Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Barbatii si slipurile lor


Recommended Posts

bullshit

 

soro, ma enervezi. v-am povestit destul la pinguini si cred si cu alte ocazii cum eram mic copil rotund cat ma infundau bunicii si maica-mea ma lua acasa la cura de slabire

 

matale zici ca ti-e greu acuma? ia gandeste-te cum imi era mie pe vreme lui ceasca cand mergeam la mare o data pe an si o data pe an ieseam in statiune la mancat pizza si io aveam jumatate de portie ca eram vesnic la cura de slabire. sora-mea si frate-meu infulecau si mie imi lua farfuria din fata.

 

cat aveam? hm? pana in 10 ani.

 

 

 

la a doua sarcina in luna a 7a la 85 de kile am aruncat cantarul. nici nu stiu cu cat am terminat. crezi ca am "nascut" mai multe kile jos deodata cu copilul decat restul lumii? nu, tot acolo au fost si tot io am muncit la ele sa le dau jos.

 

nu imi mai tot spune ca "nu stiu". ba, stiu prea bine. si stiu ca daca mama ma lasa dupa cum vroiau bunicii, eram eu acu' in vreo poza de aia. ah, nu am ajuns, asta nu inseamna ca mi-a picat nimic in poala

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 101
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cert e ca avem o singura viata (unii zic ca ne asteapta marea cu sarea dupa ce dam coltul, dar nu avem nici o certitudine), daca si pe aia o traim plina de frustrari, restrictii, depresii si obsesii legate de propriul corp, refuzandu-ne orice mica placere (a se vedea subiectul cu cate calorii are inghetata nush care) ... mai bine pas, din partea mea. Cand mori, tot viermii te mananca, indiferent daca ai avut 45 de kile sau  95.  Tot la 2m sub pamant ajungem ....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu sunt de acord cu tine ...scriu de pe telefon si nu pot sa-ti dau dezaprob, dar ti l-as da ....

 

Nu poti aplica vointa si reusitele tale ca punct de referinta ...pur si simplu nu se poate. Am zeci de argumente pe care nu mi le poti contesta ...tu ai putut pentru ca :

- ai avut timp ...procesul asta consuma foarte mult timp si dedicatie

- erai mai tanara ...3-5 ani fac o diferenta enorma

- ai avut alt metabolism

- poate ai avut o motivatie puternica - un iubit nou, o intalnire in care te judeca lumea cam cum faci tu aici

- ai avut bani - costa, costa, costa

- ai interactionat rar cu ispite culinare

- esti mai ambitioasa ...

 

Nu toata lumea detine pachetul asta de resurse ...asta nu inseamna ca sunt nesimtiti ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stii, nu am spus nicaieri ca sunt nesimtiti, da' vad ca tu vrei sa-mi minimizezi mie reusita musai musai :p

 

Nici nu aplic reusita mea ca punct de referinta, nici nu te judec pe tine de ai luat-o atat de personal, dimpotriva te admir ca esti hotarata si nu renunti si faci sacrificii.

 

Insa nu-mi place turnura cu tu esti slaba taci din gura si ce va prefaceti voi ca nu intelegeti si anume glorificarea unei stari pe care eu nu o consider potrivita. La subiectul cu unghiile luptai tu impotriva curentului si opiniei generala ca oja e ok, acum iti ascuti un pic gherutele pe mine ca eu spun ca anuminte mesaje nu-s ok?

 

Fie cum spui tu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai, eu acum te inteleg. Sau, te inteleg mai bine [:)]

In experienta mea, "grasele flamande" (nu o lua personal, e un termen generic folosit intre mine si prietenele mele pentru femeile slabe ori grase care "fac foamea" / sunt la dieta prelungita) sunt cele mai... aspre (de la pur rautacioase... la frustrate si severe) cu oamenii grasi. Si e de inteles. Adica eu chiar te inteleg. Am fost si eu in situatia asta, in copilarie - adolescenta. Am avut si prietene in situatia asta, chiar si cele trecute printr-o operatie bariatrica se trezeau cu astfel de of-uri [:)]

 

M-as bucura insa sa intelegi ca exista POSIBILITATEA ca o alta persoana sa faca ceea ce ai facut (ba chiar mai mult) cu rezultate deloc sau mai putine. Atat [:)] Si ca nu trebuie sa fii prost, nesimtit, demn de Darwin prize etc pt. ca esti gras.

 

Si da, eu sunt pro iubirea corpului indiferent de stadiul in care se afla el. Doar n-o sa ma inchid in casa pt. ca am xx kg in plus sau celulita sau vergeturi sau nasu' mare. Fac ce pot in momentul asta si nu o sa astept ziua mareata in care o sa fiu perfecta in ochii societatii pt. a ma bucura de viata / corpul meu.

 

PS: folosesc cuvantul gras/a desi nu suna "politically corect". Mie imi place, reflecta o stare, it is what it is [:)] Tocmai pentru ca nu gasesc nimic rusinos in asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am spus chiar asta dar pana la urma, nu e nimic rau in a fi.

Si pentru mine e frustrant sa ma uit la prietenul meu "la cura" care slabeste 6 kg / luna pt. ca inlocuieste cate o masa rea cu una buna. Si tot mananca 1 paine / zi, pizza, aluaturi, etc.  [batcap]

 

Iar eu stau si citesc zilnic pe net despre tot felul de retete / suplimente / sporturi, abia am absolvit un curs de nutritie (al lui Jamie Pope, Vanderbilt University) si... ciuciu [:D] Degeaba stiu CUM, daca nu merge [:)]

 

Dar f*ck it, e frustrant dar nu mai traiesc in frustrare, Fiecare si le stie pe ale lui. Daca nu ne-am judeca intre noi ar fi perfect [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am aflat recent de o teorie (nu tocmai recenta) , sunt curioasa ce parere aveti si daca o sustineti din experienta: numarul celulelor grase se formeaza in copilarie, daca atunci individul se ingrasa, atunci va avea pe viata un numar superior de celule grase si va fi mai predispus la obezitate.

Daca individul se ingrasa la maturitate, numarul de celule grase nu creste, doar celulele grase existente se umfla. Iar in acest caz, greutatea extra e evident mai usor de pierdut.

 

Pe mine m-a pus serios pe ganduri teoria asta. O pot sustine uitandu-ma la zonele mele predispuse la ingrasare - tot aceleasi de cand ma stiu...

 

teoria o gasiti chiar si aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Adipocyte#Cell_turnover

"People who have been fat since childhood generally have an inflated number of fat cells. People who become fat as adults may have no more fat cells than their lean peers, but their fat cells are larger. In general, people with an excess of fat cells find it harder to lose weight and keep it off than the obese who simply have enlarged fat cells"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, eu o cunosc si o cred [:)]

Solutia pentru asta este liposuctia. Eu am facut "liposuctie virtuala" (cavitatie cu Ultralipo) si a avut intr-adevar rezultat. Adica mi-am modificat forma corpului. Am ramas cu aceeasi greutate insa mi-am modelat talia "spargand" celulele grase din zona [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...