Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 77


Recommended Posts

  • Răspunsuri 256
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

MeAlex, stiu medicamentele... dar nu prea le vreau :) . Nici macar cel natural ... daca nu e musai. Vreau sa fac un set de analize sa stiu cum stau, apoi sa ma apuc de sport macar la 2 zile daca nu zilnic, sa incerc sa tin sub control din regimul de viata. Sport, lichide, analize mereu. Asa cred ca se poate controla situatia. 

Pt cine a intrebat ce se poate intampla: tromboza, embolie,,.. destule. Din fericire, eu nu am nimic , dar tb sa avem grija de noi si dupa ce apar bebeii, fiindca asa vom avea grija si de ei, implicit.

Va pup si scuze ca nu am raspuns la timp!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu parere de rau trebuie sa ma alatur si eu pe acest forum.

Pe scurt, in ianuarie am avut un avort spontan pe la 4 saptamani. Din acest motiv, ne-am apucat sa ne facem setul de analize pentru infertilitate, sa vedem daca a fost doar o intamplare sau avem ceva probleme.

Toate au iesit ok, mai putin la mine:

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR A FOST IDENTIFICATA IN STARE HOMOZIGOTA

MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I A FOST IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA 
MUTATIA -844A>G IN GENA PAI- I A FOST IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA (GENOTIP AG)* 

 

Am fost trimisa la genetician, care mi-a zis ca nu crede ca asta a fost cauza, avand in vedere ca restul analizelor de coagulare erau in parametri. Mi-a zis ca daca homociteina e in limite normale, nu e cazul momentan sa merg la hematolog.

Timp de 6 luni nu am mai incercat, si am inceput sa iau Natalvit si cam atat.

In iulie am ramas iar insarcinata. Dupa 4 zile de intarziere a CM, am luat si Arefam 200, una pe zi. La eco de 6 saptamani s-a vazut embrion in evolutie, cu ritm cardiac, care insa conform masuratorilor ar fi fost de 5 sapt si 4 zile. Langa el un hematom aflat in regresie, care avea cam 5 mm. S-a marit doza de Arefam la 2/zi.

Am fost trimisa si la hematolog. La Regina Maria mi s-a recomandat de urgenta Clexane 0.4 insa dupa o saptamana de cautari esuate am fost la un alt hematolog la Medlife ca sa imi dea un inlocuitor. Acesta mi-a zis ca e f bine ca nu am gasit, ca nici nu trebuia sa iau asa ceva pe motiv ca trombofilia mea nu ar fi atat de grava, si ca as fi riscat sa se mareasca hematomul.

Mi-au spus sa merg sa mai fac inca o data Proteina C care iesise de data aceasta putin scazuta, plus test D-dimeri. Cu aceste rezultate si cu noua ecografie sa merg la control si sa vedem ce facem in continuare.

Testul D-dimeri a iesit negativ, insa inainte sa implinesc 9 sapt am inceput sa am dureri de burta, dimineata m-am trezit cu sangerari maronii, si la eco a aratat ca fatul s-a oprit din evolutie la 6 sapt. Asa ca la final de august am fost nevoita sa fac chiuretaj...

 

Alte analize nu prea mai am ce sa fac, cu exceptia celor de cariotip pt ambii parteneri, sa vedem cumva daca nu avem o incompatibilitate genetica. Le vom face acum in oct.

 

Acum iau acid folic 1/zi si Aspenter 1 la 3 zile. Mi s-a mai recomandat si Femibion dar inca nu l-am inceput.

Astept sa ajung si eu la Uscatescu la Fundeni, care am inteles ca nu este la spital pana pe 7-8 oct. Sa vad ce parere are si dansa.

Medicii imi spun ca trombofilia mea nu e asa de grava, si ca e cam dur sa iau Clexane aiurea, dar totusi e clar ca o problema exista daca sarcinile se opresc in evolutie.

Am decis ca momentan sa am ginecolog pe Dr Albu de la Medlife Grivita, iar ca hematolog pe Uscatescu.

 

Sper ca a 3-a oara sa fie cu mai mult noroc, sa gasesc pe acest forum info care sa ma ajute, iar daca aveti sfaturi ptr mine, nu ezitati sa mi le spuneti:)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Furby - Doamne, ce doctori, ar trebui acuzati de crima, daca s-ar putea una ca asta. intr-adevar Clexane nu prea se gaseste, dar exista Innohep si Fraxiparina care pot inlocui la fel de bine Clexanul.

plus ca daca analizele generale de trombofilie (nu mutatiile) iti ies bune cand nu esti insarcinata, asta nu inseamna ca n-ai probleme. cand ramai insarcinata, atunci loveste boala.

 

stiu ca mutatia homozigota e mai problematica decat cele heterozigote, deci cu atat mai mult ai nevoie de tratament corect. tine-te de dr. U si data viitoare vei reusi.

 

cum a fost situatia la mine (desi n-am homozigote, doar hetero).

in preconceptie Aspenter si vitamine acid folic, Femibion 1, magne B6

la pozitivarea testului am trecut pe clexane de 0,4, am renuntat la Aspenter, insa am continuat cu vitaminele.

pe parcursul sarcinii (la mine din luna a 6-a) se poate mari doza de clexane (sau alt anticoagulant), in functie de anumite analize.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramonika, asa este, din pacate am avut parte de indrumari gresite, care au dus la pierderea a doua sarcini. 

Prima data cand am decis sa raman insarcinata, am fost la medic sa ma consulte, sa imi zica ce analize tre' sa fac, astfel incat totul sa fie bine. Mi-au recomandat doar 3: toxo, HPV si rubeola parca. Atat. Eu nu stiam mare lucru, asa ca am zis ca atat o fi de ajuns.

Dupa ce am pierdut prima sarcina, am aflat ca eu am si RH negativ. De fapt, ca am dubla incompatibilitate la sange cu sotul meu. Nimeni nu m-a zis la inceput ca sunt de fapt mai multe analize importante.

Iar la a doua sarcina, mi s-a zis sa iau NEAPARAT Clexane, nu inlocuitori, ca nu sunt buni. Uite asa am pierdut eu o sapt sa caut aceste injectii. Poate daca facem la timp un aticoagulant situatia era alta. Poate daca in loc de 1 ovul de Arefam/zi mi s-ar fi prescris ceva mai bun, in doza mai mare...

Acum nu mai are sens sa ma gandesc la aceste "poate"...Mi-e clar ca nu mai trebuie sa merg pe mana unui medic care nu are experienta cu pacientele cu trombofilie, si nu pot decat sa sper ca data viitoare totul o sa mearga bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...