Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

martorii lui iehova


tunitza

Recommended Posts

Pe mine ma deranjeaza cel mai tare faptul ca blameaza celelalte religii si in special ortodoxia,traiesc in jurul lor ,nu intru in polemici cu ei pt ca nu sunt o mare cunoscatoare a Bibliei ,dar multe chestii de-ale lor mi-i se par aberante....cum ar fi de ex : "nu scrie nicaieri in Biblie ca preotii trebuie sa lalaie in biserica",asta este o replica a unui martor.Imi venea sa-l intreb :dar voi dc lalaiti la adunare?M-am abtinut si mi-e ciuda.O sa revin cu mai multe :) mina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Martorii lui Iehova. Aproape toata lumea s-a confruntat cu prozelitismul lor agresiv din usa-n usa! Organizatia pe care acestia o reprezinta, cunoscuta sub numele de Watchtower Bible and Tract Society (W.T.B. & T.S.), este renumita pentru accentul pe care-l pune asupra profetiilor vremii sfarsitului, insa de mai multe ori profetind gresit sfarsitul lumii. In acelasi timp, Organizatia Turnului de Veghere exercita un control sever asupra Martorilor lui Iehova si le interzice acestora participarea la activitati sociale cum ar fi sarbatorirea zilelor de nastere, a Craciunului, a Pastelui, sau a Zilei Mamei, sau le interzice salutul drapelului national, votatul sau serviciul militar, sau transfuziile de sange. Prin aceste restrictii Organizatia Turnului de Veghere creeaza un zid de izolare a Martorilor fata de restul societatii Natura lui Dumnezeu. Biblia ne invata ca exista doar un singur Dumnezeu adevarat (Isaia 43:10-11; 44:6,8). Tatal, Fiul si Duhul Sfant sunt identificati ca fiind Persoane distincte dintr-o Dumnezeire triunita (Mat.3:16-17; 2Cor.13:14). In intreg Noul Testament Fiul si Duhul Sfant, cat si Tatal, sunt in mod separat identificati ca fiind Dumnezeu. Fiecare poseda atribute divine si actioneaza ca Dumnezeu (Fiul: Marcu 2:5-12; Ioan 20:28; Evrei 1:8; Duhul Sfant: Fapte 5:3-4; 2Cor.3:17-18). In contrast, Societatea Turnului de Veghere neaga natura trinitara a lui Dumnezeu si invata ca un asemenea crez este inspirat de satana14. In schimb, invata ca Iehova, numele singurului Dumnezeu adevarat, corespunde doar lui Dumnezeu Tatal. In plus, Societatea neaga si ca Isus este Dumnezeu. Apoi, neaga ca Duhul Sfant este o persoana si in schimb sustine ca el este doar o forta activa a lui Dumnezeu, asemenea electricitatii15. Isus Hristos. Biblia invata ca Isus este Dumnezeu venit in trup si Creatorul tuturor lucrurilor (Ioan 1:1-3,14; Col.1:16). Desi nu a fost niciodata mai prejos de Dumnezeu, la timpul potrivit El si-a pus deoparte gloria pe care o avea la Tatal si s-a imbracat in natura umana (vezi, Ioan 17:3-5; Filip.2:6-11; Col.2:9). Dupa moartea Sa Isus a inviat trupeste din mormant s-a aratat ucenicilor si a fost recunoscut in trupul Sau de peste 500 de oameni. Acest fapt a fost crucial atat pentru mesajul cat si pentru credinta bisericii primara (Luca 24:39; Ioan 2:19-21; 1Cor.15:6,14). In contrast, Societatea Turnului de Veghere neaga dumnezeirea lui Isus Hristos si invata in schimb ca Isus este o fiinta creata. La inceput, El era arhanghelul Mihail care mai tarziu s-a nascut ca om perfect. Martorii lui Iehova cred ca dupa ce Isus a fost ingropat, Dumnezeu a destramat trupului Lui fizic. Apoi, Isus a fost inviat ca si creatura spirituala si a fost "materializat" intr-un trup de carne si oase pentru a se face vizibil. Intors acum in ceruri El din nou recunoscut ca fiind arhanghelul Mihail16. Mantuirea. Biblia invata ca doar jertfa de ispasire a lui Hristos este cea care rezolva problema omeneasca a pacatului. Cand a fost rastignit pe cruce, Isus Hristos a luat asupra Lui toate pacatele persoanale ale tuturor oamenilor, din trecut, prezent si viitor (1Petru 2:24) si ca si Dumnezeu si om perfect El a indeplinit cu desavarsire cerintele dreptatii lui Dumnezeu (Rom.3:22-26). Ca prin urmare, toti care-l primesc pe Isus printr-o credinta sincera (Ioan 1:12; Fapte 16:31), pot fi iertati si declarati neprihaniti reintrand in partasie cu Dumnezeu (2Cor.5:21, Evrei 7:24-26). In contrast, Societatea