Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

femeia= mama sau provider ?


Recommended Posts

E nedrept sa ii ceri tatalui sa isi ia 2 joburi pentru satisfacerea fitelor. In acelasi timp ii iei timpul petrecut alaturi de bebe, timp pe care tu insati il vrei cu disperare. El de ce nu? Eu zic asa: cat alaptezi stai acasa tu, dup-aia ramane el. E o ocazie extraordinara ca tatal sa dezvolte o relatie foarte speciala cu bebe. Daca el vrea sa stea eu zic sa spui mersi si cu asta basta. Banii conteaza si nu neaparat pentru fite, poti sa ii strangi, iar in general in societatile vestice mamele stau cu copiii maxim 6 luni. Eu nu imi amintesc nimic din primii doi ani de viata. Atata timp cat bebe se simte iubit, chiar crezi ca mai conteaza de cine? Keep the promises you make to yourself.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 83
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Elise, lasa fitele incolo. Eu acum fac bb 2 si-mi pun serios problema daca o sa am bani de carut, ca de la Sofia nu mai am:) Si sa nu-mi ziceti ca-s inconstienta, ca nu l-am planificat, si vine la 5 ani dupa Sofia, deci s-ar zice ca am avut "grija". Sa stii ca unui copil nu-i trebuie jucarii sofisticate, e mai fericit sa bata cu lingura intr-o casoleta....si sa bage hartiute intr-o cutie. A, mai incolo, pe la 3 ani jumate 4, urmeaza si pretentiile, dar atunci o sa poti sa te duci la servici. Si tatal ala cu 2 joburi....pai il indepartezi de copil cat ai zice peste. Nu merita o familie care petrece cat de cat timp impreuna sa se vada mai rar pt o piscinutza :)
Sabina si [hippi] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1"]Sofia Galagia[/url] Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Sabina
eu ma multumesc cu mai putini bani, dar cu familia mai pe-acasa :)
Sabina si [hippi] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1"]Sofia Galagia[/url] Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.
Perfect de acord. Bebe e mic o singura data. Voi mai puteti lucra ani buni de acum inainte. The best thing you can do for your children is to love your wife.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Elise
ai dreptate, n-as fi mai putin mama daca m-as duce la job ca sa nu pierd un tren important. Poate as fi mai mult mama decit asa - cind privez copilul de niste treburi. c'est. Elise & BBLisa
Fals, cit se poate de fals ! Nu ai fi deloc mama mai mult daca ai lucra si daca copilul ar avea TOT ceea ce TU vrei dar nu te-ar avea pe tine linga ea. Da, si tati e bun si e bine sa fie linga ea cit de mult posibil dar in primii 3 ani de viata MAMA e cea mai importanta. Daca vrei sa-i dai cel mai bun start posibil si poti, atunci alege varianta 2 ! Lucrurile materiale, jucariile scumpe si elaborate, comfortul financiar nu au nici o valoare pe linga prezenta fizica a mamei cit de mult posibil. In NZ, Australia, US si alte tari familiile se restring la 1 salar cind apar copiii iar majoritatea mamelor ramin acasa pina cind copiii sint cel putin de scoala. Eu zic sa stai cu ea 2 ani si lasa mai jos un pic standardele, ai toata viata inainte sa muncesti si sa-i oferi TOT ! Tine minte un sfat pe care l-am primit si eu si mi-l amintesc de cite ori am nevoie: anii acestia din viata copiilor ( cu greutatile lor cu tot) sint atit de scurti si trec atit de repede cum nici nu o sa-ti dai seama... ------- Life's a journey, enjoy the trip !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si daca situatia ar fi alta decat este acum (sotul castiga mult si eu stau acasa cu fetita), sunt convinsa ca as alege varianta 2. E important pentru copil s-o aiba pe mama alaturi de el in primii doi ani, dar in acelasi timp e importanta si prezenta tatalui (iar cu 2 servicii, nu cred ca si-ar mai face simtita prezenta). Nu cred ca are sens sa te cramponezi pe ideea de lucruri materiale. Ai sa-i oferi acel TOT la care te referi tu si dupa ce te vei intoarce mai tarziu la serviciu. Nu-ti mai fa probleme si bucura-te de bblisa ta, fara sa te gandesti ca o privezi de mai mult. Bee si Ana Teodora (22.12.2005) http://www.dropshots.com/dochia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo] multumesc mult. cre' ca la mine e problema, de fapt: am un bb mai mult ca perfect, shi descopar ca eu nu pot sa fac pt. ea tot ce visam cu okii deschisi acu' citva timp. Probabil n-am fost prea realista, asta e. Oricum, aveti dreptate, nu cre' ca o intereseaza prea mult pe ea piscinutza - eventual iau una gonflabila din Carrefour shi am rezolvat-o cu balacitul. Pe tatic il las sa stea cu ea... am zis ca "imi calc pe inima" in sensul ca nu simt nevoia sa ma inlocuiasca cineva nici doua minute (cel putin deocamdata). Dar, de cite ori vrea sa petreaca timp cu fie-sa, e ok: as fi nebuna sa-i impiedic, mai ales ca asta mica e topita dupa el... de fiecare data fac karaoke impreuna. Insa in nici un caz n-as fi de acord sa plec eu la job si sa ramina el...egoism pur, dar asta e: o sa devina el mamica peste cadavrul meu poate! In final, o sa ne multumim cu varianta 2, care nu convine nimanui in mod special, dar e un compromis acceptat de ambele parti. Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Afirmi in primul mesaj ca mofturile si fitele sunt ale tale. Renunta la ele[:D] Spui ca el s-ar simti exploatat, cu 2 joburi. Parerea mea e ca chiar ar fi. Mai ales cand nu e vorba de supravietuire ci doar de "mai mult". Daca tu poti spune cu mana pe inima ca 12 ore pe zi plus delegatii poti sta departe de bblisa, fara a pierde din eficienta la serviciu, atunci fa-o! Ai vise frumoase pentru voi, iar daca ai rabdare sigur vei avea ocazia sa le indeplinesti in felul in care iti doresti tu. Edit: N-am apucat sa vad mesajul tau, scuze... Mai adaug ca ma bucur pentru bblisa [;)]
Ana-Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

