Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

LMA Fluturasi minunati ! 2011 (52)


Recommended Posts

LA MULTI ANI sarbatoritilor, LA MULTI ANI Petra,  Cami sa-ti traiasca fata [flo2] [flo2] [flo2]

 

am si eu 2 sarbatoriti dragi mie, amandoi nascuti astazi, tatal meu si nepotica, asa ca astept sa se trezeasca andra si fugim la party [pk]  sa ne traiasca si sa le dea Dumnezeu multa sanatate, ani multi si frumosi [grup]  vlad e deja acolo, a ajutat la pregatit..sau la degustat tot ce a prins [alcool] [alcool]

 

dimineata am fost cu ei la zoo in ploiesti, e asa frumos aici fata de bucuresti, o minunatie de parc..

 

somleac, ailed, felicitari pentru reusitele fetelor..si tie deea [flo2] [flo2]

 

deea, n-am vrut sa sune raspunsul meu aiurea [V]  eu nu ma suparasem, de aceea am si scris aici, sa ma descarc si sa primesc sfaturi ..sau palme [mariaj]  m-am mai mobilizat, nu e al cu coarne asa negru..

 

strumph, v-am admirat si eu in poze, f f frumoase..acum ceva timp chiar ma uitam si eu pe croaziere, ma rog ce exista la noi pe piata..pretul nu era f piperat, cred ca avand asigurat cazare/masa/transport iesi cam ca o vacanta la care trebuie sa platesti avion/cazare/masa..insa am un hop acum, toaletele sunt obligatorii ? adica nu poti merge asa mai la lejer.. [:D]  poate astea de la noi nu-s asa pretentioase..oricum f f frumos s, ma bucur pt tine, bravo ca va bucurati de viata ca doar una avem si trebuie sa o traim cat ma ifrumos [flo] [flo]

 

aa, si da, copii mei au crescut..am un cavaler si o domnisoara..frumosi foc dragii mamei [:-@] [:-@]  vlad cum il stiti, o sfoca pe andra cu pupaturi, andra o mica maimutica, are 2 expresii ce ne ghideaza viata momentan.."si eu, si eu si eu" si " eu pimu, eu pimu, eu pimu"

 

deea, parca tu ma intrebai de terasa din poze, nu era la mine, ci la mama la tara..

 

in rest ce sa va mai zic, petrecere frumoasa la cei care aveti sarbatoriti si weekend placut la ceilalti..

 

a fost f frumos saptamana asta pe care am petrecut-o doar cu vlad acasa, sper sa nu sune egoist, au fost practic doar 4 zile..andra nu ne-a dus lipsa, a fost f incantata la mama, toata ziua hai hui in parc la copii..iar vlad a radiat, am adormit seara razand de ne durea burta, din orice..se vedea ca i-a priit..dar n-a uitat de sora-sa, tot ce manca, tot ce construia, tot ce facea, punea deoparte si pt andra..

 

v-am pupat [pup] [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 369
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata!  [ascuns]

 

Eu mi-s fara voce, mai ragusita si ma simt mai rau ca ieri si am dormit tare rau... si aveam azi planuit sa iesim pe la 2 castele, sa vedem daca mai iesim, cred ca da, ca doar nu in fiecare duminica avem soare si 25 grade  [biz]  [:-)))] cel mai fericit e barbatu` ca nu-l mai trancan, el cica poor me, dar cine stie ce-o gandi "ha, i-a venit de hac raceala, da Doamne s-o tina vreo saptamana asa!"  [:-)))]  [:-)))]

 

MsBB, cum fu la gratarel? si noi zicem de 3 ani ca facem, doar avem bbq in gradina, si vreo 2 saci de carbuni in dulapuri afara, dar daca s-ar face singur ce bine ar mai fi  [batcap] am zis poate weekendul viitor daca o fi vreme buna sa chemam niste amici sa bem o sampanie si sa facem un gratar ca si asa nu m-am sarbatorit  [alcool]  Poze am, mii, dar tre` sa vii la LOndra sa le vezi [:p] [nebu] nu ti-au ajuns 220 poze?  [soricel]  mai vrei? nu stii tu cat m-am chinuit eu sa aleg una cate una din miile de poze !!!  munca de chinez batran a fost  [vraji]  deci cand te astept? sa iti arat si poze din croaziera de anul trecut, din locuri ceva mai insorite si calduroase!!!  [afro]