Turnului de Veghere sustine ca doar un grup de elita al Martorilor lui Iehova cunoscuti sub numele de "cei 144.000", sau ca fiind "cei unsi", poseda in prezent neprihanirea lui Hristos. Doar cei 144.000 sunt nascuti din nou si se pot astepta sa domneasca cu Hristos in ceruri. Pentru restul numeros al Martorilor lui Iehova cunoscuti sub numele de "celelalte oi", sau de "marea multime", jertfa de ispasire a lui Hristos ofera acestora doar sansa mostenirii vietii vesnice pe pamant17. Insa, Biblia invata ca noi suntem mantuiti prin har, fara nici un fel de fapte facute in justificare de sine. Mantuirea este darul lui Dumnezeu. Noi nu putem face nimic pentru a contribui la mantuirea noastra deoarece fara Isus Hristos noi suntem "morti in pacatele noastre" (Efeseni 2:1-9). In schimb, Societatea Turnului de Veghere sustine ca noi trebuie sa ne dobandim mantuirea noastra, aceasta "depinzand de faptele omului". Omul trebuie "intai sa se alature organizatiei lui Iehova pentru mantuire"18 si dupa aceea sa se supuna la tot ceea ce aceasta invata. In acest fel, relatia cu organizatia Martorilor lui Iehova este prezentata drept baza mantuirii si nu o relatie personala cu Isus Hristos. In legatura cu transfuziile de sange....cum pot sa stau nepasatoare cand copilul meu,sau altcineva,are nevoie de sange si eu sa nui dau?[bang]Eu in biblie nu am citit asa ceva. Singura carte sfanta este Biblia,Cuvantul Lui Dumnezeu.[flo] http://www.ringo.com/profile/cocuta_alisor.html unde dragoste nu e,nimic nu e...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca are ceva legatura si religia in faptul ca li se pare ca li se cuvine tot. Atata vreme cat se considera singurl popor ales al lui Dumnezeu, evident ca li se cuvine totul. Si noi aveam rude care veneau sa stea la noi pe perioada congresului respectiv. Plus nu-mi iese din minte o faza: acum cativa ani, ex-ul meu povestea cu o vecina de-a lui, martora, care ii spunea: "lasa-i pe altii sa-si contruiasca case mari si acareturi, ca vine sfarsitul lumii si Iehova o sa-i scoata pe ei din ele si o sa ni le dea noua" - asta legat de faptul ca la vremea respectiva, ai mei se trudeau sa ridice o casa pentru familie. Clar mentalitate de "pica para malaiatza". Oricum, singura solutie ar fi pur si simplu sa ii refuzi. Depinde si de cat te afecteaza pe tine relatiile cu aceste rude, cat sunt de apropiate. Insa nu mi se pare deloc normal ce fac ei.
Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.
Recently become Mrs. Perfect
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tyaa
Bocanila, de unde ai copiat citatul? Ce fain ar fi sa isi spuna parerea si un "martor al lui Iehova". Parerea ta personala care e? tyaa si bebe Elisa Nicola(21 sept. 2004) http://community.webshots.com/user/tyaa2002
Parerea mea personala.....ar trebui sa asculte si sa implineasca ce scrie in biblie si nu intr-o revista. Este scris ceva gresit in citat? Si mie mi sa batut la usa incontinuu.Fata ma cea mare le a deschis o data si nu mai scapam de ei.Multumita?[flo] http://www.ringo.com/profile/cocuta_alisor.html unde dragoste nu e,nimic nu e...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la noi vin foarte des.Cel mai mult ma nemultumeste ca nu accepta sa discuti nimic.Te refuza vehement daca vad ca stii cite ceva si ii inviti la un pahar de vorba.Daca-i iei la bani marunti nu stiu cum sa plece mai repede. Un mosulet striga o data la sotul meu ca el a citit vreo 60 de carti si ca e sigur ca stie tot ce se poate in materie de religie.Si tot asa ii zicea ca doar un anumit nr. vor intra in rai.Atunci al meu l-a intrebat "si eu pt. ce sa devin martor daca deja locurile in rai is ocupate?" Eu i-as intreba un lucru si serios ca o fac cind o sa am ocazia(o singura doamna a acceptat sa stam putintel de vorba,asta prin 2002 si din intimplare mi-a venit la usa in dec. anul trecut,alta usa pt. ce ne-am mutat [:D]) vreau sa-i intreb de e se numesc martorii lui... Adica ei au asistat sau l-au asistat pe Dumnezeu/iehova cind acesta a creat ceva,a zis ceva?? Aveti idee la ce se refera numele ales de ei,martorii????
