Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 207
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

[biz]Draga Ralu, Iti multumesc mult pentru mesajele tale. Multa sanatate intregii familii, in special copilasului care a facut scarlatina. Si Alex are de obicei amigdalele mari, dar nu-l dor. Culcer a zis ca pot fi asa din constructia lui si sa nu i le scot. Cel mic al tau de ce le are asa de mari? La ce doctor ai fost si ce ti-a spus? Cum merge noul tratament al sotului tau? Mie mi-a fost teama sa mai fac al doilea copil, din cauza psoriazisului. Mi-e teama ca ar putea avea si cel de-al doilea sau daca nu ar avea, mereu ar intreba Alex de ce el are si fratele lui, nu. Si de aceea, am decis ca e mai bine sa nu sufere si sa nu-i mai fac un fratior. Pe de alta parte, ma gandesc ca daca ar fi avut un fratior ar fi fost aproape de Alex si de suferintele lui si ar fi putut sa-l sprijine in viata. Asa e singur cu durerea lui. Ce parere ai? Tu ai avut mare curaj cu cei doi copilasi si te admir foarte mult. Astept raspunsul tau, cu multe multumiri si alte comentarii pe acest subiect de la vizitatorii site-ului. Numai bine, Mihaela si ALEX
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Mihaela,

imi pare nespus de rau ca treceti prin astfel de greutati!!! Este lucrul de care imi este cel mai teama ca se va intampla cu copiii mei pt. ca si bunicul si tatal meu au suferit/sufera de aceasta boala, tata avand o forma extrem de grava accentuata de stilul de viata neadecvat acestei boli (stress, oboseala, program neregulat de masa, alimentatie).

Acum 2 ani a avut un puseu ingrozitor peste care s-a suprapus si o dermatita, era tot numai o rana din cap pana in picioare si el, care este un om foarte rezistent si nu se plange, nu mai suporta. A fost la dr. Mihaela Leventer care nu l-a ajutat cu nimic si l-a tratat si foarte urat. Drept urmare a ajuns la dr. maior Nedelcu de la Spitalul Militar care l-a scos din aceasta criza in timp record, in aprox. 1 luna avea pielea cum nu o avusese de zeci de ani...nu mai stiu exact tratamentul dar in mare, pe langa toate alifiile specifice care se dau in aceasta boala, i-a prescris o cura de complex vitaminic B plus vitaminele A si E si i-a spus sa foloseasca la baie numai sapun Eucerin si apoi sa se unga cu ulei pt. bebelusi. Poate reusesti sa ajungi la acest medic.

De asemenea, dr. George Tiplica de la Spit. Colentina (si centrul medical AMA de pe bd. Aviatorilor) este un medic foarte bun care l-a ajutat.

Helioterapia (expunerea la soare) este benefica dar din pacate numai temporar, ameliorand simptomele pe perioada expunerii dar agravandu-le ulterior. Cu toate acestea, de cand tatal meu nu a mai mers deloc la mare, boala s-a agravat foarte mult. Sa nu pierzi acest aspect din vedere.

Alimentatia si odihna sunt extrem de importante precum si activitatile fizice in aer liber (tatal meu a facut sport ani de zile si de cand a renuntat boala a evoluat foarte urat).

Din pacate tratamentele clasice pt. psoriazis au dezavantajul ca sunt eficiente doar o perioada de timp dupa care organismul se obisnuieste cu cremele respective si nu mai raspunde la fel de bine....de asemenea cortizonul da si dependenta si are si efectele secundare pe care le stii. De aceea, importanta este detoxifierea organismului si administrarea de ceaiuri recomandate pt aceasta boala.

Ai incercat ceaiul Deniplant? (http://www.deniplant.ro) Tatal meu este refractar la lucrurile astea dar am auzit lucruri foarte bune despre tratamentul acesta.

Inca ceva: la manastirea Radu Voda din Bucuresti (intre restaurantul Budapesta si podul Marasesti) sunt moastele sfantului Nectarie. Daca reusesti sa ajungi acolo, roaga-i pe calugari sa iti dea ulei din candela de la moaste cu care sa il ungi pe escare pe Alex....am auzit de adevarate minuni cu acest "tratament" dar, desigur, trebuie sa existe credinta.

Ii urez multa sanatate lui Alex si tie multa tarie psihica!!!!!!! Sunt alaturi de voi.

id="purple">id="size2">id="Comic Sans MS">

 

Iepumicid="red"> [iepu]

Noi pozici cu Iepi-Mici

Ajutati-l pe Alex!!!

