Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nunta bis, bis, bis ?!


Recommended Posts

Nici noi nu ne-am spovedit. Nu ne-a cerut-o nimeni, si-atunci dde ce sa ne fi oferit noi....?! De altfel nu m-am spovedit in viata mea. Cat despre preot din cate stiu eu trebuie sa duci certificatul de casatorie la biserica si ma gandesc ca daca esti divortat scrie ceva acolo nu? Habar n-am ca n-am divortat inca [:D] Elise - fa cum iti vine daca iti vine sa mergi la nunta du-te daca nu chiar iti e usor sa iti gasesti scuze fara sa para aiurea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pai, din cate mi-amintesc, pe certificatul de casatorie nu exista o rubrica cum ca ai fi sau nu divortata... Asa ca bietul preot nu poate decat sa ia de buna ceea ce vor mirii. In alta ordine de idei, eu cand m-am casatorit religios a trebuit sa duc preotului in Grecia o adeverinta de la "biserica mea" ( adica o biserica ce trebuia sa fie din acelasi oras unde eu aveam domiciliul) cum ca sunt crrestin ortodoxa si nu am mai fost casatorita religios niciodata !!! A ramas preotul de la biserica din Romania blocat cand a auzit ce i-am cerut. Una ca nu ma botezase el... [:D] si doi ca nu stia el saracul daca nu cumva nu m-am cununat religios la celelalte cateva mii de biserici din Romania. Sincer, am avut noroc ca preotul o cunostea pe mama si orasul unde m-am nascut si in care aveam domiciliul la vremea respectiva este un oras mic. Nu stiu daca un preot din Bucuresti ar fi fost de acord sa-mi dea o astfel de adeverinta. Scuze daca am fost off topic.... Am raspuns la ultimele intrebari postate...[:)] Laura mama lui Dimitrakis
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda - din pacate la noi casatoria religioasa nu este legala si de aceea nu exista registre in care sa se consemneze la biserica. In alte parti ale lumii insa exista si castoria este legala, adica nu este nevoie sa te duci la primarie, ori te duci si faci cununia civila ori te duci si o faci direct pe cea religioasa. De aceea ti-a cerut certificatul de la preot Laura, dau si eu cu presupusul. Uite chiar o sa ma uit diseara la certificatul de casatorie sa vad acolo daca e vreo rubrica ceva privind divortul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mei, deci treaba cu Biserica sta in felul urmator: imi sopteste sotul si eu va spun voua: Sfanta Taina a Casatoriei nu se implineste decat o data in viata, si anume, la prima casatorie! Deja la a doua casatorie, nu se mai vorbeste de aceasta Sfanta Taina; este altceva; slujba este alta,desi pare la fel; e o chestie de tipic religios si mai multe alte amanunte pe care nu mi le mai spune!! Deci, intelegeti ideea,da? Acum, cand mirii vin la preot nu aduc cu ei decat certificatul de casatorie si atat.Preotul nu are de unde sa stie ca respectiva a mai fost casatorita de trei ori inainte, doar daca nu a oficiat tot el casatoria. Asa ca ea putea frumusel sa faca trei nunti in trei biserici diferite si pe-a patra la fel. Preotul nu are vina,iar cat priveste Taina, fata poate fi si la a zecea religioaa, ca nu mai are aceeasi valoare cu prima. De fapt, nu valoare ar fi cuvantul potrivit, dar imi scapa acum esenta! Desi,sotul imi spune ca undeva la primarie,in registrul starii civile ar trebui sa fie trecut statutul ei de casatorita-divortata ; insa,asta n-are de-a face cu Biserica1 Bun,ca sa revin la subiect;Fata asta n-are parinti? Ei cum pot accepta acest circ ? De ce o incurajeaza? Desi,pe de alta parte, ma gandesc ca face tot acest spectacol pentru ca ginerii sunt saracii la prima casatorie si trebuie sa simta si ei ce inseamna sa fii mire,Nu? Revin ca acum nu pot decat sa ma inchin si sa scuip in san de asemenea specimene! Kasi si Victoria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by hristina
Deci, intelegeti ideea,da? Acum, cand mirii vin la preot nu aduc cu ei decat certificatul de casatorie si atat.Preotul nu are de unde sa stie ca respectiva a mai fost casatorita de trei ori inainte, doar daca nu a oficiat tot el casatoria. Asa ca ea putea frumusel sa faca trei nunti in trei biserici diferite si pe-a patra la fel. Desi,sotul imi spune ca undeva la primarie,in registrul starii civile ar trebui sa fie trecut statutul ei de casatorita-divortata ; insa,asta n-are de-a face cu Biserica1 Kasi si Victoria
Ba preotul are de unde sa stie, nu te spovedeste el inainte de casatorie?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mamaruta
quote:
Originally posted by hristina
Deci, intelegeti ideea,da? Acum, cand mirii vin la preot nu aduc cu ei decat certificatul de casatorie si atat.Preotul nu are de unde sa stie ca respectiva a mai fost casatorita de trei ori inainte, doar daca nu a oficiat tot el casatoria. Asa ca ea putea frumusel sa faca trei nunti in trei biserici diferite si pe-a patra la fel. Desi,sotul imi spune ca undeva la primarie,in registrul starii civile ar trebui sa fie trecut statutul ei de casatorita-divortata ; insa,asta n-are de-a face cu Biserica1 Kasi si Victoria
Ba preotul are de unde sa stie, nu te spovedeste el inainte de casatorie?
Sunt cazuri in care nu te spovedeste el; mirii pot spune ca s-au spovedit la duhovnicul lor,care nu e acelasi cu preotul de oficiaza casatoria; sau, luandu-si pacatul asupra, ea foarte bine sa nu spuna tot la spovedanie. Si atunci? Sau,poate fata spune adevarul .Preotul afla si ii spune fetei frumos ca o cununa religios dar sa stie ca Taina a fost Prima casatorie, celelalte numai sunt. sUNT NISTE RUGACIUNI SPECIALE INTR-UN ALT FEL DE SLUJBA! Kasi si Victoria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise, eu as sari partea cu sfatul si biserica si m-as duce direct la chef. In fond, prietena ta trebuie sa mearga la biserica, macar pentru mire, care ar putea fi la prima lui casatorie (imi cer scuze, nu stiu daca sunt exact)... Oricum, este o situatie mai neobisnuita...la oameni obisnuiti. Ca la vedete se poarta. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]poze multe cu noi[/url][foto] [url="http://good-times.webshots.com/album/551940014PFgtLL"]Ana a implinit un an[/url][foto] [url="http://good-times.webshots.com/album/554582211ZUiOLU"]Vara lui 2006[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu iau apararea prietenei de 4 x mireasa[:)], dar stiu de la un preot ca: pentru ca nimanui nu i se poate refuza taina casatoriei, daca unul din sot e la prima cununie religioasa, atunci cununia se face "ca la carte", indiferent de cite ori a fost cununat celalalt. Daca insa amindoi sotii au mai fost cununati cel putin o data, e alta "mincare de peste", nu stiu detalii. Eu as participa si la a 4-a nunta doar daca prietena mi-ar fi foarte foarte draga. Ioana, mama [url="http://new.photos.yahoo.com/miruna_2508/photo/294928803557897884/75"]Mirunei[/url] (25.08.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...