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Alina
Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni,nu cunosc religia insa in facultate,aveam un coleg de grupa "martorul lui Iehova"care incerca prin pauze sa ne mai povesteasca din religia lui.Faptul ca ei nu accepta transfuziile de singe mi se pare o maaarreee prostie.Chiar il intrebam pe colegul(dr in devenire!)daca copilul lui(chiar avea un baietel de vreo 5 ani)ar avea un accident si ar avea nevoie de o transfuzie de singe,ar accepta?!Raspunsul a fost un NU categoric [bang]. Intr-o zi,in toamna asta,m-au urmarit doi oameni mai in virsta de la metrou pina la blocul unde locuiesc.Ma auzisera ca vorbisem romaneste la tel si pt ca si ei erau romani,au vrut sa-mi dea brosurile lor si sa-mi tina un speech,i-am refuzat politicos.Atita au insistat si au tabarit pe mine,pina nu i-am amennintat cu politia,nu au incetat [bang]... Alina
[bang] of of de ce oare sunt asa de insistenti?si pe strada te opresc[xx(] Am auzit si eu ca aici in Japonia a murit un baietel ca nu i-a facut operetie de apentic[bang] A-si vrea sa stiu si eu de ce nu se opereaza?de ce nu isi pun perfuzi?cum a zis alina mai sus. [asia] [url="http://photos.yahoo.com/sugimuraionela/"]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tuturor pentru mesaje si imi cer scuze ca nu am avut cum sa scriu pana astazi. Din pacate sunt rudele apropiate ale sotului meu asa ca nu pot taia relatiile de tot. De explicat ca nu se poate de fiecare data sa le dam cand cer le-am explicat de nenumarate ori dar degeaba.Oricum nu are nici o legatura cu faptul ca ei se ajuta intre ei ca eu de 4 ani de cind ii cunosc nu am auzit nicodata nimic de genul asta.Tot ce fac ei este sa se intalneasca si sa discute pe teme de-ale lor.Nu am auzit vreodata sa mearga la cineva sa-l ajute la ceva. Am tot incercat sa-i fac sa inteleaga ca ar fi bine sa termine scoala, sa aiba o meserie din care sa castige mai bine sa traisca mai fara grija zilei de maine dar degeaba. Lor nu li pare important.De ce sa invete?Ei stiu tot!Le-am explicat ca acolo unde muncesc e bine sa o faca cu carte de munca dar ei nu reusesc sa stea mai mult de maxim 1 an intr-un loc de munca. Nicaieri nu e bine, nici un sef nu e suficient de intelegator cu problemele lor si cu nevoia de a-si lua zile libere pentru congrese si alte activitati. Mi-au vorbit de cateva ori si despre transfuziile de sange pe care nu le accepta pentru ca li s-ar fi aratat lor niste casete (tot ce stiu ei este de pe casete pe care le vizioneaza la intruniri-alte surse de informare nu accepta) ca ar exista un inlocuitor.Le-am explicat si eu si sotul meu care este medic de nenumarate ori ca nu exista inca inlocuitor pentru sange dar NU este adevarat in acceptiunea lor.Doar li s-a aratat pe casete deci exista! Oricum dupa multe, multe discutii de-a lungul timpului le-am spus ca pe mine personal nu ma intereseaza ce fac si ce cred ei dar ca ei ca si noi traiesc intr-o lume care se ghideaza dupa alte reguli decat li se pare lor si ca daca vor sa supravietuiasca trebuie sa le accepte.Trebuie sa munceasca ca sa castige, sa fie seriosi cu mersul la serviciu pentru ca pregatirea(sau mai precis nepregatirea) lor o au multi si patronilor nu prea le convin cei cu multe pretentii, dorinte si comentarii.La rand asteapta multi sa fie angajati in locurile lor. Care a fost concluzia lor? Si-au luat liber sa vina la Bucuresti la un congres, dupa aia la citeva zile au sunat la 10.30 seara ca le mai trebuie bani de lumina. Motivul -la congres au cheltuit mai mult decat prevazusera. In plus se gandesc ca ar fi momentul sa aiba un copil. Toate bune si furmoase dar el nu are carte de munca unde lucreaza iar ea crede ca i s-a facut in urma cu 3 luni dar nu stie