Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

femeia= mama sau provider ?


Recommended Posts

Elise, eu sunt si mama si provider. Provider pentru ca asigur prin salariul meu venitul intregii familii. Mama pentru ca raman mama fetei mele de 18 luni chiar daca merg la serviciu 8-9 ore pe zi. Planurile dinainte de nastere nu s-au potrivit in cazul nostru cu cele de dupa. Mai precis, proaspat mutati in alta tara si dependenti financiar de venitul meu, am negociat cu tatal sa ma intorc la serviciu si sa ramana el cu fetita acasa pana implineste aceasta un an, urmand ca de la un an sa o dam la cresa. Cu o saptamana inainte de a ma reintoarce eu la serviciu, dupa 6 luni de concediu de maternitate platit 100%, tatal m-a anuntat ca trebuie sa dam fetita la cresa, ca el nu sta cu ea acasa. Trec peste detalii, cat de greu gasesti aici un loc la cresa - am avut noroc sa gasesc unul, dar n-am sa uit niciodata faptul ca atunci cand imi era mai greu m-a dezamagit luandu-si inapoi cuvantul dat! A fost anul cel mai greu pentru mine: fetita a trecut prin toate bolile asociate intrarii in colectivitate, eu am facut o depresie foarte urata din care am scapat cu greu. Situatia actuala: fetita merge in continuare la cresa, s-a adaptat repede si foarte bine, eu merg in continuare la serviciu, tatal ei continua sa nu aiba nici un venit dar se ocupa foarte mult de fetita. Nu i-am pus valiza in usa dar nici relatia noastra nu mai e ca inainte de a avea copilul. Edit: am scris toate astea ca sa exemplific ca nu exista retete universale pentru toate cazurile iar eu una nu ma simt in masura sa dau sfaturi transante. Parerea mea este sa faci asa cum simti tu ca e mai bine pentru voi trei. Ina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 83
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by Elise
pai si eu mai pe acasa... cu partea cu "mai putini bani" ma impac mai greu. [:D] Mi se pare ca acu' ar trebui sa fie mai multi, nu mai putini. Ca si noi sintem mai multi... si bblisa e importanta. [;)] Din acest motiv i-am propus ilustrului sotz sa-si mai ia un job: si el mi-a propus sa stea el cu bb, si sa ma duc eu la jobu' meu, ca ar fi echivalent dpdv financiar. so... vroiam sa stiu care ar fi solutia din punctul altcuiva de vedere: 1 - da, e ok sa stea bb cu tata. 2 - e ok sa renuntam la cheltuieli inutile... 3 - ar trebui conu' tata sa-si ia doo joburi, sa isi tina papushile la standarde :)) Elise & BBLisa
1_ DA, eu una sunt super - de acord sa stea BB cu tati - atata timp cat si tati e de acord, da intzeleg ca in cazul vostru este, asa ca nu e problema... 2_ DAasta cred eu c-ar fi solutia, sa alegi pe undeva varinata de 'compromis': pune pe hartie cheltuielile fixe, ale voastre + ale BBlinei, pune o rezerva pt cine_stie_ce (daca se poate) si apoi vezi ce bani ,mai raman. restul asta de bani il poti folosi alterativ sa zicem, pt hainutze frumoase dar nu neaparat necesare pt BB (sau pt mami/ tati), pt plimbari de we la munte/ mare samd... cam ce va face voua placere si este totusi posibil. 3_ daca sotul mi-a propus deja sa stea el acasa si sa merg eu la serviciu si in cazul asta finantzele familiei ar fi aceleasi cu cazul in care el ar avea 2 joburi, eu una nu l-as impinge de la spate in directia asta! sigur ca se simte exploatat, mai ales ca spui chiar tu, nu se pune problema supravietzuirii, doar a 'mofturilor'. ba, mai mult, chiar daca el ar vrea sa-si ia 2 joburi cred ca io m-as pune un pic contra, pt ca mi se pare si asa ca petrecem prea putzin timp in 4, mamai+tati+baiat1+baiat2... SO, un NU categoric la varianta asta! si in concluzie: eu una cred ca bebe are categoric nevoie de mami in preajma, dar poate ca dupa ce face primii pasi mami poate sa se orienteze si spre reintoarcerea la job, daca jobul respectiv este interesant, atractiv si satisfacator! eu asta as face, m-as intoarce la job mai repede, daca nu cumva l-as transforma pe nenea husband in baby-sitter! [:D] _________________________________ ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb [hagi]Bogdan - 04.07.2000 si [bonjovi]Tudor - 13.06.2003 [url="http://community.webshots.com/user/miremirion"]poze cu frumosii mei (si nu numai [;)] )[/url] ************************ DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pur teoretic: eu l-as lasa pe sotul meu sa creasca copilul. Practic: adevarul este ca mi-ar fi greu sa stau departe de copil atata timp. Elise, eu am ales sa stau acasa cu fetita in conditiile in care sotul meu avea o slujba de 8 ore care nu aducea un venit prea bun, slujba pe care a ales-o pentru a putea sa petreaca timp cu copilul pe care il adora, si cu mine. Nu m-a lasat inima sa pun presiune asupra lui sa-si ea o slujba mai bine platita dar care l-ar fi facut sa stea departe de copil. Am strans cureaua, am abandonat cheltuielile inutile si ne-am bucurat impreuna de minunea pe care ne-a dat-o Dumnezeu. Sunt inca si azi multi in familie care il judeca dar asta ma lasa rece. Gloria si Eva (22 dec. 2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/gloriasava/album?.dir=da42re2&urlhint=actn,cp%3as,9%3af,0%3asdir,Paste+2006%3addir,Pasti+2006"] Pasti 2006 [/url] [url="http://new.photos.yahoo.com/gloriasava/album/576460762381480962"]Craciun 2006[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...