Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Eu sau casnicia mea?


Recommended Posts

Cred ca analizezi prea mult, cred ca te stresezi prea mult. Stiu, vei spune ca e viata ta, e viitorul tau. Asa e! Incearca pentru cateva zile doar sa te bucuri de viata, de soare, de cafeaua de dimineata, de drumul la servici. Nu te mai gandi...Si eu sunt de parere ca ceva e fishi la mijloc, nu cred ca are pe altcineva, ci cred ca asteapta tu sa-l parasesti. Cred ca deja a cantarit toate optiunile pe care le are in cazul unei despartiri si actioneaza astfel incat sa nu fie de vina in cazul unei separari. Nu stiu ce sa iti spun altceva decat incearca sa te bucuri de primavara, poate va vedea in tine din nou fata cu spirit liber de care s-a indragostit! Tin pumnii! Doamne'ajuta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 125
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Este foarte greu sa te gandesti la lucrurile pozitive din jurul tau in timpul zilei cand seara mergi acasa si tot in porcaria de acasa traiesti. Noroc de serviciul meu unde am multe prietene, am o cariera frumoasa si am multe lucruri de care sa ma bucur. La servici sunt cu totul alt om si mi-e bine. Cand se apropie timpul sa merg acasa deja mi se pune ceata pe ochi. Si eu ma gandesc cu convingere ca asteapta de la mine sa plec. Mi-a si zis de altfel ca daca plec e decizia mea. deci nu m-ar opri absolut deloc.Tot ce vrea de la mine e rabdare sa il las sa se gandeasca. Eu i-am zis de altfel ca vreau sa plec un timp sa ii dau spatiu si a zis ca nu vrea sa plec. L-am intrebat de ce. Si a zis pt ca ma iubeste. Cat de egoist e in chestia asta. Deci vrea sa fie si cu mine in casa dar sa stam in aceasta situatie si sa se gandeasca la el. Sigur ca nu sta ore intregi si mediteaza, asta e clar...barbatii nu sunt atat de profunzi si nu despica firul in 100 ca noi femeile. Dar da, cred ca asteapta sa il parasesc eu si in cazul asta va fi mereu victima parasita. Daca zice sambata ca nu stie in continuare si vrea sa se gandeasca, voi pleca pana va ajunge la o concluzie. Stiu ca asta nu va dura pana la adanci batraneti pt ca trebuie luata o decizie cu casa. Eu nu sunt o fire pesimista deloc din contra.Am o viata sociala, am prietene, am pe sora mea care e cea mai buna prietena a mea, am oameni in jurul meu care ma admira enorm..am ce face cu viata mea fara sotul meu. Am luptat pana acum pt ca tin la casnicia mea si pt ca nu vreau sa am regrete mai tarziu. Va multumesc la toate din suflet pt parerile voastre.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ca da J. Va ziceam intr-o postare anterioara ca atunci cand bunica mea a murit si eu am facut o operatie cu o zi inainte (in ianuarie) sotul meu a fost in totalitate langa mine si au fost niste zile superbe (din punct de vedere al relatiei si comunicarii dintre noi ca de altfel foarte triste din cauza decesului din familie). Atunci ma tineam de el ca o frunza batuta de vant. Nici la baie nu mergeam singura...simteam nevoia sa il tin tot timpul langa mine pentru ca aveam nevoie de sprijin. Acuma vrea el sa imi arate cine emai tare. Ai mare dreptate J.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca daca este iubire, in cele din urma va invinge. Ar fi bine sa-i dai un pic de spatiu. Dar sa nu pleci ca si cum ar fi for good. Ii spui ca pleci cateva zile sa va limpeziti gandurile, te desparti in termeni buni. Si lasi sa treaca timpul fara sa il cauti. Numai cand va fi departe de tine va realiza ce implica despartirea. Coraly si Sergiu (3 ian 2005) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/drcapusan/album?.dir=faa4re2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/drcapusan/my_photos"]poze [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hanna eu as vrea sa-ti spun ca il cred ca vrea sa isi dea ragaz sa ajunga la o hotarire. tipetele nu prea cad bine unui barbat si mai ales daca asta a fost regula timp de mai multi ani poate ca vrea sa vada in acest timp daca te poti comporta cu el si altfel, fara certuri si alte alea. sa stii ca vorbesc din cunostinta de cauza, si eu am ceva probleme cu temperamentul si am avut ceva episoade in care m-a apucat tipatul la sotul meu cind eram destul de proaspat casatoriti, pentru mine nu era mare lucru, dar pentru el a fost foarte grav, mi-a spus ca unui barbat ii e greu sa accepte asa ceva, o interpreteaza in primul rind ca lipsa de respect, si daca nu il respect atunci si dragostea noastra va avea de suferit. si apoi mi-a zis ca fata de persoane straine de ce imi pot cenzura accesele colerice, iar fata de el - persoana cea mai importanta si draga , nu?! si are dreptate! tu la colegii de servici sunt convinsa ca nu tipi, cu atit mai mult nu trebuie sa o faci cu el. scuza-ma caci nu vreau sa par ca iti dau tie indicatii, pur si simplu am trecut prin asta si am inteles punctul lui de vedere. nu ca nu apreciaza lucrurile bune, dar nu e cazul sa fie astfel puse in balanta, practic e ca si cum cu o mina mingii si cu cealalta dai palme, mingiierile nu dispar dar parca pamele se observa mai usor. eu m-am trezit dupa asta si mi-am cerut scuze, si sa stii ca a contat enorm. iti urez sa reusesti sa iti salvezi casnicia, eu zic ca merita...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

