Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Barbatii si slipurile lor


Recommended Posts

In general numarul de adipocytes este constant si sunt celule activ metabolic. Continutul lipidic este tot timpul stored/ broken down. Sunt ca niste baloane care se umfla cu lipids cand ne ingrasam si se desumfla cand slabim.

Dar adipose tissue contine si mesenchymal cells, un gen de stem cells, 

celule nediferentiate imprastiate prin corp care ajuta la regenerare unde e nevoie, adipose tissue si alte tipuri de connective tissue. Daca continutul lipidic care circula este mult crescut si daca se face liposuctie si se indeparteaza adipocytes, mesenchymal cells se pot diferentia (devin specializate) si formeaza alt tesut adipos necesar pentru stocarea lipids.

 

Adipose tissue 100x magnification:)). Asta e ce-am facut la un laborator, dar se gasesc multe poze pe net cu google.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 101
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ah, imi aminteste de histologie lama aia :D Macroscopic sunt adipocitele si mai faine.

 

Nu este o teorie aceea cu numarul adipocitelor, chiar asa este. In copilarie se inmultesc adipocitele atunci cand copilul ia in greutate, in viata adulta celulele deja formate  se maresc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa este - nu e teorie, e relaitate. De aceea trebuie atentie mare la greutatea copilului pana la 7 ani.

 

La subiectul asta sunt de acord cu Buflea si Rall in totalitate, asa ca nu ma mai repet. Doar pentru ca cineva poate, chiar cu eforturi foarte mari, sa slabeasca, nu inseamna ca toata lumea poate. Pentru mine, personal, sa slabesc de la 58Kg la 53 a fost mult mai greu decat sa ma las de fumat sau alte lucruri de genul pe care le-am facut in viata. Pentru ca sunt emotional eater, din pacate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am fost slaba rau pana la 30,a dica 48 kg pe la 22, si cam 53 pana la 30

acum, am 60, dupa relatia cu sotul care gateste si ma tot scoate prin restaurante, vacante si tot asa, si dupa o sarcina gemelara

as vrea sa am 55, 57 maxim, dar se dovedeste ca nu prea-mi iese, dar e adev ca nici nu am timp sa fac miscare si numai din regim/dieta nu merge, mai ales ca ma mai bruiaza sotul cu chestii pe care le gateste

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pana la 14 ani este, nu 7.

Dar asta nu inseamna ca daca esti slab pana la 14 ani, gata, nu te mai ingrasi.

Inseamna pur si simplu ca  pers. care pana la 14 ani sunt supraponderale respectiv obeze au un nr mult mai mare de adipocite care se pot mari. E ca si cum ai jefui o banca avand 3 posete plic, sau avand 100 de posete plic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...