Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 77


Recommended Posts

  • Răspunsuri 256
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

buna,

 

am mai scris cu ceva vreme in urma, dupa ce am aflat ca am 3 mutatii de coagulare a sangelui. 

voiam sa va anunt ca sunt din nou insarcinata, azi am facut ecografia de 6 saptamani si un pic si am vazut inimioara. Dr. m-a asigurat ca e totul ok, chiar daca am avut ceva sangerari si m-am panicat foarte tare. Acum ma simt ca in poveste aia cu un ochi rade unul plange. sunt fericita dar si speriata, fiindca nu am inca niciun tratament cu anticoagulant, am luat eu ceva aspenter si vitamine, caci le cumparasem de acasa, insa aici nu au vrut sub nicio forma sa-mi prescrie clexane, desi dr. U mi-a recomandat prin e-mail.

acum ma rog sa fie totul bine, caci mi-am gasit pana la urma o gineco cu care am vb si care este dispusa sa-mi prescrie clexane. abia astept sa ma sune sa vedem cand o sa-mi dea reteta.

deocamdata, ma odihnesc, caci, desi nu a vazut dr nicio dezlipire care sa provoace sangerarea, mi-a recomandat repaos si utrogestan. deja sunt mai linistita, caci ieri si azi am tot plans si am stat cu inima cat un purice.

n-am avut niciun fel de tratament de sustinere de la transfer, doar ca am luat eu aspenter si vitaminele si am mai pus ce utrogestam mai imi ramasese, din cand in cand.

mai merg intr-o saptamana la o noua eco de verificare. sper din tot sufletul sa fie bine de data asta (sper sa-mi dea mai repede clexane) si va doresc si voua tuturor numai bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mes mes felicitari sa fie intr-un ceas bun...si neaparat sa iei aspenterul pana primesti retea de clexane , dar tinete de dr ginecoloaga sa-ti dea reteta neaparat...in cel mai rau caz cere-i dr U scrisoare medicala cu recomandare clexane ...si atunci medicul de familie nu te mai poate refuza..

 

ia si acid folic e necesar mai ales ca esti cu trombofilie ...si neaparat utrogestanul sa il pui...

 

ce ma bucur , te astept cu vesti bune in continuare.. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

Sunt putin ingrijorata pt ca mi-am repetat homocisteina si a iesit 9.7, in conditiile in care oricum iau si acid folic. Data trecuta (in decembrie) fusese 7 si pe atunci nu luam acid folic. Acum am facut la medlife si intervalul este este <10, de aceea m-am nelinistit. Data trecuta, la regina maria, scria <12. Ce parere aveti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didi, eu stiu ca nu trebuie sa fie mare...Pe site-ul Synevo scrie:

Valori de referinţă  - ≥ 12 μmol/L (tu ai scris <12) si ca valorile mari sunt periculoase.

Eu zic ca esti OK. Cel mai bine e sa iei femibion (daca nu ai probleme cu tiroida) ca se asimileaza mai usor forma de ac. folic din el.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didi, stiu ca exista in afara si Femibion fara iod, si mai poti lua si Medyn. Dar tinand cont ca ai MTHFR hetero, nu e asa musai (se vede si din faptul ca homocisteina e ok).

 

Lady_C, pup!

 

Fetelor, puteti scrie si la Gravidute cu trombo, acolo parca e activitate ceva mai intensa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...