clayhanger... sint ale mele, pt. bb. Da' tot ale mele sint, asa e. Si spuneam ca NU pot sa petrec nici doua ore departe de ea, varianta asta e cea propusa de barbatu-meu... care nu intelege de ce nu e si el "la fel de parinte" si n-ar putea sa ma inlocuiasca. Ca as turba eu...d'aia![hippi] Am incredere in el, dar pur si simplu nu-mi convine sa pierd ce e mai frumos. Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai intai, FELICITARI pentru BBLisa, papushika perfecta! [flo] Elise, si eu propun varianta 2, chiar daca inseamna un compromis pentru un timp. Peste cativa ani (cand nevoile BbLisei vor fi mai mari) vei putea deja sa mergi la serviciu si astfel sa ii poti satisface si "mofturile". Eu te admir ca o iubesti atat de mult si vrei sa fie fericita. Insa, trebuie sa fii constienta ca niciodata nu ii vei putea implini toate dorintele, toate mofturile si nu ii vei putea cumpara tot ce isi doreste. Si daca va merge la cea mai buna gradi/scoala, acolo vor fi macar cativa copii ai caror parinti au mai multi bani ca voi. Deci, vor avea mai multe decat Lisa. Asta nu inseamna ca ea va fi nefericita!!! Asa cum spuneai si fetele, nevoia ei cea mai mare este de voi, amandoi parintii care sa o iubiti si sa petreceti timp cu ea, sa va investiti in ea. Restul...e intr-adevar "moft", deci...poate fi tratat ca atare...in masura posibilitatilor privite realist. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...