Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

le facem sotilor cadouri de sf.valentin


Recommended Posts

Ca tocmai vb ...al meu a ajuns acum acasa(era plecat sa plateasca facturile) cu un cuptor nou nout...Happy Valentine's Day!! Great!no, mi-am primit si cadoul... noi nu le avem cu cadourile, insa le avem cu mancatul si ma trezesc din cand in cand cu cate un bilet pe un vapor la o cina , sau se mai gandeste face o rezerv la vreun rest. chinezesc...surprize frumoase, cu sau fara vreo ocazie speciala. [url="http://br.pg.photos.yahoo.com/ph/lucianna_ishiy/detail?.dir=39edscd&.dnm=2ea4scd.jpg&.src=ph"]vacanta Filipine[/url] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/frezia_2004/detail?.dir=3b8c&.dnm=5848.jpg&.src=ph"]vavanta Brasil[/url] [gravi]15+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by nikole
quote:
Originally posted by ymcar
Pe cand importam si hanuka (sau cum s-o scrie) si toate sarbatorile chinezesti, japoneze, arabe sau zulu?! asta ca sa aratam cat de fraieri suntem si cum le facem pe plac comerciantilor care lupta din toate puterile sa le importe, sa aiba pretexte de vanzari babane la preturi aberante. Daca se poate cate una pe saptamana! Sorry, refuz sa ma inregimentez in gloata consumista manipulata din toate partile pentru a scoate bani. Sf. Valentin , Haloween etc sunt niste sarbatori minunate in contextul lor, in tara lor de origine, la poporul care le-a inventat. Pentru mine nu inseamna absolut nimic in afara de o incercare de a imi stoarce bani. Si cu cat li se face mai mare tam-tam si reclama agresiva cu atat le refuz mai tare.
Zau ca nu am auzit niciodata de sarb. asta hanuka???ce e? de unde e? si Zulu??? asta ptr propria-mi cultura generala ... cat despre Valentine day...ma gandeam sa preapar o cina romantica, ceva specific chinezesc,am in gand o atmosfera relaxanta,nimic mai mult...insa cam prepar eu saptamanal cine romantice cu sau fara vreo ocazie... [url="http://br.pg.photos.yahoo.com/ph/lucianna_ishiy/detail?.dir=39edscd&.dnm=2ea4scd.jpg&.src=ph"]vacanta Filipine[/url] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/frezia_2004/detail?.dir=3b8c&.dnm=5848.jpg&.src=ph"]vavanta Brasil[/url] [gravi]15+
hanukkah - sarbatoare la evrei (http://en.wikipedia.org/wiki/Hanukkah) zulu - populatie de prin Africa de sud (http://en.wikipedia.org/wiki/Zulu) My life stinks
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hanuka ....sau cum s-o scrie e o sarbatoare evreiasca.....la restu' nu ma mai bag!!![:D] mai,ymcar...parca tu erai barbat...da' nu-i bai ca nu e interzis sa raspunda si barbatii( ca eu asa am inteles...ce cadouri facem noi sotiile la soti!!![alcool]) ....uite asa mai aflam si noi ce ganditi.....ca dati banii aiurea,si ca ce atatea zile ,de nastere,de sfinti,de paste,de Craciun,de hanuka...etc,etc.....da' ce tb sa dai banii la comercianti?! poti sa-ti scoti nevasta in parc,la zoo,la circ [:D]...sa nu zic restaurant ca deja o sa primesc multi [box]...... si,ma rog,o bombonana nu costa prea mult! puteti lua un pachet odata de la reduceri si va ajunge tot anu'.....daca nu punem si hanuka si zuzu si...alea chinezesti putem spune ca mai si raman vreo doua(bomboane!!).... no, sa nu dai cu rosii....ca tu ai fost doar un pretext!!![:D] Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv! *GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [i][flo] [floare3] --------------------------------------------------- Vio,mamica de viitor "avionar" [avion]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by violeta69
hanuka ....sau cum s-o scrie e o sarbatoare evreiasca.....la restu' nu ma mai bag!!![:D] mai,ymcar...parca tu erai barbat...da' nu-i bai ca nu e interzis sa raspunda si barbatii( ca eu asa am inteles...ce cadouri facem noi sotiile la soti!!![alcool]) ....uite asa mai aflam si noi ce ganditi.....ca dati banii aiurea,si ca ce atatea zile ,de nastere,de sfinti,de paste,de Craciun,de hanuka...etc,etc.....da' ce tb sa dai banii la comercianti?! poti sa-ti scoti nevasta in parc,la zoo,la circ [:D]...sa nu zic restaurant ca deja o sa primesc multi [box]...... si,ma rog,o bombonana nu costa prea mult! puteti lua un pachet odata de la reduceri si va ajunge tot anu'.....daca nu punem si hanuka si zuzu si...alea chinezesti putem spune ca mai si raman vreo doua(bomboane!!).... no, sa nu dai cu rosii....ca tu ai fost doar un pretext!!![:D] Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv! *GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [i][flo] [floare3] --------------------------------------------------- Vio,mamica de viitor "avionar" [avion]
Ce sa dau cu rosii?!! Ca m-a distrat la culme, a fost super raspunsul! Mda... scuze ca m-am bagat in ciorba, ce-i drept nu-mi era adresata intrebarea... Dar nu imi rastalmaci vorbele. Ziua de nastere, sarbatorile romanesti... sunt frumoase, imi plac, le apreciez si imi place sa fac cadouri. Ce ma irita (si tare!) este importul artificial de sarbatori care nu ne apartin, in scopuri pur comerciale. La fel cum ma irita reclama agresiva si micinoasa, bagatul pe gat al produselor de ca re NU ai nevoie, dar ti se inoculeaza ca nu poti trai fara ele s.a.m.d. Toate sunt incercari de manipulare pentru a stoarce bani, nimic altceva. sunt frumos poleite in minciuni colorate si multi le pica in plasa, unii chiar cu entuziasm. Asta este ceea ce ma revolta si ceea ce refuz. Daca tu ai o problema cu cineva si ai gasit ocazia perfecta sa iti descarci naduful, e ok, nu am de ce sa ma supar [flo][flo][flo] My life stinks
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ymcar, am inteles la ce te referi si sunt de acord cu tine!! da' la cutia cu bomboane tot nu renunt!!![:D]...macar o bombonica....din cand in cand!!! Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv! *GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [i][flo] [floare3] --------------------------------------------------- Vio,mamica de viitor "avionar" [avion]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Io deja am primit un cadou "de Sf. Valentin" - asa mi-a si spus, asa ca sigur o sa-i iau si eu...si nu ne luam numai la "ocazii", ne luam cand si ce avem chef.In ce ma priveste, o cearta strica, dar un prilej de voie buna si buna intelegere, nu.As adopta cu drag toate sarbatorile de genul asta de oriunde, numai sa aduca un zambet pe fatza si sentimente mai bune oricui. Acum, depinde si de la/pentru cine.Daca o/il iubesti ca sarea in oki, normal ca nu-ti vine sa-i iei nimik, sau sa sarbatoresti aiurelile astea fara sens. V “In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

