Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Teama de a ramane singur


Recommended Posts

Sincer acum ce inseamna pentru voi casnicia? Din cate vad .Din punctul de vedere al unui " pusti " . Iubirea care o cunosti,pasiunea si tot ce tine de Iubire pare sa dureze doar Cat inceputul unei relatii - am impresia ca Dupa totul devine defapt obisnuinta ,si teama ... teama de a ramane singur(a) si de a o lua de la capat. E clar ca sunt putini aceia care pot sa zica Ma-m maritat cu prima fata intalnita. si asa mai departe Deci in conlcuzie nu cumva Fara sa vrem Casatoria si viata de cuplu o vedem cu toti ca pe o teama de a nu ne trezi la un moment dat la 50 de ani cheliosi sau chele ..si singurii? Stau si ma gandesc ca am trecut prin multe relatii,la unele am tinut mai mult la altele mai putin ideea e ca niciodata nu ma gandisem cum ar fi sa fi singur.. Acum sunt:)[alcool] si stau sa ma gandesc Oare am iubit-o? oare ma iubit? Sau amandoi traiam in obisnuinta noastra de a nu ramane unul fara celalalt.. de a nu ramane din nou singur ,viata in 2 fiind mai interesata? Momentul in care ajungi la o concluzie este exact momentul in care incetezi sa mai gandesti problema
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Draga Alex, Am citit povestea ta si a prieteei tale si am vazut cat de trista este. Amandoi sunteti putin rataciti si chiar daca credeti ca va iubiti, nu puteti fi fericiti pentru ca va lipseste ceva. Cititi cartile astea 2 si vi se vor deschide ochii. Apoi sigur veti avea parte si voi de iubirea adevarata! http://www.danionvasile.ro/carte.php?id=9 http://www.sfaturiortodoxe.ro/nunta/index.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

carli intradevar sunt multe adevaruri cel putin in "Intre iubire si pacat" Dar cartea abordeaza aceste probleme din punctul de vedere al unui credincios.Sincer eu cred ca fac parte din cealalta din aceea clasa "Sunt multi care cred în Dumnezeu, dar stau departe de Biserici;, nevrând sa; duca; o viata; de lipsuri si renuntari" Sincer Casnicia din punctul meu de vedere cum scrie si in scrisoarea fetei.. nu are legatura cu dumnezeu are legatura cu tine ca persoana ai vrea dar tie frica,ai dori dar incerci sa te abti. Si cu toate astea problema e ciudata .Dragostea aia cu fluturasi prin stomac de care multe vorbiti unde dispare la cei mai multi? sau de ce dispare? Pana la urma exista sansa sa poti iubi si sa fi iubit cu adevarat? Sau cum ziceam totul se reduce la teama de a ramane singur si a renunta la obisnuitele lucruri care le faci si iti plac? Cuvinte gen "Dragostea inseamna sa nu fi nevoit sa spui niciodata "imi pare rau" sincer sunt superbe dar ... exista si un dar Cel putin aici pe forumul asta Cred ca se vede cel mai bine Ca multi chiar foarte multi am trecut macar O data printr-o mare deceptie. alti ca mine mai tineri Vor putea sa o ia de la capat sperand ca greselile facaute o data sa nu le repete,in skimb altii desi mai trecuti prin viata ajung in momentul in care spun ..Gata nu mai pot nici cu tine .. si poate nici fara in cazul unora.. Pana la urma in aceste cazuri care e motivul care va tine impreuna? faptul ca aveti un copil? Sincer De ce mai stati impreuna? Nu e de ajuns ca simti ca crapi langa el.. si el langa tine? NU e mai Usor si poate mai putin dureros si poate chiar mai logic Sa o iei de la capat? Momentul in care ajungi la o concluzie este exact momentul in care incetezi sa mai gandesti problema
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alex, si daca ai dus o viata de satisfacere a placerilor si nu de renuntare, ai ajuns sa fii fericit? Nu suferi atat de mult acum? Ia incearca si cealalta cale... si pentru inceput fa un gest simplu: spovedeste-te. Vei fi mirat si tu ce liniste sufleteasca vei avea. Daca intrebarea pe care ai pus-o pe forum a incitat spiritele si mai ca s-a transformat in cearta, ce-ar fi sa pui aceeasi intrebare si aici: http://www.sfintii-arhangheli.ro/maica-siluana-va-raspunde.php Alex, niciodata nu e prea tarziu sa treci in "clasa" cealalta, a celor ce cred in Dumnezeu si isi intocmesc viata dupa voia Lui. Incearca sa faci un experiment, daca tot esti dezamagit de felul in care traiesti ca tanar din "clasa celor care nu merg la Biserica". Citeste cu atentie cartile, nu numai inceputul! Mai bine decat autorul care a trecut si el prin necazuri ale tineretii nu poate nimeni sa-ti explice! Cand doi oameni se