Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Eu sau casnicia mea?


Recommended Posts

O femeie batrâna din China avea doua vase mari, pe care le atârna de cele doua capete ale unui bat, si le cara pe dupa gât Un vas era crapat, pe când celalalt era perfect si tot timpul aducea întreaga cantitate de apa. La sfârsitul lungului drum ce ducea de la izvor pana acasa, vasul crapat ajungea doar pe jumatate. Timp de doi ani, asta se întâmpla zilnic: femeia aducea doar un vas si jumatate de apa. Bineînteles, vasul bun era mândru de realizarile sale. Dar bietului vas crapat îi era atât de rusine cu imperfectiunea sa, si se simtea atât de rau ca nu putea face decât jumatate din munca pentru care fusese menit! Dupa 2 ani de asa zisa nereusita, dupa cum credea el, i-a vorbit într-o zi femeii lânga izvor: "Ma simt atât de rusinat, pentru ca aceasta crapatura face ca apa sa se scurga pe tot drumul pâna acasa!" Batrâna a zâmbit, "Ai observat ca pe partea ta a drumului sunt flori, insa pe cealalta nu?" "Asta pentru ca am stiut defectul tau si am plantat seminte de flori pe partea ta a potecii, si, in fiecare zi, în timp ce ne întoarcem, tu le uzi.De doi ani culeg aceste flori si decorez masa cu ele. Daca nu ai fi fost asa, n-ar mai exista aceste frumuseti care împrospateaza casa." Fiecare dintre noi avem defectul nostru unic. Însa crapaturile si defectele ne fac viata împreuna atât de interesanta si ne rasplatesc atât de mult! Trebuie sa luam fiecare persoana asa cum este si sa cautam ce este bun in ea. DECI, pentru prietenii mei: va urez sa aveti o zi buna si nu uitati sa mirositi florile de pe partea voastra a drumului! Morala: Crapatura vasului nu înseamna sfârsitul, ci o posibilitate de a face ceva diferit!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 125
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu renunta Hanna asa usor, scuturati-va bine si treziti-va la viata... faptul ca a stat langa tine atunci cand ai fost bolnava spune multe.. crezi ca toti ceilalti sunt numai lapte si miere, si nu sunt imbufnati cateodata si nu le sare si lor mustarul... nu cred sa nu existe relatie fara nici o problema, discutii si cuvinte mai dure aruncate la nervi....si daca a fost gelos pe tine la inceput nu-i un semn rau, ii era teama sa nu te piarda..... nu cred ca incidentul cu felicitarea inseamna ca te-a inselat, poate a fost o gluma proasta, poate chiar el a pus pe cineva, ti-a facut-o sa te faca geloasa... relatia voastra trece printr-o criza generata de certuri, nervi, rutina, si noi cand ne certam eu eram cea care ma tot gandeam serios la plecare, eram convinsa ca nu ne potrivim si gata, insa el a fost cel care tot venea si tragea de relatie, e pacat pentru niste vorbe aruncate aiurea, acum realizez ca toate au fost niste toane si ale mele si ale lui, si practic noi nu stiam cum le tinem in frau, pentru ca si al tau ca si al meu, nu e un baiat rau, ... si al meu cand nu ma simt bine sau am o problema de sanatate lasa tot si vine sau sta cu mine imi face tot, efectiv ma sufoca pana nu ma vede pe picioare.. si nici eu si nici el nu urmaream sa ne facem rau unul altuia insa de multe ori asa parea...acum nu regret ca n-am plecat ... eu am un sfat pt. tine.. schimba-ti atitudinea si fii calma si zambitoare, e greu la inceput mai ales ca el parca merge intr-o alta directie, insa nu te teme o sa observe.. da-i sansa de care are nevoie..sa redeveniti ce ati fost. [pup] Loma
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by hanna10 si atunci ce sa fac?? Sa depun eu toate eforturile pt amandoi ca sa salvez eu casnicia si el sa stea sa astepte pt ca e prea speriat?? Singura nu pot sa salvez nimic, am nevoie sa vad ca si el vrea iar azi imi arata toata durere in cot...ca de altfel de ceva vreme incoace.
