Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

femeia= mama sau provider ?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 83
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu as alege clar varianta 2. Dar acum depinde de standardele de viata ale fiacaruia... As prefera sa stau cu copilul si nici nu l-as pune sa munceasca in 2 locuri. Am nevoie de un sot relaxat, odihnit si care in timpul liber sa ma ajute pe mine, in casa, cu bb sau pur si simplu sa petreaca mai mult timp cu noi. Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise - eu inca n-am copii dar...daca ar fi sa am, eu n-as putea sta acasa cu el, copilul mai mult de max. 6 luni in care includ si concediul antenatal (din care doar 2 ar fi platite, restul as ramane cu ce-mi da statul care cred ca-mi ajunge de pampers si cam atat). Dupa care da, o sa stea tat'su. Nu avem ce face. Avem credite de platit, casa de intretinut care e mare, doar gazul si curentul ne scot 10 mil din buget lunar. Bineinteles am putea sa ne intoarcem la bloc si-atunci poate ne-am permite sa stau eu acasa, dar... Acum eu iti propun o situatie de compromis - stai tu cu bebe pana face 1 an si mai strangeti-va si voi la punga, iar dupa intoarce-te la servici si lasa-l pe tati sa stea anul urmator cu bblisa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

teoretic, varianta 2 e cea mai echilibrata, intr-adevar. Desi el ar prefera varianta 1, eu varianta 3...da' nu propusa de mine, ci din initiativa proprie. Uneori mi se pare ciudat ca nu vrea si el ca bbu' sa aiba TOT (ma rog, "tot" ca figura de stil...acu' n-o sa-i luam avion [:D]). Iar lui i se pare ciudat ca sustin eu ca nu ma poate inlocui linga kupil: a zis ca...si el e parinte. [8)] Stau sa ma gindesc daca nu cumva e vorba mai mult de egoismul meu: ca vreau EU sa stau cu ea, nu ca ar fi absolut necesar pt. binele ei.... Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba de egosim. Legatura dintre mama si copil se foermeaza in primele luni de viata. E pacat sa o pierzi. Si mama altfel se ocupa de copil decat tatal, indiferent cat de atent si dedicat ar fi. Asa e natura umana. Coraly si Sergiu (3 ian 2005) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/drcapusan/album?.dir=faa4re2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/drcapusan/my_photos"]poze [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1. Nu cred ca te lasa sufletul sa o lasi pe bebelisa cu sotul tau si tu sa stai la job 10-12 ore. 2. Ar fi de evitat ca sotul sa-si ia 2 joburi pentru ca mai tarziu s-ar crea tensiuni in familie. 3. Da, se poate renunta la cheltuieli inutile. Parerea mea este ca in primul an de viata, bebele nu-ti ``cere`` prea multi bani. (din pacate, dupa satisfacerea fitelor, a mofturilor si iar a fitelor mi-am dat seama ca am cheltuit mult prea mult in comparatie cu trebuintele copilului). La noi cam asa e: eu acasa cu bebe+mi-am luat de lucru, menajera, sotul cu jobul. Si e ok. Ar fi fost ok si daca nu mi-as fi luat de lucru acasa pentru ca sunt convinsa ca tot ce-am castigat eu s-au dus pe.....acele cheltuieli inutile in loc sa fie dirijati in alte locuri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, nu ma lasa sufletul sa ma despart de minune. Pe de alta pare, ma simt cam vinovata, mi-am facut atitea planuri: sa pun bani in cont pt. cind creste... sa schimb mashina (pt. ea, evident), sa fac casa boboc... sa-i fac piscinika mica pt. ea, la cabana, unde mergem la vara...etc etc. E, si toate astea trebe aminate. Si multe altele. Mi-am tot facut planuri cum o sa ma balacesc cu bebitzul in piscina si, nah, acu' e bebitzul si nu mai e piscina! [:D] Incerc si eu sa impac si capra si varza. Da' nu vrea musiu doo joburi... Altfel, eu n-as avea nevoie de ajutorul lui cu bb. Chiar nu vreau. Imi calc pe inima cind il mai las si pe el. Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la tine calatoare e o situatie fericita ca ai putut sa-ti iei de lucru acasa! dar ce te faci daca ai si o cariera de continuat?! si cariera asta nu mai sufera amanare? sunt total de acord ca un BB are nevoie de mama lui,insa sunt situatii in care mama nu poate sta cu copilul ei oricat de mult s-ar dori asta! as vedea o solutie ca mama sa lucreze mai putin,ceva de ordinul 4-6 ore,maximum 8 ore.....si in timpul acesta cu BB sa stea o bona.... parerea mea [:D] Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv! *GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [i][flo] [floare3] --------------------------------------------------- Vio,mamica de viitor "avionar" [avion]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
as vedea o solutie ca mama sa lucreze mai putin,ceva de ordinul 4-6 ore,maximum 8 ore.....si in timpul acesta cu BB sa stea o bona....
violeta, la mine nu e cazul: sau ma duc la job, sau nu ma duc, pt. 4-5 ore nu ma baga nimeni in seama, crede-ma... Daca e vorba de o cariera, aia nu se construieste part-time. Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise, atunci lasa-o cum a cazut![:D] inca un an ce mai conteaza? e important sa nu stresezi omu'.... daca el nu vrea,asta e!! la noi e pe dos....nu reusesc sa-l mai opresc din "munca"...ar muncii zi lumina,chiar si nopatea daca ar rezista!!![bang] Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv! *GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [i][flo] [floare3] --------------------------------------------------- Vio,mamica de viitor "avionar" [avion]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...