 

All's Well That Ends Well.id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, acum nu facem decat sa urmarim prognoza meteo si cand sunt primele zile mai calduroase sotul va pleca la mare, la vreo pensiune la vama veche sau asa ceva. speram sa poata merge si cateva zile inainte de 1 mai ca pe-urma se mai aglomereaza, si el are nevoie de plaja pustie......poate chiar week-endul asta sa plecam si sa stea cateva zile dupa. vara trecuta am avut noroc ca a avut de lucru kiar la cap aurora, de la mijl. lui aprilie pana pe 15 iunie, si a fost excelent pt. el. insa in august a exagerat cu statul la soare si asta a facut f. mult rau. pana atunci, totusi nu mai vrem sa ajungem in sit. din iarna asta, asa ca inca fol. elocom + daivonex + 2 vit D3 1000 + 1 ibuprofen _+ 8 psoriacalm am si skimbat ceva mail-uri cu dr. care a facut psoriacalmul si rez. se vad dupa vreo 4 luni, trebe multa rabdare, in primele luni trebe renuntat usor la daivonex si elocom. si a zis ca ajuta si artrita psoriazica!!! si a zis ca se gandeste sa faca niste pastile mai concentrate. numai sa aiba efect soarele ca sa poata renunta la creme, de obicei ii merge f. bine, in cateva zile e surprinzator referitor la copii, io nu stiam initial cat de grea poate fi aceasta boala, ca se transmite ereditar si mai nimic, o vedeam ca pe o iritatie pa cre si-o trata cu niste creme si se mai ducea la PUVA. Cand avea copilul nr. 2 in jur de 1 an ne-am cumparat si noi apart., ca pana atunci am sta cu kirii in jde locuri, si dupa aia s-a stresat si a avut o criza de n-a iesit 8 luni din casa..... de-abia atunci m-am interesat si io de boala... si am vazut ca e mai mult decat o manifestare pe piele... al treilea ingeras a venit neplanificat, ca si ceilalti de altfel, si plecarea lui a fost devastatoare pentru noi si mai ales pentru sot, io a trebuit sa fiu puternica, am inlocuit o durere imensa cu una mai mica, cred ca asta m-a facut pe mine sa merg mai departe.... si sa stii, ca o concluzie legat de subiectul asta cu erediatea si frica de alt copil, ca de cand s-a pus putin pe picioare sotul meu vorbeste deja de nr. 4....... numai bine, ralu ralu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[duel]

Draga AnaGN,

 

Multumesc pentru sfatul cu doctorul homeopat.

As dori sa incerc si homeopatia, dar din pacate nu cunosc un doctor bun homeopat.

Daca sti unul, te rog sa ne dai numele si datele de contact, pentru a ne adresa lui.

 

Chiar ieri am luat crema si pastile cu spirulin si vreau sa vad ce rezultate are pe piele. Am mai folosit inainte crema pa baza de galbenele, tataneasa, etc, dar fara rezultate semnificative.

Cu ceaiurile este mai greu. Alexut nu prea bea nici apa multa, dar sa-i dau sa bea o cantitate de ceai?

Nu stiu cum as reusi. Totusi ma bate gandul sa iau Deniplant sa incerc. Stiu ca nu va lua in cantitatea care trebuie, dar sa insistam.

 

Mi-ar parea atat de bine sa aiba efecte homeopatia.

 

Astept informatii despre doctori homeopati buni.

 

Multumim,

 

Alex si Mihaela

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[fuga]

Draga Iepumic,

 

Iti multumim ca ne-ai scris si ca ne-ai impartasit durerea ta.

Ne pare rau de suferinta tatalui si suntem alaturi de tine.

 

Am fost la Maior Nedelcu, la cabinetul lui privat si ne-a dat o schema de tratament cu cortizon si cu crema cosmetica fabricata de el. Mi-a fost teama sa-i dau cu dermovate (crema cu cortizon prescrisa in reteta lui), caci este un cortizon foarte puternic si stiu ca dupa incetarea administrarii cremelor cu cortizon, leziunile reincep sa apara pe portiuni si mai mari. Mi-e teama de cortizoni, dar si fara cortizoni, cu creme obisnuite pe baza de calomel, situatia nu este buna. Leziunile tot se extind.

Nu stiu cum pot face sa fie mai bine. Ii tot examinez pielicica.

Uneori leziunile au culoare asa deschisa, parca as zice ca se vindeca si se produce un miracol, alteori, sunt asa de rosii si iritate, de mi-e teama sa-l privesc si ma doare mancarimea si usturimea pielii lui, alteori pielicica se descuameaza si ma gandesc cum este posibil sa i se ia atatea randuri de piele?

 

La Doctorul George Tiplica nu am fost inca, dar putem merge daca zici ca este doctor bun si are tratamente care dau rezultate.

El ce a administrat tatalui tau? Creme cu cortizon sau altceva?

 

Si noi asteptam vara, sa fugim la mare si sa-i vad pielicica mai bine.

 

Cred si am observat ca alimentatia si odihna in special are efecte bune. Alexut este un copil foarte energic, care nu sta o clipa si, din pacate, avem dispute la somnul de dupa amiaza.

Nu prea vrea sa doarma dupa amiaza, dar insist si reusesc, cu greu, tocmai pentru ca stiu ca ii face bine aceasta odihna.

Alex se enerveaza ca trebuie sa doarma, plange si nu stiu daca e bine.

Pe de alta parte are un program foarte incarcat.

Il duc de 3 ani la gradinita, de la 8-13, in limba engleza si cred ca acolo, normal, este solicitat si vine obosit.