DA! Si el are nevoie sa vada ca tu vrei...si uite asa aruncati responsabilitatea unul de la altul la nesfarsit. Sau...gresit, poate ca nu la nesfarsit, dar tocmai acolo trebuie sa evitati sa se ajunga. Cel mai greu ptr noi ca oameni este sa acceptam ca "eu" sunt cel care greseste si cu "mine" trebuie sa incep schimbarea. Si sunt convins ca daca tu incerci sa schimbi ceva el va observa si va contribui la randul lui. Alexandru ______________________ Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Alex2
quote:
Originally posted by hanna10 si atunci ce sa fac?? Sa depun eu toate eforturile pt amandoi ca sa salvez eu casnicia si el sa stea sa astepte pt ca e prea speriat?? Singura nu pot sa salvez nimic, am nevoie sa vad ca si el vrea iar azi imi arata toata durere in cot...ca de altfel de ceva vreme incoace.
DA! Si el are nevoie sa vada ca tu vrei...si uite asa aruncati responsabilitatea unul de la altul la nesfarsit. Sau...gresit, poate ca nu la nesfarsit, dar tocmai acolo trebuie sa evitati sa se ajunga. Cel mai greu ptr noi ca oameni este sa acceptam ca "eu" sunt cel care greseste si cu "mine" trebuie sa incep schimbarea. Si sunt convins ca daca tu incerci sa schimbi ceva el va observa si va contribui la randul lui. Alexandru ______________________ Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
Si eu cred la fel, trebuie sa te detasezi putin de cercul in care ai intrat (ce spune , ce vrea, tu ai facut, el nu) , sa te gandesti ce poti sa faci, il cunosti....astfel incat sa nu iti para rau.[flo] zepellina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata tutror si multumesc pt mesaje. Imi face foarte bine sa aud atatea pareri. Am citit multe povesti aici, mult mai triste si mai grave decat a mea si sunt convinsa ca sunt alte persoane aici care au nevoie de ajutor. Eu am vrut parerile voastre si marea majoritate sunt pentru a-mi salva casnicia. Da si eu vreau asta, dar singura nu o voi face. Nu se poate sa salvezi o casnicie/ relatie cand cealalta nu stie ce vrea sau din atitudinea lui nu inteleg ca il mai intereseaza deloc. Eu sunt cea care trag de relatie in sensul ca sunt inca acolo si sunt cea puternica. El spune mereu ca nu stie ce vrea si ca daca vreau sa plec el nu ma opreste. Ieri, la o zi dupa incidentul cu cardul, cand eu sunt in mari dubii in ceea ce il priveste tocmai datorita atitudinii lui, el iese in oras to prietenul lui cel mai bun de la servici si cu echipa lor de la servici si vine acasa pe la 2 dimineata..fara ca macar sa trimita un mesaj sa imi zica la ce ora vine macar. Ma scuzati dar mie asta nu mi se pare normal deloc. Cand relatia noastra e pe roate, e adevarat ca astea nu se intampla, pentru ca stie ca mie mi se pare normal s astiu macar la ce ora vine pentru ca si eu trebuie sa dau explicatii din astea. Acum insa nu il intereaseaza de sentimentele mele pentru ca eu cred ca el ma vrea afara pe usa. Stie ca nu mai pot sta in semenea stress, stie ca nu pot sa lupt singura, stie ca ma deranjeaza sa faca ce a facut ieri si stie ca vreau sa stiu ce simte el. Nu ma ajuta cu nimic si sincer simt ca ma umilesc deja iar eu asta nu concep. Orice pana acolo...poate fi sincer cu mine si sa imi spuna ca ma vrea sau nu in viata lui...daca nu stie sa isi ia timp sa se gandeasca dar fara mine in casa. Nu am gresit cu nimic grav...asta sunt eu...asa cum m-a luat de sotie si cum mi-a zis ca sunt cadoul lui Dumnezeu pentru ziua lui (ne-am cunoscut la o zi dupa ziua lui acum 3 ani si ceva).