 

Miki, nu stiu pe ce linii ai vazut tu si ce preturi, pentru ca eu chiar nu am habar, dar pe linia asta de care stiu unde am fost si anul asta si anul trecut, e asa cum ziceam, 800-1000 lire de pers in camera pe interior, fara geam, adica au ferestrele catre interior, spre promenada, nu vezi lumina zilei, iar preturile cresc pe masura ce conditiile sunt mai bune, camera cu geam, cu balcon, cu baie cu cada nu numai cu dus... depinde de multe pretul. Intr-o camera simpla, in care ai avea si geam si balcon nu ai cum pune alte 2 paturi suplimentare, cel putin nu din ce am vazut eu ca mai trageam cate un ochi in camere dimineata cand curatau menajerele camerele si lasau usile la intrare deschise. Deci in banii care ii platesti e asigurata cazarea si masa, transport nu, noi am fost cu masina si am parcat-o in port, facem 2 ore cu masina de aici  pana in port si la cate valize am luat cu noi, vreo 6 plus carut, nu puteam merge cu trenul/autobuzul, parcarea am platit-o separat, cam 200 lire pe 2 sapt. Cred ca pentru persoanele care vin de departe sau din alte tari ca sa se imbarce de aici se poate asigura transport si cazare pana se ajunge la cazarea pe vas, dar totul contra cost. Excursiile care se fac in fiecare port unde te opresti trebuie sa le platesti separat, si poti face rezervarea pe net sau direct la relatii clienti acolo pe vas, costa suplimentar cum ziceam, dar desigur daca nu vrei excursie cu ghid si doar sa te plimbi tu pe cont propriu e ok si asa, ai toate detaliile portului si orasului in ghidul care ti se lasa in camera in seara de dinainte... cu harta, epxlicatii, ce e de vazut, trasnport, preturi ... sa iti dau un exemplu, de exemplu in Oslo nu ne-am luat excursie pentru ca am spus ca mergem noi sa exploram, am luat un vaporas si am trecut fiordul pe partea cealalta de oras sa ajungem la Muzeul Vikingilor, era o zi superba, cald si soare, ne-am plimbat pe aoclo, am fost la muzeu, iar cand am revenit sa luam vaporasul inapoi spre nava noastra ne-am oprit sa degustam o bere locala ca tot trebuia sa asteptam o barcuta care sa poate sa ne ia cu carutul, vin la fiecare 20 min si cea care a venit dupa ce am ajuns noi nu accepta carutul, deci am stat apropae o ora, in port pe o terasa, superba privesliste! apoi cand am ajuns in port, era destul de devreme sa mergem pe nava, la ora 4.30 pm toata lumea trebuia sa fie pe nava, am fost pana sus in fortareata si am vizitat castelul si apoi am fost de plimbare pana in centru, am luat niste vederi sa scriu si ne-am asezat la o cafea la o terasa si Sophia s-a jucat la fantana arteziana de langa. Deci vaporasul, intrarea la muzeu si taxiul inapoi spre nava le-am platit noi, pe cand daca mergi intr=o excursie organizata de ei, transportul, intrarile la muzeu sunt incluse in pret, dar cred ca asta stiai. O excursei, depinde de cate obiective sunt incluse, si de locatie/oras/destinatie, poate varia de la 40/50 dolari de persoana pana la 400 dolari de pers cat am platit noi sa vedem Sankt Petesburgul. Un pret imens, si asta si pentru orice copil trecut de varsta de 2 ani, deci super scump! dar cam asa e la rusi... a fost cred inclus si taxa pentru viza in banii astia, viza care se acorda pentru turistii veniti in croaziere, si numai pentru zilele respective, foarte stricti si suspecti la orice miscare a ta, oauu... asa un bad feeling am avut cand am ajuns acolo la ghiseu, si apoi cand am plecat cu autocarul spre punctele turistice, dar asta e alta poveste. Deci deja m-am intins , nu mai stiu ce sa iti scriu... ah da, despre toaletele de la cina. Din cate stiu eu, se poate cina und evrei tu si cum vrei tu, numai ca nu sunt acceptati pantalonii scurti, slapii si maiourile decupate prea tare. Sunt 3 restaurante unde se mananca a la carte si unul foarte mare, gen te servesti singura , sau cum s-o chema ca nu mai stiu, iti alegi singura, gasesti masa si mananci, ceea ce am facut si noi in cele 2 seri dupa ce vizitasem St Petesburg pentru ca nu mai aveam vlaga in noi si putere sa ne punem la 4 ace ca si asa ajunsesem destul de tarziu, pe la 7 si cina incepea la ora 8. Ce pot zice despre masa noastra, e ca socrii au platit sa avem masa cand vrem noi, adica a 2 a tura, care se plateste suplimentar, masa noastra e rezervata , nu se poate aseza nimeni altcineva acolo, eram serviti de 3 chelneri si unul de ala special de se ocupa numai de vinuri... pentru serviciul asta am platit 12 dolari de pers pe zi, plus ca la final se plateste tipsul aferent pe langa asta. bauturile si mancarurile daca vrei sa cumperi ceva de pe vas sunt f scumpe, o sticla de apa era 4.75 dolari sau o cola doza, 4 dolari!! o cafea 5-6-7 dolari! deci enorm de scump, dar nu prea ai nevoie sa cumperi atat timp cat restaurantul asta self service de care iti spun unde se serveste minul dejun/pranzul si cina pentru toat alumea care nu vrea sa se puna la 4 ace. Noi luam micul dejun si pranzul intr=un restaurant separat pentru ca socrii sunt membri gold si aveam acces separat fata de restul si eram serviti si aici a la carte daca voiam sau puteam sa ne aducem mancare din Windjamer, rest self service, dar sa o servim in restaurant unde nu ne inghesuiam si nu stateam la rans pentru o masa/scaun. Inainte de fiecare cina, puteam merge intr-un lounge special pentru membrii Gold si aveam bauturi, cafele si gustari la discretie, nu plateam nimic, In fiecare seara mergema de pe la 7 jumate pan ape la 8 cand mergeam la cina , acolo in Lounge si beam sampanie/cocktail si gustam cate ceva bun, gen aperitive. 