deocamdata nu sarbatorim asta. noi ne declaram iubirea in fiecare zi, prin gesturi, cuvinte sau cadouri. poate mai tarziu o sa simtim nevoia sa avem o zi speciala. pana acum nici din zilele noastre de nastere nu facem mare tam-tam. dar abia suntem la inceput de drum, avem numai 1 an de casnicie. cine stie ce ne rezerva viitorul! PRIVILEGE [gravi]13+ [am] Mara/Matei [url="http://new.photos.yahoo.com/simo_al_jaafari/album/576460762356781540"]poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ymcar
Pe cand importam si hanuka (sau cum s-o scrie) si toate sarbatorile chinezesti, japoneze, arabe sau zulu?! asta ca sa aratam cat de fraieri suntem si cum le facem pe plac comerciantilor care lupta din toate puterile sa le importe, sa aiba pretexte de vanzari babane la preturi aberante. Daca se poate cate una pe saptamana! Sorry, refuz sa ma inregimentez in gloata consumista manipulata din toate partile pentru a scoate bani. Sf. Valentin , Haloween etc sunt niste sarbatori minunate in contextul lor, in tara lor de origine, la poporul care le-a inventat. Pentru mine nu inseamna absolut nimic in afara de o incercare de a imi stoarce bani. Si cu cat li se face mai mare tam-tam si reclama agresiva cu atat le refuz mai tare.
[flo] De ce sa importam sf.valentin , cand si noi , romanii, aveam Dragobetele ( 24 februarie ).... si nici nu se lasa cu cadou ...ci cu un sarut sau o nevasta pe termen lung ![:D] Avantaj sau dezavantaj ? "În sudul României , fetele se întorceau în sat alergând, obicei numit zburatorit, urmarite de câte un baiat caruia ii cazuse draga. Daca baiatul era iute de picior si o ajungea, iar fata îl placea, îl saruta în vazul tuturor. Sarutul acesta semnifica logodna celor doi pentru un an, sau chiar pentru mai mult, Dragobetele fiind un prilej pentru comunitate pentru a afla ce nunti se mai pregatesc pentru toamna."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...