Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Barbatii si slipurile lor


Recommended Posts

  • Răspunsuri 101
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

  • 2 weeks later...

 

eu insa nu ma sfiesc sa spun adevarul intr-o situatie anume: atunci cand ma intreaba copiii de ce? la vederea unei persoane supra-dimensionate

 

 

Si care e adevarul?

Ca dupa ultimele cercetari stiintifice obezitatea are o componenta genetica determinanta si este considerata o boala care nu se poate vindeca iar chirurgia bariatrica este singura metoda gasita pana acum pentru a lupta cu aceasta boala?

 

Chiar crede cineva ca obezii si-au dorit si au facut tot ce-au putut ei ca sa ajunga obezi?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Chiar crede cineva ca obezii si-au dorit si au facut tot ce-au putut ei ca sa ajunga obezi?

Nu pot spune ca sunt foarte informat cu privire la cauzele obezitatii (si nici nu exista macar vreun consens intre descoperirile astea stiintifice), dar daca este pe crezute, da, eu cred ca se poate spune ca unii obezi "au tras tare" sa ajunga asa. Stiu ca exista dereglari hormonale sau alte accidente care duc invariabil catre obezitate, dar cred ca cea mai mare parte din obezi a ajuns asa pentru ca acestia nu si-au pus nici un fel de problema cand au vazut ca o iau in sus cu greutatea. Iar cand si-au pus (daca si-au pus) problema, era prea tarziu sa mearga doar cu alimentatia rationala, si au aparut bolile, genele si alte explicatii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adicatelea a fost inainte fit si apoi s-a pus pe mancat

"Problemele emotionale din copilarie, cand a fost abuzata de mama ei vitrega, par sa fi lasat sechele puternice. Ajay a recunoscut recent ca problemele cu mancare vin si pe fond emotional si ca nu a putut sa depaseasca niciodata drama din copilarie."

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

rall, ce spui tu nu exclude ce spun eu. tu spui cauza, eu spun reactia.

 

o multime de persoane abuzate au o multim de reactii si mecanisme, ea l-a ales pe asta. fine by me, nu-s in pielea ei, nu eu imi bat joc de sanatateamea.

 

cata vreme nu apare in sloganuri de gen "love your body" for me it's live and let live. (btw, nu e un pic conflicting ideea sloganurilor astea, adica daca chiar ti-ai iubi corpul nu ti-ai bate joc de el)

 

stiu ca ceea ce spun eu se exclude ca principiu cu ce spune ramiris, cu obezitatea genetica, dar cred ca si aceea trebuie corectata, nu lasata asa de dragul ei ca e genetica. (si nu nu cred ca au facut tot ce puteau sa ajunga obezi ci cred ca nu au facut tot ce puteau sa nu ajunga obezi)

 

ca sa fac o paralela trasa de par, si mme Jolie avea gena transmisa sau mutatia genetica pt  cancer, da' n-a stat sa nu faca nimic. bine ca a avut resurse.

 

__________

 

cu totul si cu totul offtopic, legat de sanatate si greutate, ieri am citit un articol despre politica de sanatate si emigrare in noua zeelanda.

 

un chef de succes caruia nu i s-a reinnoit permisul de serede pentru ca era prea gras

 

un cuplu careuia i s-a refuzat viza de emigrare pe motiv de greutate. au urmat cure, au slabit (cu decalaje) si au emigrat cand au corespunsa fiecare standardelor

 

si pe partea opusa o doamna emigranta deportata (sau amenintata cu deportarea, nu mai tin minte) pentru ca era prea slaba

 

si toate acestea pentru ca s-a considerat ca persoanele respective provoaca o incarcatura prea mare sistemului de sanantate prin riscurile pe care le poarta.

 

acuma daca state isi pun asa problema, individual de ce nu am fi mai constienti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aniwei, nu stiu de ce imi bat io capul atat de tare sa conving pe cineva strain mie ca propriul organism merita ceva mai mult.

 

pana la urma toti traim o viata si e proprie, fiecare ne hotaram greselile si in ce fel ne maltratam fizic sau psihic.

 

planeta e oricum suprapopulata, nu-i poate nimeni salva pe toti... si cata vreme iti alegi auto-mutilarea in liniste si fara sa faci titlu de glorie din ea, poti trai in pace din partea mea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Soro, te joci cu focul ...stii de ce ? Pentru ca nu ai fost in foc niciodata, mereu ai dansat pe langa el si ai putut sa dai un pas inapoi cand ti-a fost prea cald.

Nu toata lumea poate pentru ca efortul nu este acelasi ...tu poti pentru ca ai avut resursele emotionale, de timp, materiale si genetice sa stai departe de foc. Daca una, doua din componentele astea ar fi lipsit nu ai mai fi gandit asa, nici tu, nici Rufus, nici altii ...

 

Eu zic ca e bine sa te simti bine in corpul tau, chiar daca asta nu intra in standarde ...este un semn de echilibru pe care persoanele grase nu il au, nu mai vorbesc de cele obeze ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...