casatoresc numai din motive mai... putin spirituale, sa le spunem: sa nu fie singuri, sa fie in randul lumii etc. si altele mult mai urate, casatoria lor foarte greu rezista. Dragostea cu fluturasi este instinctul care ii ajuta pe oameni sa-si caute perechea, sa doreasca sa-si intemeieze un camin. Este atat de dulce, insa, incat oamenii ar vrea ca ea sa dureze o vesnicie! Dar nu se poate asa. Intr-o casnicie facuta cu binecuvintarea lui Dumnezeu ea se transforma in ceva profund si tainic: cei doi devin UNA iar scopul lor ese sa se daruiasca unul altuia, sa nu faca nimic egoist si atunci dragostea lor va creste exponential si nu va disparea! Voi ati facut un avort, e mare pacat! Gandeste-te putin la el, caci nu era numai o bucata de carne.Un sufletel isi cauta acum calea spre lumina lui Dumnezeu! Trebuie sa va asumati amandoi aceasta mare vina! Are nevoie de dragostea voastra chiar si acum, dupa ce ati refuzat sa-l primiti. E bine ca suferiti acum, e un semn ca Dumnezeu va iubeste si va cheama la iubirea adevarata. Gandeste-te putin, care iubire ti se pare cea adevarata? Cea care v-a dus la omorarea unui mic sufletel, copilul vostru? sau cea care va cheama acum prin suferinta sa incepeti o viata noua? Cu drag, Carli
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alex, eu sint cu sotul meu de 20 de ani (incluzind si multii ani de prietenie). In atitia ani treci si prin momente grele, nu e usor. Ce pot eu sa-ti spun este ca nu as mai sta nici o clipa daca nu l-as iubi. Sau daca as sti ca el nu ma mai iubeste. Nu ma tem de singuratate, dar asta e firea mea. Nu ma plictisesc niciodata de una singura. Exista o limita pe care o stabilim fiecare dintre noi, dincolo de care nu mai este cale de intoarcere. Daca esti sincer cu tine stii daca s-a ajuns acolo sau nu. In rest viata e prea scurta ca sa alegi cai de compromis. Nu regreta ce a fost, toate intimplarile sint lectii de viata. The best thing you can do for your children is to love your wife.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de aproape 7 ani cu prietenul meu , prima relatie de durata , primul baiat si inca mai simt fluturasi , si inca ma duc sa-l astept cand vine de la lucru , inca vorbim la telefon de vreo 7 ori pe zi .... Nu imi este teama de singuratate, nu de asta stau cu el pt. ca am fost despartiti 2 luni si am inteles ca nu mor si nu se sfaseste lume daca nu ai sunt cu el , stam impreuna pt. ca pur si simplu ne iubim . Se poat stai calm ca acusi rece faza cu smecherasa ta si iti gasesti si tu o fata normala , nu o mincinoasa patologica.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alex, sunt surprins de gandurile, de cautarile tale. Nuuuu, eu nu te consider un pulifrici, asa cum, elegant, s-a exprimat una din colege. Cred insa ca, daca reusesti sa-ti rezolvi problemele de moment, merita sa iei o pauza, sa mai copilaresti. Nici vreun copil nu te consider, la care-i spui "lasa, ca vezi tu cand te faci mare-nu mi-as permite), dar, cu adevarat, multe lucruri vin, natural, odata cu varsta. Casnicia este un lucru, de la cap la coada, incert. Nu exista garantii de nici un fel. Comportamentul in cuplu, din pacate al ambilor soti, face ca viata in doi sa fie excelenta sau groaznica (de aceea sunt multi care nu vor sa riste...raman burlaci). De fapt, este cea mai serioasa investitie pe care o faci si, ca orice investitie, merita atentie maxima. Da, exista sansa sa iubesti si sa fii iubit. Dar exista si alte variante. In majoritatea insa, rolul tau este primordial. Ce mi-a dat mie maturitatea? Mai multa rabdare, ingaduinta, clarviziune, credinta... Acestea sunt lucrurile care vin cu varsta. Si care imi ingaduie ca la 50 de ani, chel si cu burta, sa am speranta ca nu voi fi singur. Desi, fie vorba intre noi, nu o sa ma culc pe-o ureche, ca am nevasta tanara! [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]poze multe cu noi[/url][foto] [url="http://good-times.webshots.com/album/551940014PFgtLL"]Ana a implinit un an[/url][foto] [url="http://good-times.webshots.com/album/554582211ZUiOLU"]Vara lui 2006[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alex...Alex... In sfarsit simt ca e cineva pe forum cu care "consimt"(cel putin pe alocuri, ptr ca nu cunosc povestea ta). Poate si fiindca cele mai multe sunt doamne, iar domnii presarati printre au casnicii fericite si rezistente.
quote:
Sincer acum ce inseamna pentru voi casnicia?
