza mamei EU nu am tata! De-asta spun ca nu e bine nici laudat dar nici ponegrit.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana ai si tu partea ta de dreptate. Exista si parinti care odata divortati, divorteza si de copiii care raman in grija celuilalt. Cunosc eu insumi cazuri (independent de al meu). Nu stiu ce sentimente si ce constiinta au astfel de oameni. Mi-as dori sa ii inteleg. In ce priveste cazul Elysei, eu cred ca "acum" e mai bine decat mai tarziu. Nu stiti ca sunt cazuri cand, ajuns la varsta maturitati copilul isi pune problema celuilalt parinte? Il cauta, incerca o relatie cu el. Vreti sa aveti pe constiinta lipsa relatiei cu tatal? Garantez eu ca in astfel de cazuri pe voi va vor acuza copiii ca nu au avut relatie cu tati, ca nu l-au cunoscut. Nu zice nimeni Elysa, sa fortezi copilul sa-si accepte tatal. Din pacate tribunalul a considerat ca este spre binele copilului ca tatal sa fie prezent in viata lui. Caz in care va trebui sa va conformati. Dar nu fortat, ci in asa fel incat totul sa fie, cum este si scopul, spre binele copilului. Sonia, nu stiu de ce te superi pe forum daca altii au pareri diferite de ale tale. Daca cineva nu este de acord cu tine, sau tu cu acea persoana nu inseamna ca tu gandesti gresit si nici ca celalalt gandeste gresit. Fiecare avem experienta noastra de viata si tragem concluzii in functie de unghiul din care privim lumea, viata, deci e normal sa gandim diferit. Alexandru ______________________ Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai de-asta zic ca a gresit mama mea ca a exagerat cu laudele la adresa tatalui meu numai ca sa nu ma indeparteze de el si sa nu ii simt lipsa si neimplicarea. Imi zicea mereu ca el ma iubeste foarte mult si imi povestea doar momente frumoase din viata lor incat eu nu am inteles de ce au divortat! Si concluzia mea e ca cel mai bine e sa fii moderat in astfel de cazuri: nici prea-prea, nici foarte-foarte! E foarte bine ca se implica acum si tatal in viata copilului si mai ales ca e ajutat de catre mama, dar nu fortati copilul sa accepte pe cineva pe care nu l-a simtit aproape pana acum. Relatia se va suda probabil in cateva luni... sau mai bine zis in cativa ani, si asta doar daca vrea copilul! Daca va descoperi tatal lui cum sa si-l apropie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea la suparare spunem multe Elysa si poate regretam de aceea unerori incercam sa reparam situatia .Stiu ca nu iti convine situatia in care esti si ne-ai rugat sa iti dam un sfat cum sa faci copilul sa viziteze pe ex, acum noi fiecare ne-am dat cu parerea , tu alegi de aici ce vrei si ce ti se pare mai bine pt copilul tau. Daca ne ziceai ca Nu Vreau ca ex sa aiba drept de vizita la copil si ne ziceai motivele atunci poate iti dadeam dreptate. De aceea nu te supara cand primesti un raspuns care nu e pe placul tau. Sincer nu mi se pare normal indiferent ce a facut bunica sau sotul tau, tu nu ai dreptul sa ti copilul departe de ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dianaintruder Pai tocmai, interesul copilului este sa nu fie bulversat de obligativitatea de a-l iubi pe tatal lui.