 

oaaauu cat am scris, mai tac din gura, ma duc sa mai fac o cafea sa ma trezesc si apoi sa iesim la castelele noastre  [viki]

 

O zi frumoasa si ne mai auzim!  [ventilator]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

:D Ziua buna, fetelor!

 

Aici se arata a furtuna. Sper sa nu inceapa cu tunete si fulgere ca abia am bagat fetele la nani. Deci ... am timp sa shed putin la vorba....

 

Nu se vrea vazut Brasovul, Strumph :(. Nu mai stie saracul meu calc parola de la contul de poze :(. Si eu cu atat mai putin. Neuronu' meu obosit ma surprinde cand recunoaste numele proprietarului si atat.

So...daca esti draguta sa-mi dai un PM cu parola,din nou, pun si cateva poze din minivacanta noastra.

Ma bucur ca ai povestit despre croaziera - acum am avut parte si de "behind the scene" :D. Suna extrem de fancy ( a se observa cum imi storc io crieri sa te dau pe spate cu cunostintele mele de lb en. :)) ) si scump, da. Mi-au cazut plombele pe jos cand am auzit de 400 de dolari sa vizitezi Sankt Petersburgul. Maica Sfanta , inseamna ca ati dat toti 5 2000 de dolari doar sa vizitati Sankt Petersburgul?

Oricum sunt convinsa ca a meritat fiecare banut si ma bucur ca ati avut sansa sa faceti ceva atat de frumos si rar.

Si da ... ma gandeam eu ca dat fiind faptul ca esti pasionata de arta fotografica ca ai facut pe putin un billion de poze :)) ... asa ca da, mai vreau... Daca n-apuc sa merg eu intr-o astfel de croaziera ..macar asa , cu gandul si cu ochiul prin intermediul tau.

