Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 77


Recommended Posts

Buna,

 

eu sunt o mamica cu trombofilie, am nascut acum o luna si jumatate. Am facut rezerve de Clexane pentru ca in Brasov nu gaseam si cumparam din Sibiu. Acum am ramas cu 62 de bucati, daca are cineva nevoie as vrea sa le dau la jumatate de pret. Daca va intereseaza puteti sa imi scrieti mesaj privat, as vrea 350 de lei pe cele 62 de bucati.

 

Sa aveti parte de sarcini usoare si copilasi sanatosi!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 256
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pup toate fetele cu care am impartit si bune si rele.... sper sa va mai amintiti de mine. Minunea mea de clexanica e deja la gradi, e un copil minunat si sanatos, si tuturor va doresc sa ajungeti sa aveti langa voi cate un sufletel drag cat de curand!

Am dat intamplator peste un articol in care se scriu niste chestii despre tromboza venoasa si trombofilie - nu foarte multe despre ea inainte si in timpul sarcinii-, care cred ca este util si pe termen lung, adica si dupa nastere. Sa nu faceti ca mine: m-am vazut cu bebe sanatos si nu mi-am mai facut nicio analiza! Rusine sa imi fie!.... Dar promit ca o caut pe d-na U cat de curand. Cand eram gravi un drum de 300 km dus, 300 intors, cu plecare la 1 noaptea si cu ditamai burta parea o nimica toata, doar era vorba de bebe...Acum... greu!

Va pup si mai jos aveti link-ul:

http://www.ms.gov.ro/documente/GHID%20PREVENTIE%20TROMBOZA%20VENOASA%20-%20Anexa%201_8818_6813.doc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Am primit si eu rezultatele testelor genetice si se pare ca am 4 mutatii trombofilice (insarcinata in 9 sapt, fac deja clexane la recomandarea medicului). Acum pe rezultatele de la laborator (Genetic Center) scria ca se recomanda Acid folic si Aspenter. Urmeaza sa fac AntiFXA, medicul mi-a zis ca el trimite analiza asta in Germania si costa 25 mil. Totusi, pe site la Synevo e 210 lei. Voi unde ati facut analiza asta? Cat a costat?Mi-e sa nu ma pacalesc...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pana o trimite in Germania si ti se intoarce rezultatul... efectul asupra ta poate fi dezastruos. Anti Fx arata daca doza de anticoagulant e ok, la ce iti mai ajuta dupa ce, Doamne fereste, se intampla ceva?!  Eu am facut-o la Fundeni. Daca e vorba de Anti Fx 100%, cred ca dn-ul dr e cam pe langa, ca sa nu spun altfel. Intreaba-l ce iti arata analiza asta, ce semnifica rezultatul ei. Daca iti spune ce ti-am scris mai sus, intreaba-l ce faci pana vine rezultatul, ramai doar sa te rogi la Cel de Sus? (nu ca nu ar fi de folos :) ).Treci iute pe Femibion, lasa acidul folic sintetic, daca ai mutatii de MTHFR. Fa tot posibilul sa mergi la Fundeni, chiar daca e greu, macar de 2-3 ori. Acolo analizele se fac gratuit si pe langa asta conteaza ca are si cine sa ti le interpreteze care sa se priceapa. Eu am fost la un hematolog cu mutatiile scrise negru pe alb si el o tinea una si buna ca am toxoplasmoza. Mare sef de sectie la mare spital universitar. Ai grija, multi se dau acum priceputi in ale trombofiliei, si pana acum 2-3 ani habar nu aveau de nimic. Felicitari pt sarcina!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Floaredemac ce surpriza !!!! Ce mare e buburuza ta ! Uite asa imi dau seama cat timp a trecut. Offf. 

Cristina nu am auzit niciodata de asa pret pt analiza asta. Am vrut si eu la un mom dat sa o fac la Synevo, dar din cauza ca dadeau rezultatul dupa mult timp ... f mult timp in cazul nostru, nu m-am mai dus la ei. La Fundeni se da rezultatul in aceeasi zi. Stiu ca e greu sa ajungi tocmai de la Iasi la Bucuresti doar pt o analiza, dar poti sa ii dai un mail d-nei dr Uscatescu sa vezi ce parere are. Sau poti vorbi cu dr Avram. Dar de ce ti-a recomandat dr sa faci AntiFXa ? Doar din cauza ca ti-au iesit mutatiile ? Ecografic cum se prezinta sarcina, evolueaza in ritm  normal ?

Ce mutatii ai ? Hetero sau homo ? Cat Clexane faci ? Asa cum ti-a zis si Floare, ar fi bine sa incepi sa iei Femibion pt ca el contine acid folic intr-o forma usor asimilabila si de cele cu mutatii MTHFR. 

 

ival nu stiam ca si-a schimbat adresa. eu am una pe care am corespondat mai demult.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

QiaoBing....imi era dor de voi...desi speram sa fiti cat mai putine pe aici.

Buburuza are 2 ani si 5 luni, am dat-o un pic mai repede la gradi ca sa prinda un an impreuna cu fratiorul.

Te rog mult, daca s-a modificat adresa de email a d-nei U si faci rost de cealalta, trimite-mi-o si mie fiindca vreau sa iau legatura cu dansa sa imi spuna cand sa vin la un control.

Multumesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mutatiile mele sunt astea:

Mutatia Factor XIII Val34Leu – pozitiv (genotip heterozigot)
Mutatia PAI-1: pozitiv (genotip heterozigot)
Mutatia MTHFR A1298C – pozitiv (genotip heterozigot)
Mutatia Fibrinogen -455 G>A – pozitiv (genotip heterozigot)

 

Iau Femibion si Acid Folic, Clexane 0,4, Aspenter.

Stiu ca se pot intampla chestii rele daca ar trebui sa faci Clexane si nu faci, dar daca nu ai nevoie si totusi faci, se poate intampla ceva rau?

In cat timp dau astia de la Synevo rezultatul?

Unde pot gasi si eu adresa de mail a doamnei dr Uscatescu? Daca nu ma stie deloc, mi-ar raspunde la email?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...