Nu-l obliga nimeni sa-l iubeasca pe tatal, care ptr el este un strain. Iubirea se castiga, nu se impune. Asta sa-i spun si domnului tata. La fel cum se parcurg etapele si in cazul reformarii familiei prin recasatorirea mamei. Daca tu Elysa te-ai recasatori cu un om minunat care v-ar iubi pe tine si pe fiul tau, acest tata vitreg nu ar fi tot un strain ptr el? Nu va pleca tot de la o etapa de jos in a inchega o relatie cu copilul? Gandeste-te la asta. Alexandru ______________________ Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa-ti spun cum e la mine. Cum a fost: Noi ne-am separat cand fetitza avea 1 an (domnul nu mai suporta sa fie neglijat si dorea sa-si traiasca viata). Nu avea nici o relatie cu Olivia atunci (cand o lua in brate izbucnea in plans, nu-l stia intrucat el petrecuse extrem de putin timp cu ea). Cum au decurs lucrurile: Dupa ce ne-am despartit, a inceput sa-si manifeste interesul de a vedea fetita. Am vorbit cu el incercand sa inteleg daca dorintele sale le vedea a fi de durata (nu mi-as fi dorit sa o faca un an-doi si apoi sa iasa brusc din viata copilului) - m-a asigurat ca nu va fi cazul. Niciodata nu l-am refuzat cand dorea sa ia fetitza. La inceput o lua insotit de mama lui (pe care fetitza o cunostea si o accepta). In medie o ia la 2-3 zile cate 2-3 ore, in we - ne impartim cum putem. Cu un telefon inainte, tradus prin faptul ca o ia "cand vrea muschii lui". mi se pare normal sa accept daca nu-mi incurca programul cu nimic (cand avem altceva programat ii spun si ne intelegem). Niciodata nu am limitat in vreun fel, am incercat sa-i incurajez cat se poate. Niciodata Olivia nu a auzit vreun cuvant rau referitor la tatal ei biologic. Acum: Fetita mea are o relatie superba cu tatal ei biologic, se iubesc. Niciodata nu mi-am permis sa-i spun ceva rau de el. Ea are numai de castigat din toata treaba asta. Eu: - am incredere 100% in el ca iubeste copilul. Nu am nici un stress cand Olivia e cu tatal ei, cum am de ex cand e cu bona (bona fiind noua). Relatia cu ex-ul este foarte buna. Oricand am nevoie de ceva sare ca ars. Familia lui ma venereaza la modul propriu (o faceau si cand eram impreuna, insa acum de cand ne-am despartit parca s-a intensificat). Pensia alimentara? Stabilita la 9 mil lunar, nu stiu daca a apucat sa plateasca cateva luni din ea (si-a cumparat apartament si are rate) - oricum nu m-as fi atins de banii respectivi si i-am spus sa o adune intr-un cont special - in fond sunt banii fetei si nu am nici cea mai mica indoiala ca ii va plati pana la ultimul leu cand va putea. Nici la mine despartirea nu a fost amiabila. Insa mi se pare normal sa refuzi legatura tata-copil doar daca tatal pune in pericol copilul. Altfel...celelalte argumente...ca nu si l-a vazut n ani, ca ce l-a apucat...ca nu i-a dat bani de suc...ca nu cunoaste tabieturile copilului...ei bine, niciodata nu e prea tarziu. Putea sa nu-l apuce deloc. Pana una-alta daca vrea sa aiba o relatie cu copilul eu zic ca este de admirat si nu de acuzat. Adina + [copil]Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina,eu nu refuz acasta relatie,copilul o face!Este adevarat ca nici eu nu sar in sus de bucurie cand mai apare beat dupa 3 luni de absenta si copilul fuge de mirosul lui.I-am spus copilului ca nu era beat,asa miroase parfumul lui.Cand a revenit dupa alte 3 luni,ia spus sa-si schimbe parfumul caci ce-l care-l foloseste miroase urat.Ex-ul sa uitat la mine si ....a plecat.El ii da multe motive sa nu se apropie.Exemplu de dialog: Ex-ul:-Cine ti-a cumparat calculator? -Mami! -Pai ,mata e bogata..eu nu am atatia bani.. Mereu face la fel..mata are,mata-si permite...si pentru copil "mata"este un cuvant f.f.urat!Sper sa ies cu bine din tot balamucul acesta.Oricum va tin la curent cu tot ce se va intampla.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...