Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Rahova sau apropiere..... (24)


Recommended Posts

Lexi eu una recunosc ca am pus mereu puuuuutina sare la supa. Am fiert legumele (2-3-4) si le pasam, le amestecam cu zeama aia, au gust naspa desigur, de aia se si "omoara" astia mici dupa ele. Dar ti-am zis, aruncam si putina de tot sare. N-ai ce minune sa inventezi, asa e mancarea asta de bebei, fada. Monico ce mi-ai facut [:D]? Azi numa' in bucatarie am stat. Am facut pana acum 2 feluri de mancare plus chiflele tale cu oregano si acum am in cuptor si saratelele. Gata nene, sunt terminata. Mai pun niste pulpe la cuptor, fac salata de ardei copti si ma bag in baie, ca robii am muncit azi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 309
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

am revenit! deci,supa de legume se face cu multe legume [:D]logic,nu? pastarnac,morcov,telina,cartof,ardei gras,ceapa,rosii...sau suc de rosii sper final...si alte legume in fuctie de sezon(dovlecel,conopida) se fierb toate legumele taiate marunt,la inceput cele care fierb mai greu,apoi se adauga cela care fierb usor.. eu pun la final,cu 5 min inainte sa o opresc din fiert 2-3 catei de usturoi taiati marunt... pui ce vrei fidea,taitei,orez... zeama de lamaie si verdeata...patrunjel si/sau leuastean... supa crema se face cam asa...se fierb legumele si se mixeaza,se adauga din zeama in care au fiert,se pune smantana,sare si parunjel la final... cea de morcovi e cam inecacioasa,eu as aduaga si un cartof...si cu putina zeama de lamaie cred ca e mai acceptabila... sper ca te-am lamurit putin... apropos,lui fi-meu nu-i place supa-cream...am facut din conopida si m-am lupata yo cu ea.....[:D] uneori adaug putin oregano si/sau cimbru...dar putin sa nu se simta... cam asa o fac yo...dar si cu putina carne fiarta si apoi scoasa, iese super...vezi povestea de mai inainte [:D] Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv! *GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [i][flo] [floare3] --------------------------------------------------- Vio,mamica de viitor "avionar" [avion]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor, cristina azi vroiam sa fac un tort cu clatite si crema de lapte condensat cu frica(reteta de la miha)...ca mi-a facut o pofta de nu mai pot[:D]astept reteta de la ea... ce vrednicutza ai fost azi...cum ti-au iesit chiflutele si saratelele? lexi, super...multe kg inainte sa dai jos dory, paote reusesti sa dormi la pranz violeta,si eu tot cam asa fac supitele dar ruxandra nu mai mananca acum decat supa clara de pui cu fidea sau supa de rosii cu fidea[bang]...altfel de supa nu mai vrea sa guste...nici amcar de vita cu fidea...cum o simti ca nu e la fel...nu stiu. va pup[pup] si sunt pe-aici monica mami de alex(7 iunie 2001)[bonjovi]si ruxi(16 dec 2004)[zana]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica chiflele super bune, am mancat 2 calde. Am pus putin de tot ulei la final, cred ca mergea inca putin fara probleme. La saratele am gafat putin ca m-a apucat vrednicia si m-am dus sa spal cada cand erau in cuptor si s-au uscat putin mai mult decat era cazul dar sunt oricum f bune. Ce n-am putut eu sa fac a fost sa cantaresc 50 g cascaval ca n-am cu ce si am pus din ochi. Dupa gust mai mergea pus cascaval. Oricum o sa ma laud pe la bucataria "altfel" si daca intri pe acolo o sa vezi pozele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gata,am scapat de mancare, am facut supa de aripioare ci taitei,pilaf sarbesc cu pulpe de pui+salata,salata de fructe si acum fac chec va dau si voua reteta de chec...e de la socrela [:D] si e f. bun! 1 cana lapte 1 si 1/2 zahar (cana) 1 cana ulei(mai goala cu un deget) 1 praf de copt 1 lamie zeama si coaja 2 si 1/2 cani faina(in loc de praf de copt se poate pune faina care crste singura)+mirodenii...rom,vanilie etc... se amesteca uleiul cu galbenusul albus+zahar batut spuma praf de copt in faina fara a se dizolva se amesteca cele de sus,se pune zeama de la lamie si coaja raza se tapeteaza formele si se pune in ele compozitia(2 tavi de cozonac...adica mai maricele) se opreste 1/4 din compozitie si se adauga cacao se toarna peste compozitia din tava eu pun in compozitie nuca,stafide....ce se doreste se tin la foc nu prea mare aprox 45 min... se verifica daca s-au copt cu o scobitoare si daca nu rmane compozite pe scobitoare sunt gata pofta buna! Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv! *GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [i][flo] [floare3] --------------------------------------------------- Vio,mamica de viitor "avionar" [avion]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor,n-ati mai terminat cu muncile?![bang] nici yo [:D] am bagat checul la copt,iau o pauza si calc...desi e duminica si e pacat,n-am facut ieri ca n-am mai avut timp...asa ca azi vrei nu vrei bei aghiazma Andrei/Grigore[:D] ieri n-am mai fost la carefoure,am fost la Cora... am vrut sa luam si o camera digitala,dar atata "chef" aveau aia ca ne-am lasat pagubasi... pana la urma am fost la mega galaxi la platz romania si am luat una misto...dar la pret dublu fata de cat imi programasem eu...noroc cu cardul finans avantaj ca pot plati in rate fara dobanda [:D] as,dupa ce termin cu de-ale casei ma apuc de lucruri intelectuale...adica de invatat [:D]...moama,ce chef am [bang][bang][bang]...asta ca sa-mi fac curaj,ca poate-poate!!! sa aveti o seara frumoasa [flo] Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv! *GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [i][flo] [floare3] --------------------------------------------------- Vio,mamica de viitor "avionar" [avion]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am terminat treburile si ele m-au terminat pe mine. Am vrut sa dorm putin dupa amiaza si cand am atipit s-a trezit Ale asa ca mare chestie n-am reusit. Macar ma consolez ca adoarme asta mica devreme azi (sper). Asa ca acum ma uitam la aia la Kanal D sa vad cu ce se lauda (pana acum vad ca doar se lauda) si ne luam programul de seara: baie, lapte, nani. Seara placuta si o saptamana buna tuturor! [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa va dau si voua reteta asta,care epreferata mea....atunci cand sunt grabita sau n-am chef de facut mancare... salata cu ton si avocado paste 1 cutie ton maruntit 1 avocado 1 ardei gras 1 rosie ceapa verde masline maioneza sau iaurt lamaie-zeama se fierb pastele(cam jumatate de punga!) se amesteca cu tonul scurs de ulei,ardeiul taiat feliute,rosia feliute,avocado taiat cubulete apoi se pun maslinele si ceapa tocata marunt si la final se adauga maioneza si sare dupa gust/sau cine nu suporta maioneza poate pune iaurt,dar e mai gustoasa cu maioneza! + zeama de lamaie... e simplu de facut si gustoasa,pofta buna! Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv! *GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [i][flo] [floare3] --------------------------------------------------- Vio,mamica de viitor "avionar" [avion]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...