Pana ajung eu la Londra mai faci tu vreo 2 vacante din astea de vis ... asa ca ...

Noi am fi vrut anul asta sa vizitam Londra dar ...ma rog, am fost nitel nevoiti sa ne schimbam planurile. Dar...cine stie ....:P

Multa sanatate, sper sa-ti treaca rpd raguseala. Pe mine m-a tinut mai mult de o sapt. Si acum am momente cand sun ca o fumatoare inraita din aia cu 50 de ani de cariera in ale fumatului. Bine macar ca nu ma mai doare.

Plimbare frumoasa la castele, bucurati-va de vremea frumoasa.

 

 

Sa va fie de bine distractia, Miki! La cat mai multe aniversari si petreceri frumoase. Ce dulce Vlad cum pune el deoparte pt Andra.. Un scump!

 

Va pup! Profit ca dorm fetele sa-mi fac unghiile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata, va ofer o cafeluta si o saptamana frumoasa [flo2] [flo2]

 

somleac, hai mai intra si tu macar asa de o cafeluta..2 vorbe..v-ati linistit, au trecut examenele?

 

yvy, nu ne dai vreo veste..sper ca sunteti bine [pup]

 

strumph, pffuu nu ma gandeam ca ma bagi in asa detalii..recunosc ca nu m-am gandit la asa amanunte...eu am un grup de prieteni/cunostinte care merg in astfel de croaziere si din curiozitate mi-am aruncat un oki acum ceva timp, variau preturile de la 500-900 eur sa zic..vreo 10 zile cu masa, dar nu prin rusia, parca pe mediterana erau..acum ca avea sau nu vedere habar n-am..eu am zis ca acopera transportul in sensul ca stai pe apa si e ca si cum nu mai platesti avion [nervo]  am omis partea cu transportul pana la imbarcare [nervo]  oricum inteleg ca sunt si variante mai putin luxoase sau mai putin pretentioase..eee, oricum mai visam oleaca [nani] [nani] [nani]

 

 

va pup [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

sunt prin zona, dar n-am fost in stare sa scriu nimic ca am fost tare bolnava.

 

V-am spus ca am fost la terapia Bowen saptamana trecuta. Na dupa aia m-am simtit foarte rau si acum am ramas cu dureri mari de umeri si sale.

 

Dorina, mai povesteste-ne de croaziera, waw ce imi place, nu cred ca o sa apuc sa traiesc in viata mea asa ceva.

 

Miki sa-ti traiasca nepotica. Mai vrei sa vii la Prislop?

 

Oare Ivy ce face? Ivy esti cu bebele in brate? Nu aveti nicicare numarul ei?

 

Msbb cum esti? Ai iesit din butoi?

 

Noi am incheiat cu bine examenele 9,90 la mate si 9 la romana. Note suficient de mari sa intre la orice liceu doreste.

Ieri am fost la niste prietene sa ne povesteasca el despre muntele Athos.Ne-am incarcat spiritual.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BUNA FETELEEEEEEEEEEE

 

multumim mult de urarile spuse

va servesc cu tort si prajiturele si cate o felie de pizza

nu am apucat sa intru deloc caci am fost la ziua unei nasici mici chiar de sf petru si pavel

am amanat petrecerea noiastra pt ieri

si neavand timp sa pregatesc masa am servit exact ce v-am dat si voua:)))

mai comod si mai simplu

si evident multa bautura

ahahahha

 

dorina eu imi imaginam ca sunt f multe chestii de rezolvat la o astfel de croaziera caci si prietenii nostrii merg

si ei si=-au cvumparat bilete de avion ca pleaca din italia de undeva

ca sa nu se mai incurce cu masina mica

bine ei inca nu au copil si sunt mai fara griji

si nu stiu ce camera si-au luat dar mi-a placut chestia cu chelnerii

si eu cred ca as plati in plus pt masa rezervata permanent si pt chelneri

e superba chestia asta

da cum de sunt socrii membrii gold???//

ce tre sa faci ca sa fii un astfel de membru????

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...