Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 77


Recommended Posts

Am reusit sa ajung si eu la dna U la Fundeni. Momentan mi s-a recomandat sa iau asa: Aspenter 1 la 2 zile, Acid Folic 5 mg 1/zi, MgB6 470 mg 1/zi, CETEBE 2/zi, Femibion I 1/zi, Coenzima Q10 1/zi si Vit E Forte 3/zi...un pumn de vitamine deci:)

 

Azi am fost si la Babes sa fac analiza ptr Imunofenotipare limfocitara (ptr Natural Killer), si voi avea rezultatele peste o sapt.

 

Incet incet termin toate investigatiile, si ma gandeam ca pe la inceput de dec sa incercam din nou. Oare este prea devreme avand in vedere ca ultima sarcina s-a pierdut la final de aug?

Primul ginecolog mi-a zis sa nu incerc sub nicio forma mai repede de 6 luni, ca risc sa patesc la fel. In schimb dr Albu a ras cand l-am intrebat, si a zis ca pot sa incerc cand vreau eu, nu exista asa ceva...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 256
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Codmo din Timisoara e balanta_tm dar nu stiu daca mai are timp sa intre pe forum cu 2 flacai de crescut. dr U cam recomanda la toata lumea cam acelasi tratament cu vitamine pe care l-a primit Furby inca din faza de preconceptie, heparina de la inceputul stimularii cu pauza inainte de punctie si reluare dupa, eventual aspenter 2 /sapt.

Furbi nu am apucat sa citesc povestea ta, dar daca nu a fost chiuretaj se poate incerca chiar din luna urmatoare. Dupa chiuretaj e bine sa astepti macar o luna sa se refaca endometrul si ar fi buna si o histeroscopie ca nu cumva sa fi aparut ceva sinechii pe acolo. Si eu am avut recomandare de pauza 6 luni dupa un chiuretaj, aveam deja 38 de ani si imi era teama ca  nu o sa mai ajung sa fac copii ... si uite ca am pierdut timpul. La urmatorul dr Albu mi-a zis sa incerc din a 2-a luna. Multa bafta !

[flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

QiaoBing, asa e, cand mi-a dat reteta mi-a dat seama ca e ceva ce recomanda multor paciente, dupa modul in care s-a exprimat: hai sa incercam cu varianta clasica. Ce-i drept, in afara de cele 2 mutatii, analizele mele par sa fie in parametrii momentan.

Am facut chiuretaj la 9 sapt, sarcina fiind oprita in evolutie pe la 6. Am avut anestezie generala usoara, nu am ramas cu dureri, nu am avut sangerari deosebite, ceea ce ma face sa cred ca totul a decurs ok. 

Mai am de facut in ziua 10-12 ecografie, si daca nu se vad probleme as incerca din nou in dec, ar trece cam 4 luni pana atunci. 

Cumnata mea a ramas insarcinata cam in aceeasi perioada cu mine, insa sarcina ei merge bine in continuare. Desi am incercat sa nu fac o tragedie din cele 2 sarcini pierdute, imi vine destul de greu sa o aud pe ea bucuroasa povestind despre ecografii si cum creste burta. Deci sunt cam nerabdatoare sa incerc din nou, sper ca de data asta avand tratament potrivit, totul va merge bine...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

QiaoBing, multumesc de sugestie [flo].

Oricum, am trimis e-mail dnei U si, toata stima, mi-a raspuns foarte repede. Se pare ca din punctul dansei de vedere, testele sunt modificate, dar nu atat cat sa nu tin o sarcina. Acum nu am primit nici un medicament, iar dupa urmatorul FIV (confirmata sarcina) sa o contactez sa imi faca o schema de tratament. [smulgpar]

Oricum mi se pare ciudat rau, medicul gineco nu mi-a dat nici un tratament, dr. U, la fel, iar acum stau si ma gandesc ca mai am o luna pana la FIV si chiar daca am scapat pe moment de heparina, nu iau nici o vitamina, acid folic, etc. Oare sa fie normal? [q]  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor, daca analizele de screening trombofilie sunt bune, dar totusi aveti mutatii si cel putin o sarcina pierduta, inseamna ca nu e bine. inseamna ca boala loveste doar cand vine sarcina.

eu am facut prima oara analize de screening si mi-au iesit bune (nu eram gravida) si cat pe ce sa nu mai fac mutatiile si sa consider ca am pierdut 2 sarcini din alta cauza, nu trombofilia. insa daca mi-au iesit mutatii si aveam si istoricul de sarcini pierdute, era clar ca era trombofilia de vina.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, credeti ca vitaminele astea pe care le recomanda U in caz de trombofilie, ar putea sa duca la intarzierea CM?

Trebuia sa imi vina ieri (ultimul CM a fost pe 1 oct), insa nu am niciun simptom. Am avut o senzatie acum 3-4 zile, eram sigura ca vine, dar nimic. Panicata fiind ca inca nu mi-au iesit rezultatele la imunofenotipare si nu stiu daca in afara de trombofilie mai am si altceva, am facut un test dimineata dar e 100% negativ. 

Nici activitate prea intensa nu am avut luna asta, deci parca nu-mi vine sa cred ca as putea fi insarcinata tocmai acum. Nu m-as duce asa repede sa fac betaHcg dar in acelasi timp in caz ca s-a intamplat minunea, ar trebui sa fac repede Clexane.

Sa fie alarma falsa si sa se schimbe organismul de la vitamine si aspenter?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...