este parerea mea si mi-o asum. voi doi semanati ca si caracter(din cate am citit aici) cu mine si cusotul meu, iar acl nu stiu cred ca are un scop. el insusi este pus intr-o dilema- ar ramane cu tine stiind ca va iubiti sau ar rupe relatia dar ii este frica de ce va fi dupa, ceea ce explica acel "daca tu vrei sa pleci, pleaca" pentru ca asa el ar fi victima si ar avea constiinta impacata. s-ar minti pe el si s-ar simti usurat. stiu cat este de stresant ca cineva sa iti reproseze mereu defectele si sa nu-ti aprecieze calitatile-si eu sunt scorpion si sunt si colerica asa ca stiu cum te simti. de f multe ori imi vine si mie sa las totul balta si sa fug, sa nu-l mai vad, dar poi ma ia in brate, ma gadila pana incep sa rad cu pofta si uit tot...cred ca iti trebuie o vacanta[alcool]va trebuie la amandoi[cina2] sa incercati sa uitati macar pentru o seara tot ce a fost intre voi in ultimii 3 ani si sa vedeti daca va mai iubiti, nu daca il mai iubesti tu sau daca te mai iubeste el, ci daca va mai iubiti, iar daca raspunsul este nu, nu vad de ce v-ati mai chinui unul pe altul[:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc din nou pt raspunsuri!! Sfaturile voastre ma ajuta foarte mult sa vad situatia din exterior si sincer va spun ca e foarte important pt mine sa vad din toate punctele de vedere. Miramar, sexul intre noi este atat de rar incat nici nu se mai da importanta mare si stiu ca e gresit. De vreo cateva luni bune suntem prea obositi, se intoarce cu spatele la mine si adoarme intr-o secunda. Eu la randul meu adorm in timpul filmului pe canapea si ma muta el in pat. Cred ca o data pe saptamana in medie. Sigur ca stiu ca si asta a contribuit la departarea dintre noi. Aseara am schimbat putin foaia...mi-am zis ca nu o sa ma omor din chestia asta deci nu are sens sa stau bosumflata si m-am dus acasa intr-o stare foarte buna, aratam chiar foarte bine si el nu stia de ce sunt asa fericita. M-a intrebat si i-am zis ca ce nu te omoara, te face mai puternic si ca vreau sa ma concentrez pe pozitivele din viata mea nu sa stau sa bocesc din cauza relelor. Atitudinea lui s-a schimbat cateva grade pt ca probabil isi facea griji ca deodata m-am schimbat la fata, poate se gandeste ca viata fara el nu pare atat de rea pt mine. El ar vrea sa stau sa imi plang in pumni sau poate nu...nu stiu...dar refuz sa mai fiu bosumflata din cauza asta...traiesc intr-un stress cumplit si sunt satula de probleme. Stiu ca si el vrea sa fie bine intre noi dar amandoi trebuie sa facem un efort ca sa imi fie si mie si lui bine. Am pierdut flacara dintre noi clar si fara copii e mai usor sa ne gandim la finalitate. Daca nu se ajunge la nici o concluzie sambata, voi pleca cateva zile sa il las sa vada cum e fara mine. POate va rasufla linistit asa ca uite el e cel parasit si nu va veni dupa mine sa vorbim...atunci macar stiu ca nu mai vrea sa aiba de-a face cu mine ca sentimentele nu mai sunt acolo. Va pup si o seara frumoasa va doresc. PS. Nu as vrea sa fiu acuzata ca ma intind pe zeci de pagini deci daca va plictisiti de scris nici o problema. Sfaturile voastre m-au ajutat mult si e bine sa imi vars sufletul aici.[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa incercam altceva: ce zici de un week-end in doi, undeva retras. Calca-ti pe orgoliu, du-te si propune tu: inainte de a lua o hotarare definitiva cu casnicia noastra, hai sa vedem ce mai e! Cred ca sunt o multime de locuri frumoase prin prejurul Londrei unde puteti merge, manca ceva bun, bea un pahar de vin. Plimbati-va ca si cand nimic nu va ameninta casnicia. Incearca! da rezultate fantastice. Doamne'ajuta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...