Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

femeia= mama sau provider ?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 83
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Elise, situatia a fost oarecum identica si la mine; numai ca la mine, onor sotul, din cauza meseriei pe care o are (adica a sistemului), nu prea are cum sa-si mai ia un/doua/trei joburi. Cum am facut eu? - locul asta unde lucrez eu are un "program" prin care, daca te intorci la servici dupa 6 luni, iti plateste, pentru cele 6 luni, salariul integral; - daca te intorci inainte de 6 luni, potrivit legii, ai voie, ca pana copilu' face 2 ani, sa lucrezi doar 6 ore pe zi, cu plata salariului intreg; - m-am intors la sevivi dupa 6 luni; am stat o vreme pana la 2; dupa ce copilul am mai crescut, am stat mai mult, dar am declarat ca eu dupa 5.30 maxim 6 nu mai stau decat in conditii exceptionale; au inteles si nu m-au putut opri. Car lap-topul dupa mine, lucrez noaptea, nu conteaza; important e sa fiu acasa cat mai devreme. Si atata timp cat imi fac treaba, nu mai conteaza daca o fac de acasa sau de la servici. Acum copilul are aproape 3 ani; eu o duc dimineata la gradi; eu o iau dupa-amiaza la 4.30, o duc acasa, ne dragalim, ma intorc la servici unde mai stau pana pe la 6, 6.30. Pentru a fi aproapte de servici/gradinita si a econmisi timp, ne-am mutat... Timpul pe care il petreceam in masina (cam 2 ore pe zi dus-intors) il petrec acum acasa cu mandra mea... Nu e situatia ideala/perfecta. La noi a mers si pentru ca am avut ajutorul neconditionat al mamei mele. Succes! Gabi Please think twice before you print out this message or any other document! We are all responsible for protecting our environment! YOU can save a tree...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut job-ul de asa natura incat daca nu m-as fi intors rapid ar fi trebuit sa-mi caut in alta parte (nu aveau cum sa ramana cu pozitia neocupata). Nu mi-am facut nici un plan apriori. A, ba, in necunostinta de cauza, ma gandeam ca poate merg si nasc - o zi libera - si cam atat. N-a fost chiar asa, stii si tu cum e. Cam acelasi caz ca la tine - castigam de 3 ori mai mult ca el. Insa si daca ramaneam doar cu sursa de venit - el, nu ar fi fost asa dramatic pentru o perioada. La noi nu s-a pus problema sa ramana el acasa, varianta asta nu a existat. Insa vezi tu...poti sa impaci cu succes capra cu varza. Cunosc o gramada de femei ce au nascut si s-au intors la job pe pozitii de succes, relativ dupa putin timp. nu cred ca sunt mai putin mame. Eu acum am mare noroc, lucrez maxim 7-8 ore pe zi (cu tot cu drum), poate nici atat. As putea sa lucrez si de acasa (daca m-ar lasa [:D]). Insa nu as fi ajuns aici daca as fi intrerupt pentru mai mult timp lantul. Si mai e ceva...exista si fenomenul de downshifting. Oricand, cu o experienta relevanta, poti sa alegi un job mai comod, pentru mai putini bani si mai mult timp liber. Eu cred ca tu stii cel mai bine ce ai de facut, pentru ca scrie in sufletul tau. Adina + [copil]Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate, n-as fi mai putin mama daca m-as duce la job ca sa nu pierd un tren important. Poate as fi mai mult mama decit asa - cind privez copilul de niste treburi. Dar nu ma lasa sufletul sa imi las [url="http://www.babycontest.com/photos/1057_1775.jpg"]papusha[/url] pe mina altcuiva, si oricum ma indoiesc ca mi-ar mai arde de job daca as sti ca e acasa si plinge dupa mine. Probabil cariera s-ar termina oricum brusc la prima raceala. Sau la primul dinte. Lasind la o parte ca nu vreau sa plec nicaieri, cred ca acum nici nu sint capabila sa fiu competitiva, e o kestie care a picat undeva in strafunduri... nu stiu cind o sa o mai scot la suprafata. c'est. In ambele situatii, tot al naibii de vinovata ma simt. E prima data in viata cind imi doresc sa fi fost o "trophy wife" si atit. Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise, pun pariu ca Lisa are tot ce ii trebuie unui bebe si nu si-ar dori mai mult decat sa aiba parintii aproape de ea. Stai acasica cu bebe si nici nu-l sresa pe tatic. Fiti fericiti ca aveti asa o bebelisa cu ochi ca mura si nu va faceti griji ca sigur nu-i lipseste absolut nimic! [url="http://t2.lilypie.com/kHjWp2.png"]bebe?![/url]
Ioana, cea mai optimista aspiranta Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...