Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 77


Recommended Posts

  • Răspunsuri 256
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 5 weeks later...

Buna fetelor, am scris si la gravidute, dar scriu si aici poate ma ajutati voi.

Am aflat ca sunt insarcinata din nou, data UM 20 ian, deci am cam 4 sapt. 

Am inceput clexane 0.4 si duphaston 2 la 6 ore, plus clasicele vitamine.

Este a 3 a sarcina, si sper ca pe acesta sa o pot duce pana la capat.

Pe langa trombofilie, am si Natural Killerii mariti.

 

Dr Dragos Albu de la Medlife Grivita are liber abia pe 12 mar, deci mult prea tarziu.

Pana atunci nu pot sa stau asa, fara sa stiu ce se intampla, deci imi dau seama ca trebuie sa mai am un medic de backup.

Nu stiu unde sa ma duc, ceilalti de pana acum nu au fost ok. 

Imi trebuie cineva priceput pe trombofilie si astfel de probleme.

Imi puteti recomanda un medic in Bucuresti, eventual tot la Medlife caci sunt abonata la ei? Sau la orice alta clinica?

 

Mulumesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună ziua tuturor [pup]

 

Mai este loc pentru încă o umilă aspirantă mutantă printre voi?  [alcool]

 

Furby  [flo2]  eu zic să mergi la un hematolog.. Trombofilia este specializare de hematolog, nu de ginecolog. Mergi la dr. Uscățescu, am auzit că este o profesionistă în probleme trombofilice la graviduțe. Aș vrea și eu să ajung la dumneaei și sper să reușesc (sunt din Constanța). Tu ai avantajul că ești din București. Baftă multă!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Teardrops, am fost la dr U, mi-a zis ce tre sa fac in momentul in care raman insarcinata. Trebuie sa merg din nou acum la ea, sa vad daca doza de clexane de 0.4 este ok, insa ptr asta trebuie sa ma asigur intai ca am o sarcina care evolueaza, sa am macar o prima radiografie cu embrionul si activitate cardiaca. Am fost la 4s si 2 z, dar nu se vedea mai nimic. Beta imi iesise 251...azi am repetat-o, sa vad daca se dubleaza la 48 ore.

Apoi urmeaza o noua eco, poate o sa se vada mai multe...dupa toate astea voi merge din nou si la Fundeni

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Furby [flo] am înţeles. Păi activitatea cardiacă se va vedea la eco până la 6 săptămâni? Eu din câte știu (din teorii) mai durează până se aude inimioara la eco. Posibil să mă înșel dar cred că e prea devreme. La tine problema este trombofilia și atât timp cât ai test pozitiv, până la activitatea cardiacă a lui bebe trebuie să mergi la hematolog să vezi dacă este potrivită doza de clexane. Dacă Uscățescu ți-a prescris doza asta de Clexane, atunci este cea potrivită. Cât despre ginecologi...hm.. oare nu poți merge tot la Medlife la un ginecolog (altul decât Albu)? Eu știu că ei lucrează în echipă și pentru un eco nu văd unde ar fi problema să te vadă unul din colegii dumnealui..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca in afara de trombofilie, eu mai am si celulele Natural Killer peste limita. La a doua sarcina pierduta nu am facut clexane, doctorii mi-au zis ca nu e nevoie, ca am restul analizelor in parametrii si mutatiile mele nu ar fi oprit sarcina. Dar nu era sigura treaba, asa ca la aceasta nu mai riscam. Doza de 0.4 zic eu ca e suficienta, cel putin momentan.

Teama mea cea mai mare acum este data de acele celule, care teoretic mi-ar ataca sarcina si mi-ar distruge-o...ptr ele nu iau inca tratament, este prea complicat si s-a decis sa fac inca o incercare si sa vedem...poate nu ele au fost de vina...

Am fost la un alt medic tot in Medlife, si daca beta facut azi este ok, saptamana viitoare o sa ma fac un eco.

Da, activitatea cardiaca se vede pe la 6 sapt. La a doua sarcina, la 6 sapt s-a vazut ca ii batea inima. Apoi, pe la aproape 9 sapt, am avut dureri groaznice de burta, sangerari, si la eco mi s-a spus ca sarcina se oprise la 6 sapt si putin...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...