Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 77


Recommended Posts

  • Răspunsuri 256
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Codmo,

Eu sunt din Timisoara, dar nu am reusit sa gasesc un hematolog care sa ma multumeasca, asa ca am mers pe mana medicului ginecolog. Pentru retete si trimiteri la analize poti sa mergi la Mihaescu (o gasesti la OncoHelp) cu trimitere de la medicul de familie (ca sa nu platesti consultatia) si te ajuta. Mai poti incerca si la Ionita. Din cate stiu si ea te ajuta cu retete.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Furby - nu avem de unde sa stim ce se intampla. incearca totusi sa-ti faci un beta HCG, mai bine sa-l faci degeaba si sa stai linistita decat sa regreti ulterior. parerea mea

 

Azi dimineata eram pregatita sa merg la Medlife ptr asta, dar nu a mai fost nevoie, din pacate a fost doar o alarma falsa.

Desi m-as fi bucurat, totusi cred ca e mai bine asa, am timp sa termin toate investigatiile si sa-mi mai fac si o eco ca sa stau linistita ca totul e bine dupa chiuretaj.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Codmo,

Eu sunt din Timisoara, dar nu am reusit sa gasesc un hematolog care sa ma multumeasca, asa ca am mers pe mana medicului ginecolog. Pentru retete si trimiteri la analize poti sa mergi la Mihaescu (o gasesti la OncoHelp) cu trimitere de la medicul de familie (ca sa nu platesti consultatia) si te ajuta. Mai poti incerca si la Ionita. Din cate stiu si ea te ajuta cu retete.

Multumesc Carin, inca stau pe ganduri, sa merg la Ionita, sau la Ghilezan, pe care mi-a recomandat-o o prietena!?! (Din pacate medicul gineco nu mi-a dat nici un tratament, m-a trimis direct la hemato [:D]).

Ati auzit pana acum de Florica Ghilezan?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, aveti idee daca dna U recomanda tratament si ptr imunologie?

Se pare ca nu era de ajuns trombofilia, asa ca azi la analizele de imunologie (teste celulare, markeri tumorali) am peste limite urmatoagrele:

Procent limfocite (hemocitometrie) = 34% (limite 16-33)

Valori procentuale NK (CD56+ CD16+) = 22% (limite 2-18)

Valori absolute NK (CD56+ CD16+) = 517 (limite 33-335)

 

Nu am reusit sa ma lamuresc ce inseamna, stiu doar ca aceste NK sunt responsabile atunci cand nu duci sarcina pana la capat...

 

Oare daca ma duc la Fundeni luni, U ma poate ajuta? Aveti idee cum este saptamana viitoare? Acum daca sun nu mai gasesc pe nimeni sigur

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna  [flo2]

ma scuzati ca dau buzna la voi 

as avea o intrebare pt  mutatia MTHFR C677T pozitiv heterozigot si MTHFR A1298C pozitiv heterozigot trebuie clexane ? 

e pt o prietena care azi a primit rezultalele si abia peste 2 saptamani merge la control 

analizele le-a facut la bucuresti ,e un cam speriata ,restul i-au iesit in limite normale 

multumesc  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

In iulie am ramas insarcinata, in august am facut o ecografie ( 7 sapt) si s-a vazut sacul, dar nu embrionul. Urmatoarea ecografie am facut-o la 9 sapt si mi s-a spus ca e sarcina oprita in evolutie. Mi s-a facut chiuretaj si pana acum mi s-au recomandat si am facut urmatoarele analize:

Proteina C Coagulativa PCc  102, valori de referinta 70-140

Proteina C activata  1,12 valori de referinta 0,80-1,20

Anticorpi cardiolipinici IgG 0,4

Anticorpi cardiolipinici IgM 81

Anticorpi anti-beta glicoproteina IgG 0,2

Anticorpi anti-beta glicorpoteina IgM 1,8

 

Sunt de ajuns analizele astea pt a pune diagnostic de sindrom antifosfolipidic si de a incepe tratamentul? Sunt destul de concludente? Am mai citit pe internet informatii, dar nu prea stiu ce sa cred. De-abia pe 14 nov am programare la medicul ginecolog, pana atunci stau si ma intreb cand voi putea sa incerc sa raman insarcinata si ce tratament trebuie urmat.

Va multumesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Furby teoretic dr U nu ar trebui sa se bage in  probleme imonulogice. e un domneniu foarte delicat.  Probabil ca o sa iti recomande un imunosupresor (ex prednison)
myrynys MTHFR 1298 nu necesita heparina, doar acid folic in forma naturala (metafolin). pt 677 - depinde de medic, unii recomanda, altii nu. 
ema86 mie nu mi se par suficiente pentru a pune un diagnostic de trombofilie si a recomanda un tratament cu heparina. o sarcina oprita in evolutie la aceasta varsta gestationala poate sa aiba multe cauze (inclusiv genetice), nu neaparat de coagulare. Uite, de ex, aici mai multe detalii despre SAFL

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...