Daca in urma cu 14 ani o consideram o necesitate, la fel cum fac toti, de a fi cu persoana iubita si de a forma o familie, acum sunt pe undeva de acord cu ce spui tu. Ceva intre "teama de a fi singur" (teama pe care eu nu o am, ptr ca-mi iubesc singuratatea) si "a fi in randul lumii".
quote:
Oare am iubit-o? oare ma iubit?
Cred ca fiecare om se va intreba de-a lungul vietii lui "cat dureaza dragostea adevarata?" Acea dragoste "nemuritoare" care rabda totul, ingaduie totul, iarta totul, etc... Iar cea mai mare tragedie a vietii mele, om care ma simt cat de cat cu scoala vietii facuta, a fost sa descopar ca dragostea nu e vesnica. Si desi prins in sperante ca: -"De cate ori iubim in viata?" -"De fiecare data" ...simt adeseori ca am iubit o singura data in viata si nu mai pot iubi. "Oare am iubit-o?". spui tu... "Oare o iubesc?", ma intreb eu? Nu stiu. La fel cum nu stii nici tu. Dar nici nu cred (ierata-ta-mi fie) "Voi ati facut un avort, e mare pacat! Gandeste-te putin la el, caci nu era numai o bucata de carne.Un sufletel isi cauta acum calea spre lumina lui Dumnezeu! Trebuie sa va asumati amandoi aceasta mare vina! Are nevoie de dragostea voastra chiar si acum, dupa ce ati refuzat sa-l primiti. E bine ca suferiti acum, e un semn ca Dumnezeu va iubeste si va cheama la iubirea adevarata." O vina, un pacat, care marturisit e iertat. Nu e nevoie de suferinte si inimi frante sa-l spasesti. "Fluturasi"...simtem mereu la inceputul unei relatii. Dar ei nu au nimic in comun cu iubirea. Nu e musai sa se transforme in iubire. Si ce sa spun mai, Alex, poate fetele care se simt fericite si dupa 10-20 ani de casnicie ne dau si noua reteta. Cum dureaza fluturasii?
quote:
alti Vor putea sa o ia de la capat sperand ca greselile facaute o data sa nu le repete
Oooo, ce minunat ar fi sa invatam din propriile greseli, macar, daca din ale celor in preajma carora traim nu invatam. Dar nu e asa, nu? Atunci cand le facem si ajungem sa le constientizam si sa platim ptr ele ne promitem ca ne sunt invataturi de minte, iar apoi...uitam prea repede si le repetam.
quote:
Cand doi oameni se casatoresc numai din motive mai... putin spirituale
Carli, ai dreptate [flo] Hai sa iti spun ce am invatat eu: teoretic si apoi practic pe "pielea mea". Eu si "ea" suntem laturile unui triungi, care duce spre Dumnezeu. Cu cat eu si ea suntem mai aproape de Dumnezeu, suntem mai aproape unul de altul. Laturile sunt din ce in ce mai aproape una de cealalata cu cat se apropie de unghi. Crescut in familie crestina, mi-am dorit o sotie crestina. Pe de o parte fiindca am sperat ca atunci cand vor interveni si intre noi mici probleme, Dumnezeu va fi singurul care va putea, atunci cand eu/noi nu vom mai putea remedia ceva. In final, Alex (ca sa nu mai bat campii) "Casnicia=teama de a nu fi singuri." Nu te lua dupa "regula" asta si nu crede in ea.
quote:
Sau amandoi traiam in obisnuinta noastra de a nu ramane unul fara celalalt.. de a nu ramane din nou singur ,viata in 2 fiind mai interesata?
Eu cred ca obisnuinta este o trasformare a iubirii. E mare lucru si sa iubesti obisnuinta si prezenta celei de langa tine, in comparatie cu ce simt unuii "nu te mai suport". Viata in 2 e mai interesanta atunci cand intre voi inca mai e ceva. Nu stiu cum esti tu, dar eu cand nu mai e nimic interesant "imi iau jucariile si plec". Intotdeuna este ceva interesant...in alt loc. Daca ea inca este interesanta inseamna ca inca mai sunt fluturasi. Alexandru ______________________ Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa analogia casniciei crstine cu triunghiul a facut Alex al 2-lea ! DA, un pacat este iertat dar numai daca este spovedit cu multa pocainta si parere de rau! Ceea ce l-am indemnat pe Alex777 sa faca. (Doar nu crezi ca e de-ajuns sa se povedeasca la noi, pe forum, nu-i putin, dar nu-i de-ajuns!) Carli
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

omul, prin esenta lui, e o fiinta singuratica ne nastem si murim singuri si oricat de impreuna am fii cu o alta fiinta, inauntrul nostru tot singuri suntem - cu gandurile noastre nerostite asa ca...de ce teama de a ramane cum de fapt esti? meg _____________________ just a drop of water in an endless sea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...