Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim cu bulgur?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

din cate am citit, couscous e din categoria "paste fainoase", pe cand bulgurul este o cereala (generic vorbind), am gasit ca este vorba de fapt despre spartura de grau.

daca nu ma insel, nicusor a gatit bulgur intr-o etapa din sezonul masterchef recent incheiat. si l-a fiert, de aceea am intrebat eu daca se fierbe sau nu...probabil depinde de reteta...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu de la mama stiu ca bulgurul este griu pisat,sfarimat...nu stiu exact cum s spun.

 

Asta este ceea ce eu stiu ca se numeste bulgur.

 

Bulgurul de care spun eu se foloseste la ardei umplutzu,sarmalutze si coliva.

 

Bulgurul pentru tabouleh e altfel... ca nu necesita fierbere s eprepara exact ca si cous-cous-ul.

 

Dana

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Bun, acum sa va spun ce a iesit. :)

Am fiert bulgurul 10 minute in apa cu un pic de sare si apoi l-am scurs, am pus mult patrunjel, rosii chery, ardei iute mic, ulei de masline, si zeama de la o lamaie.

 

Nu am apucat sa vad reteta Roxanei .... pentru ca ar fi fost interesant intr-adevar sa pun niste menta - mai ales ca am un ghiveci mare cu menta frumoasa in gradina.

 

Am combinat tabouleh-ul cu niste snitel de pui si o salata de roca (un fel de rucola mai mare - ce se gaseste pe aici si e f gustoasa)

 

Iata experienta mea de azi, pe care v-o recomand !!!

 

tabuleh.jpg

 

tabuleh2.jpg

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu pe acesta care necesita fierbere il fac cu suc de rosii. Asadar intr-o lingura de ulei de masline pun o ceapa tocata la calit, apoi adaug o ceasca de bulgur in prealabil spalat.

 

Apoi adaug doua cescute de apa, pun capacul sa fiarba inabusit. Dupa 5-6 minute, daca e inca tare mai adaug o cescuta de apa, suc de tomate un pahar sau chiar doua rosii spalate si taiate in patru. Pielitele de la rosii se pot scoate ulteorior cu furculita.

Potrivesc de sare, piper si ceva picant, harissa (un varf de cutit) sau chilly. 

Se serveste simplu sau ca si garnitura la fripturica, presarat cu patrunjel verde tocat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bulgur e grau si atat. Bucati de grau.

Da...asa stiu si eu!(mamaie avea la tzara o masina asemanatoare cu cea de nuca,si cu ea facea bulgur,adic griu farimat/pisat.

 

Nu stiu daca e la fel cu cel de prin Asia/Africa,eu in punga am vazut ca seaman cu ce stiu eu ca e bulgur,asa ca nu stiu cum de face Roxana nefiert!

 

Corina nu e arpascas,ala e alta treaba!

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

m-am lamurit cu sfantul google arpacasul este grau decorticat sau orz decorticat sau mei decorticat (la coliva se foloseste cel de grau); bulgurul este grau macinat mare, nu doar decorticat

 

eu la magazin nu am vazut niciodata bulgur (adica sa scrie pe eticheta Bulgur); arpacas am vauzt si cumparat de zeci de ori (si asta e unul cu urme de coaja si unul alb..ala alb nu e bun pentru coliva)

 

ps. amica mea din vechime imi spunea ca tabule se face cu germeni de grau...bine ca nu ma apuc sa fac retete cu ingrediente necunoscute, cine stie ce bombe ar iesi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...