exact si oricum sunt probleme in sensul asta in locul unde lucreaza.......asa ca eu cel putin imi voi lua o pauza in ceea ce priveste convesatiile cu ei. Pe de alta parte o particica din ce in ce mai mica din spera ca poate odata vor ajunge sa-si revina si sa reuseasca sa duca o viata decenta, sa aiba un serviciu cat de cat si sa nu mai stea iarna in frig ca nu au bani de gaz si altele de genul asta.In acelasi timp cateodata chiar ma simt destul de rau cand ma gandesc ca ajut o gramada de lume cu diverse (asa am facut dintotdeauna)si ca as prefera sa-i ajut si pe ei dar gandul ca eu le dau iar lor li se pare firesc si nu sunt in stare nici macar sa zica un multumesc amarat ma umple de nervi. Nu de altceva dar eu muncesc pentru ce am chiar daca nu muncesc fizic ca ei.Cand ei alergau pe la diversi pe la usi sa-i polueze cu de-ale lor eu imi toceam coatele invatand si normal ca munca mea e mai bine platita. Hai ca m-am intins ca o placinta dar va mai spun o intamplare care se inscrie in tipic. Asta toamna s-au primit niste ajutoare de la o fundatie. Am stat 2 zile, dupa serviciu de la 18-24 sa le triez, sa le sortez si sa le impart de am ajuns acasa daramata.Nu conteaza asta.M-am gandit sa le trimit si lor. Ok le-am trimis vreo 3-4 saci cu diverse in special groase ca stiam ca nu au caldura acasa. Le-am trimis, a fost sotul meu si le-a dus la ei.Nici multumesc nici lasa-ma in pace ,nimic.Nici o problema. Dar la vreo luna am vorbit cu ei si de la una la alta mi-au spus ca da ei de fiecare data cand au avut nevoie s-au rugat la Iehova si i-a ajutat.De ex atunci cu hainele s-au rugat si i-a ajutat.A venit sotul meu si le-a adus.Cui sa-i multumeasca daca nu lui Iehova!Si i-am spui mie desteptule ca eu am muncit 2 zile de nu mai puteam nici sa vorbesc de oboseala! Si i-am zis ca mai bine nu spunea nimic decat sa ma ia cu din astea si ca gata cu asta basta! Hai ca v-am plictisit destul.O zi buna tuturor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru voi, cred ca o sa ajungeti sa-i tineti in spinare la propriu mai ales daca vor face si copii. Cat despre chestia cu transfuziile, ei interpreteaza in asa fel ceea ce spune psalmul 50, "fereste-ma de varsarea de sange,Dumnezeule, Dumnezeul mantuirii mele...", si alte versete din Biblie, care poruncesc sa ne ferim de la a varsa sange. Ei asa interpreteaza asta, in sensul de a nu primi sange varsat. Interesant, nu? Asta stiu chiar de la o fosta colega de camera de camin, martora, de fapt, fosta martora. Am intrebat-o pentru ca auzisem si eu si eram destul de intrigata de exemplele lor de supravietuiri miraculoase cu nivelul hemoglobinei ajuns la 5, fara transfuzie. Au revista aia "Watch Tower", Turnul de veghere, sau "Tinerii se intreaba", sunt pline de poze si au o hartie super buna, tocmai in scopul de a capta atentia cat mai mult, de a incanta privirea. Colega de care vorbeam, nu s-a mai dus pe acolo dupa ce parintii ei au divortat, pentru ca se pare ca au sfatuit-o sa rupa relatia cu tatal care pacatuise, sau ceva in genu', habar n-am, mie mi se par greu de inteles. Daca am putea noi sa ne facem dumnezeu dupa chipul si asemanarea noastra, as pricepe de ce ei L-au modificat asa, dar dupa umila mea parere, e invers, Dumnezeu este CEL CARE ESTE. Si El ne-a facut pe noi. Mary si Anna Maria- 08.04.2006 http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/ Poze cu Anna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Daca am putea noi sa ne facem dumnezeu dupa chipul si asemanarea noastra, as pricepe de ce ei L-au modificat asa, dar dupa umila mea parere, e invers, Dumnezeu este CEL CARE ESTE. Si El ne-a facut pe noi.
Marilena, tare mult mi-a placut asta!!! [flo] " Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...