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hanna - poate ca da,poate si-a trimis sg. cardul. EU nu m-am gandit la aceasta varianta pentru ca mi se pare atat de imatur un astfel de gest, prostesc. Dar e posibil. Daca e asa insemna ca el a acumulat multe frustrari in ce te priveste si-acum vrea sa te raneasca, in orice fel - cardul, iesirile cu prietenii etc etc. Eu zic ca si ceilalti daca TU vrei sa-ti salvezi casnicia atunci lupta TU pentru ea, nu te astepta ca EL sa lupte. Bineinteles nu poti sa o faci la infinit dar stabilieste-ti o perioada dde incercari si tine-te cu dintii de asta. Sa zicem o luna de zile - o luna de zile impuneti sa fii calma si zambitoare. Nu aproba iesirile si marlaniile lui dar nici nu face scandal si nici nu tipa. Nu-i raspunde cu aceeasi moneda. Si vezi ce sa intampla - este imposibil ca el sa nu raspunda la un astfel de comportament. Iar cand o va face inseamna ca sunteti ready sa comunicati. Daca nu o va face abia atunci schimbi moneda. Si eu asta nu o vad ca pe o umilinta ci ca pe un lucru normal pe care oricine vrea sa salveze o relatie trebuie sa-l faca. Si iti trebuie vointa si tarie de caracter si determinare. Sunt convinsa ca posezi calitatile astea - trebuie doar SA VREI! Mama mea mi-a spus ce i-a spus mama ei la randu-i - "Inainte sa te mariti trebuie sa te pui intotdeauna pe tine inainte de orice, fii egoista, dupa trewbuie sa-l pui pe el in fata" asta a spus bunica mea - mama a nuantat un pic si-a zis "inainte esti tu, dupa sunteti voi!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Voi sunteti in pragul unei crize de cuplu si daca n-o sa reusiti s-o gestionati ca atare veti ajunge la divort. Nu te astepta la actiuni constructive de la el acum - are o gramada de semne de intrebare in cap, se simte defavorizat, probabil nemultumit, sufera si el cel mai probabil, nu stie ce sa faca si cum sa reactioneze. Daca tii sa rezolvi tu constructiv problema trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare si sa ajungi sa-i trimiti mesajele pe intelesul lui. Ca tie ti se pare acum ca tu vrei si el nu vrea - poate nu este si parerea lui, poate el crede invers. Uita de cardul primit - se va lamuri oricum problema asta in viitor si vei afla la un moment dat. Nu ai nici o certitudine legata de potentialele lui relatii, asa ca sterge cu buretele acum. Nu mai aduna argumente cum ca "uite, el nu vrea" - nu ajungi nicaieri. Poate ar fi bine sa va mai linistiti amandoi si sa discutati mult ce ar trebui sa faceti impreuna ca sa va fie bine. De rupt e cel mai simplu. Si daca o fi s-o faci, macar sa fii sigura ca e ceea ce trebuie sa faci si ca e ceea ce-ti doresti. Adina + [copil]Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ok. Macar o discutie clarificatoare tot trebuie sa aveti. Alege un timp cand sunteti amandoi cat de cat relaxati si fara problemele de peste zi. Poate acum in week-end ar fi bine. stabiliti-va de la inceput ca sunteti parteneri nu dusmani. Puneti pe tapet tot ce v-a deranjat pana acum nu ca acuze, ci pentru a vedea ce posibilitati sunt sa remediati. Poate ca asteptarea nu aduce nimic bun si va consumati nervos amandoi aiurea. Adina + [copil]Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...