Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bataturile dor?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

sotul meu a avut o chestie asemanatoare. a folosit tot felul de solutii, dar reaparea. a fost la medic si i-a spus ca sunt veruci (avea cate una in fiecare talpa. Ca si aspect, sunt un fel de bataturi, dar au un punct mic negru in interiorsi erau dureroase )Pe data de 1 mai a facut o intrventie cu laser pt scoaterea lor. a fost groaznic. Nici acum nu s-a vindecat. cu cat stai mai mult cu ele si incerci cu n-solutii,cu atat scapi mai greu de ele, pt ca  isi dezvolta radacini in adancime, care sunt greu de indepartat. sotul a avut o gaura de 1 cm in talpa. Nici in izua de azi nu se poate incalta inca. Dc s-ar fi dus din prima la medic, pana acum ar fi fost vindecat.

Sanatate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu o chestie din asta care nu stiam ce-i dar ma durea, fix in talpa....m-a tinut 1 an si ceva....mult a draq, ca nici la medic nu am vrut sa merg (mi-am cauterizat acu ceva ani 2 negi, 1 pe deget, altul in palma si am zis ca nu ma mai duc prea curand la ce durere am tras)...asa ca am ales varianta curatat...cu forfecut steril. Cat era curatata era ok, cand crestea ma ofilea, durea....asa ca o data m-am inarmat cu rabdare si am curatat-o bine dupa ce am stat in apa calda. Mi-am adus aminte in iarna ca parca imi "lipseste" ceva...cand ma uit, surpriza....ori am curatat-o de-am exterminat-o ori a cazut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am avut si eu o astfel de veruca. la sfatul unui medic dermatolog, am folosit urmatoarea metoda de tratament (alternativa era cauterizarea, no thanks) :

- timp de 10-14 zile, in fiecare seara se prepara intr-un lighean o saramura concentrata, cu apa calda, se tine piciorul "cu problema" in apa minim 30 minute;

- apoi, pe un tampon demachiant umezit se pune o lingurita de sare fina, se aplica peste veruca, se lipeste un leucoplast, eventual puneti o soseta pentru a nu se imprastia sarea prin pat; se doarme toata noaptea cu acest pansament

- dupa cateva zile de tratament, se poate curata pielea moarta; dupa aproximativ 2 saptamani veruca dispare, cade pur si simplu cu toata pielea moarta din jurul ei.

dr. oz recomanda, in cazul negilor, acoperirea acestora cu o bucata de scotch din acela argintiu, pentru a-i "sufoca" prin privarea de oxigen.

verucile si negii sunt produse de virusul papiloma uman (anumite tulpini), asa ca ar fi de ajutor si cresterea imunitatii organismului.

am inteles ca functioneaza si aplicarea pe veruca a unei paste obtinuta din 1-2 pastile de aspirina usor umezite, timp de maxim 2 saptamani; de fapt produsele keratolitice contin fie uree, fie acid acetilsalicilic in anumite concentratii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am inteles ca functioneaza si aplicarea pe veruca a unei paste obtinuta din 1-2 pastile de aspirina usor umezite, timp de maxim 2 saptamani; de fapt produsele keratolitice contin fie uree, fie acid acetilsalicilic in anumite concentratii.

 

 

nu, e vorba de acid salicilic. mai bine produsul cu acid salicilic decat agresiunea unui comprimat de acid acetilsalicilic (ce contine multe alte substante in afara celei active).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...