Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Utrogestan se da numai cu reteta?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si eu imi cumpar lunar din farmacie si nu mi-a cerut reteta. Luna aceasta am trimis-o pe mama si i-a cerut reteta. I-a spus ca am acasa (chiar aveam- de acum 1 an [:D]) si i-a dat pana la urma. Din cate stiu eu retetele pt medicamentele care contin hormoni sunt valabile aprox 6 luni. Mie mi-a spus doctora ca tb sa iau toata viata Utrogestan-ul- normal nu ma voi duce lunar la doctor pt reteta. mie mi-a spus doctora sa le iau : 2 seara si 1 dimineata (vaginal) PS- Cred ca este compensat/gratuit Utrogestanul (trebuie sa iti prescrie reteta medicul endocrinolog) si... preturile pentru medicamente le gasesti pe : www.msf-dgf.ro Sunt preturi impuse de Ministerul Sanatatii - o farmacie iti nu iti poate factura cu un pret mai mare decat cel din catalog (pretul cu amanuntul este pretul din farmacie) Cauti dupa denumire comerciala. Acest catalog este valabili doar pentru medicamente - nu si pt OTC-uri. Elly
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jasmine, Utrogestanul se poate lua fara reteta de la farmacie. In legatura cu doza care tb luata depinde pt ce-l iei. Este o doza pt mentinerea sarcinii in trim I si este alta doza pt o pers care are deficienta progesteronica si nu este insarcinata. Eu ma aflu in cea de-a II-a categorie si iau utogestan 10 zile pe luna (1cp dimineata si 1 cp seara - intravaginal) pt deficienta progesteronica din faza luteala.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...