De doua ori pe saptamana are tenis, de la 13.30 - 14.30. Ajung cu el acasa la ora 15.00 si nu mai vrea sa doarma, iar cand nu se odihneste imi adoarme seara greu si devine mai nelinistit.

O data pe saptamana, duminica, are o ora de pian, dar in fiecare zi repetam, din placere, cam o jumatate de ora la pian.

Ma gandesc ca are un program incarcat pentru varsta lui de 6 ani si ca mai ales in cazul lui cu psoriazisul asta, ii fac mai mult rau decat bine atatea activitati. Totodata, ma gandesc ca ar trebui sa il privesc ca pe un copil normal, ca mai tarziu tot se va lovi de eforturile astea. De asemenea, fiind f. energic am zis sa-i folosesc energia in mod constructiv si ca un sport ar fi benefic pentru el.

Totusi, cred ca e prea stresat si intentionez sa-i scot o ora de tenis/saptamana.

 

Voi merge la manastire si voi cere uleiul acela.

Cred in Dumnezeu si numai puterea lui ne va salva.

 

Va multumim, inca o data,

 

Mihaela si Alex

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo]

Draga Ralu,

 

Multumesc ca ne-ai scris din nou si ca ne ti la curent cu evolutia tratamentului sotului. Ii dorim, in continuare, mult succes si multa sanatate!

 

Si noi asteptam zile calduroase.

Din fericire, noi stam la curte, dar am observat ca in cazul lui Alexut, numai soarele, nu-l ajuta. Cu toate ca Alex sta in fiecare zi 2 - 3 ore afara, tot nu-i ajuta. Si vremea asta este capriciosa, e mult curent. Oricum, ca pielicica lui sa fie bine, are nevoie de mare, soare si tot climatul de acolo. Asa ca asteptam sa mergem la mare, cand se va incalzi. De asemenea, in cazul lui, dupa 2-3 saptamani de stat la mare, incep sa se cunoasca rezultatele.

Oricum este un tratament indispensabil noua.

 

Referitor la psoricalm, poti sa-mi dai si mie adresa de e-mail si numele doctorului, sa ma adresez in scris lui, pentru cazul lui Alex?

 

Iti admir curajul si taria de caracter si daca voi doriti, va doresc din toata inima, bafta multa cu ingerasul nr. 4.

Mi-e si sotului meu inca ne este teama si nu putem sa ne-o infrangem. Cand ne uitam la Alex cat de curajos si fara sa se planga niciodata, isi priveste si isi infrunta destinul, ma apuca plansul.

Ii da sangele pe pielicica de pe corp, scarpinata, la degetelul lui mare pe care si l-a supt si care este afectat de psoriazis, la pleoape, etc. si nu zice nimic, ci dimpotriva ma incurajeaza ca va trece. Bineinteles ca il aprob si il conving si eu de acest lucru, dar inima mea se rupe.

 

Poate Dumnezeu va dori sa faca o minune intr-o zi si sa-l faca copil normal.

 

Sanatate multa si putere,

 

Cu drag,

 

Mihaela si Alex

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of Mihaela, mi-e asa de mila de alex, ai noroc totusi ca este un copil curajos si chiar intelept, pare exagerat, insa asa este si fiul meu mai mic de 6 ani, ti-an zis ca are probleme cu amigdalele care trebuie scoase, eu tot ezit, insa el ma bate la cap in fiecare zi ca vrea sa rezolve problema. Adresa de mail a dr. dupont este docteurdupont@wanadoo.fr. INtra si pe www.psoriacalm.com si vezi la exemple cum au evoluat cativa pacienti cu diverse forme in 6 luni. Rez. par spectaculoase. Dr. Dupont zice ca dureaza 3-4 luni pana la primele ameiorari semnificative, si ca trebuie renuntat progresiv in primele 2 luni la cortizon si daivonex. asta incercam sa facem, dar avand in vedere prin ce am trecut, a mai greu, sotul nu mai are rabdare si dam in continuare zilnic cu ambele. sper totusi cu marea sa renuntam la creme si sa ramanem numai cu pastilele. stiu ca undeva zicea ca testele pe care le-a facut pe vreo 180 pacienti a cuprins pers. cu varste de la 7 la 80 ani. deci cred ca merge si pt. alex. nu stiu insa daca stie engleza, parca ziceau pe forum ca nu, scrie-i in franceza. io stiu asa amintiri din scoala si a inteles ce-am vrut sa zic. te tin oricum la curent cu evolutia, sper sa scapam de creme ca sa fie concludenta actiunea psoricalm, desi ar putea fi si de la vara acum. cred ca siguri vom fi de-abia daca vom reusi sa trecem peste iarna urmatoare fara probleme. am incercat si cu crema de spirulina, nu prea a avut rez. Altii au avut rez. spectaculase ti-am zis ba cu creme antifungice, ba cu creme cu antibiotice, altii cu creme cu mult oxid de zinc (cutaden sau creme din alea pt. fundulet bb). increarca pe portiuni si cu astea. si cica regim fara sare ar aduce ameiorari, s-a convins si sotul u pic de asta, el e dependent de sare pur si simplu, da a observat ca daca nu suplimenteaza cu sare e un pic mai bine. succes in continuare ralu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...