Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Retete rapide - 2


Recommended Posts

Vin si eu cu o reteta de ceva dulce rapid, gustos si rafinat:

 

RULADA CU COCOS

 

1 pahar mare de lapte se fierbecu 10 lg zahar. Se adauga apoi 500 gr biscuiti simpli si 1 pahar de nuca ambele date prin masina sau la robotul de buc.Se adauga esenta de rom si se amesteca pina se face ca un aluat. Ptr crema se freaca 1 pachet margarina cu 10 lg zahar pudra si apoi se amesteca cu 100 gr nuca cocos si esenta vanilie. Se intinde aluatul din biscuiti pe un ceolofan, iar deasupra se intinde crema. Se ruleaza si se da la rece. Se pudreaza cu cocos si se taie felii.

 

 

Speranta moare intotdeauna ultima!

 

cea mai fericita[gravi]24+ cu [fetita]Alexandra Valentina

vio_dreams2005

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 151
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si un aperitiv rapid si gustos

 

CHEC APERITIV

Se amesteca 500 gr branza sau cascaval cu 500 gr salam taiat cubulete, o cutie mica pate si ardei capia rosii taiati nu f marunt. Se adauga 6-7 oua, 5 linguri faina, si marar si patrunjel tocate marunt. Se adauga un pliculet praf de coptse toarna in tava de chec unsa cu ulei si se da la cuptor. Cand e aproape gata se rade dasupra 50 gr cAscaval si se mai lasa 5 minute. Se lasa sa se raceasca apoi se taie feli

 

Speranta moare intotdeauna ultima!

 

cea mai fericita[gravi]24+ cu [fetita]Alexandra Valentina

vio_dreams2005

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si inca ceva dulce si rapid

 

RAFAELLO

 

200 gr unt(atentie cu margarina nu iese la fel), se freaca cu 200 gr zahar pudra si se amesteca cu 200 gr lapte praf si 200 gr nuca de cocos. Se iau bucati mici din aluat si se modeleaza bilute in mijlocul carora se pune o aluna. Se tavalesc prin nuca de cocos apoi se dau la rece

 

Speranta moare intotdeauna ultima!

 

cea mai fericita[gravi]24+ cu [fetita]Alexandra Valentina

vio_dreams2005

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bulgarasi de zapada 1 l lapte 1 kg biscuiti obisnuiti o cana cu zahar 100 g cacao 100 g nuca de cocos un pachet de margarina(unt) esenta de rom doua pliculete de zahar vanilat visine din visinata (fara samburi) Preparare: Dupa ce s-au dat biscuitii prin masina de nuca,se inmoaie cu laptele in care s-au dizolvat zaharul, margarina, cacao si mirodeniile apoi se amesteca. Compozitia trebuie sa fie tare,usor de modelat,pt ca din ea sa se poata face bilute in mijlocul carora se va pune cate o visina. Se dau bilutele prin nuca de cocos. Pofta buna! Mentiuni: Bilutele se mai pot tavali prin cacao, zahar, nuci macinate sau bombonele colorate. Sau, se poate inlocui jumatate din cantitatea de biscuiti cu nuca macinata. Timp Preparare: 1 h Sper sa fie buna eu nu am incercato inca Ally
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mmmm,[pofta]e buna rau, eu fac mai mereu, si recunosc de obicei pun doua trei visine la o bombita. A si eu le stiam sub denumirea de bombite si de obicei le dadeam prin nuca de cocos rosie. Incearca fara probleme reteta , sunt delicioase! Speranta moare intotdeauna ultima! cea mai fericita[gravi]24+ cu [fetita]Alexandra Valentina [url="http://www.flickr.com/photos/26288269@N04/"]in asteptarea unei minuni[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...