Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Utrogestan se da numai cu reteta?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by gudinde
Jasmine, Utrogestanul se poate lua fara reteta de la farmacie. In legatura cu doza care tb luata depinde pt ce-l iei. Este o doza pt mentinerea sarcinii in trim I si este alta doza pt o pers care are deficienta progesteronica si nu este insarcinata. Eu ma aflu in cea de-a II-a categorie si iau utogestan 10 zile pe luna (1cp dimineata si 1 cp seara - intravaginal) pt deficienta progesteronica din faza luteala.
Adica din a cata zi a ciclului incepi sa iei?Dupa ovulatie? Eu sper sa ajung sa iau Utrogestan pt mentinerea sarcinii in trim I.Deocamdata...lucrez la proiectul asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Jasmine
quote:
Originally posted by gudinde
Jasmine, Utrogestanul se poate lua fara reteta de la farmacie. In legatura cu doza care tb luata depinde pt ce-l iei. Este o doza pt mentinerea sarcinii in trim I si este alta doza pt o pers care are deficienta progesteronica si nu este insarcinata. Eu ma aflu in cea de-a II-a categorie si iau utogestan 10 zile pe luna (1cp dimineata si 1 cp seara - intravaginal) pt deficienta progesteronica din faza luteala.
Adica din a cata zi a ciclului incepi sa iei?Dupa ovulatie? Eu sper sa ajung sa iau Utrogestan pt mentinerea sarcinii in trim I.Deocamdata...lucrez la proiectul asta.
Eu iau incepand cu Z15 pana in Z24 (10 zile).DAR si ATENTIE ca e un mare DAR. Daca tu vrei sa ramai insarcinata tb sa fi foarte atenta si parerea mea este sa faci o monitorizare ecografica a ovulatiei, caci utogestanul tb luat dupa ovulatie. Daca ai apreciat gresit data ovulatiei sau esti una din fetele care au ovulatie tarzie si ai luat utrogestan inainte ca ovulatia sa aiba loc ... s-a dus ... nici o sansa sa mai ramai gravida luna aia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by gabitoni
buna! mi-a dat dr sa iau Ut.2sera/vaginal.(dupa perioada de ovulatie).Am facut monitorizari intrebarea mea: Am voie sa mai facem[xinpat]?
Gabitoni nu as putea sa-ti dau un raspuns sigur pt ca eu nu sunt [gravi]. Dar din cate stiu eu daca tratamentul de sustinere s-a dat pt ca este o sarcina dificila si cu probleme este bine ca in primul trimestru sa se abtina partenerii de la [xinpat].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 13 years later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...