Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Strugurasi de sept-oct 2011 **15**


Recommended Posts

Buna fetelor.

Noi incepand de marti am inceput operatiunea "SUZETA".Ea de cand i-a fost rau si a vomitat de 2 ori imediat dupa ce a baut lapticul i-a fost frica sa-l mai bea si mi-a refuzat biberonul astfel incat de saptamana trecuta imi bea cana de lapte dimineata si seara cu paiul.Si ce am zis...............i-a sa-i scot si suzeta.Marti a fost groaznic, a plans toata ziua in suspine, seara deja n-a mai cerut-o insa pana a adormit a fost nervoasa(musca efectiv din salteaua patului) insa deja suntem muuult mai bine.N-a mai cerut suzeta, adoarme fara probleme si coincidenta sau nu doarme si muuult mai bine noaptea.

Acum urmeaza operatiunea "Pampers".

 

Pinkysor, noi stam mai aproape de mare si un week putem fugi cu Eva la mare ( poate mai multe), dar pe 10 iulie cand plecam si stam vreo 6 zile n-o luam.Apropo, noi asa ne-am hotarat sa mergem la Neptun incepand cu 09.,10 iulie vreo 6 zile.Mai e cineva la mare in perioada asta?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 230
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Dani e mai bine cu gripa. Dar azi noapte s-a trezit pe la 2.20. A incercat sa readoarma. La 2.45 s-a dat jos din pat si fuga in sufragerie. Acolo a vrut sa ne jucam cu el. Am refuzat, a cerut in alta camera. A cerut sa ii aprindem lumina si sa ne jucam cu el. Am refuzat. A facut f urat, f f f urat. Urlete serioase. Pe la 3.45 a acceptat sa fie dus inapoi in pat si-a mai durat ceva pana sa adoarma. Avea pampersul uscat aproape. De dimineata l-am trezit intr-o balta de pisu pe asternut, patura, peste tot. Vroia sa mai doarma, evident. Dar nu accepta de la altcineva masa de dimineata. I-am dat sa manance, a venit bona. El era in pampers. A cerut sa plece. Era ora de plimbare, deci era ok. L-am imbracat cu greu ca el urla ca vrea afara. Apoi cand a vrut bona sa plece cu el a inceput sa urle si sa ma traga de mana sa plec cu el. A trebuit s aplece cu el asa.

Ieri am iesit seara cu el la plimbare. Ne jucam, era fericit. Dar a inceput sa bata vantul si sa picure. Asa ca am decis sa ne intoarcem mai devreme si i-am zis ca plecam. A impins o vreme caruciorul si era totul ok. Apoi cand a vazut ca e vorba sa plecam din parc, nu doar din zona aia a parcului s-a suparat. L-am pus in carucior, plangea. I-am cantat si a incetat sa planga. Dupa vreo 5 min de mers prin parc a inceput sa intinda manutele spre noi si sa planga f f f tare. L-am dat jos din carucior in ideea ca merge si el spre casa cu noi, ca a mai facut asa. Nici pomeneala. M-a luat de mana si ma ducea inapoi spre zona lui de joaca. Apoi s-a intors si-a luat si caruciorul si il impingea in directia aia. Ma bucur ca era si sotul de data asta ca a fost f dificil. Am mai stat pe-acolo dar ne ducea inapoi si noi il trageam spre iesire. La un moment dat l-am luat in brate. El a inceput sa urle de zici ca il bateam. La un moment dat i-am zis pe un ton f taios: Gata Dani, ajunge, stop! Fix atunci a trecut pe langa noi un barbat care ne-a zis ceva de genul: nu il bruscati ca e pacat de el si o sa aveti de-a face cu mine daca il bruscati. Sotul nu l-a auzit. Eu eram prea ocupata cu Dani sa reactionez. L-am pus in carut cu greu si am reusit sa mergem acasa in cele din urma. Dar sunt indignata de ce si-a permise individul ala. Dani nu a fost niciodata bruscat. Da, l-am luat in brate sa-l ducem acasa desi el vroia sa se joace in parc dar asta nu e ceva ce consider anormal. Iar el de cand cu gripa a fost cocolosit si-a primit fix ce-a vrut cand a vrut cu orice ocazie, oricat de absurd a fost ce-a vrut. Si acum face f urat cand nu facem fix ce vrea el. Voi cum va descurcati cu ei? Nu conteaza ce ii zicem. I-am zis ca mergem acasa sa ne jucam dar nimic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, omul ala probabil a vazut doar un copil urland si a tras concluzii pripite.

Si-a permis sa comenteze cand probabil nu trebuia.

Nu-ti fa tu probleme de asta. E f bine ca nu iti iesi din minti si nu dai in el. Bravo pentru asta. Si sunt convinsa ca nu o vei face.

Acum e perioada crizutelor si se pare ca ai un copil mai agitat.

Eu am mai zis pe aici, cand face crizute, ii atrag atentia cu altceva.

Intr-adevar nu pot sa compar f mult, fiindca a mea e cooperanta.

Dar plange daca o iau brusc sa plecam din parc de ex. Ii zic: Mami, hai sa mergem acasa sa papam paste cu lapte. Bineinteles ca nu vrea. O mai las un pic si ii zic: Te mai dai o data si gata zicem bye bye.

Ea sa se mai dea de nu stiu cate ori. O iau pe sus si ii zic: Hai repede repede ca mi-a zis o vrabiuta ca a venit un motan sa pape pastele lui Bibi. hai repede sa-l prindem pe motan. Si totul cu un ton de asta de Oaw si vesel, nu suparat, nu taios. Apoi ii mai arat o frunza, o masina, mai incep sa cant ceva si ne departam sufcient de parc incat sa uite si sa nu mai faca scandal.

Totul e o joaca la ei.

Copilul simte daca mama e agitata, suparata, stresata sa nu faca bebele o criza. Stiu ca e greu si poate esti terminata si numai chef de joaca nu mai ai, dar el nu stie asta.

Joaca-te de-a vati ascunselea. Eu ma ascund dupa copaci, ii fac bau pe drumul spre casa, ii arat tot felul de bazaconii pe drum.

Ai incercat asa?

 

 

Bravo Eva! Te-ai facut fetita mare.

 

Salut Pinky, bine ai revenit.

 

Raluca, bravo pt noaptea linistita.

 

Klau, daca e si febra, inseamna ca e infectie in gat. Eu te sfatuiesc sa mergi la dr. Aici nu dau astia antibiotic decat daca trebuie. Daca iti da antibiotic, intreaba si tu daca trebuie neaparat. Spune-i ca se strica rau la burtica si daca e o alta optiune, ai alege-o. Daca insista, inseamna ca trebuie.

Si a mea a avut asa o data rosu in gat si temperatura si atat. si i-a dat antibiotic. Alte dati avea nas, ochi curgatori, un pic de febra, tusea si nu i-au dat antibiotic fiindca era viral, nu era infectie. Cu toate ca parea mult mai bolnava. Stiu ei mai bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

May: O sa incerc cu cucu-bau. Poate-poate merge asa. Ca nu merge orice ii zic, nu mai aude nimic cand incepe sa urle. Tipa asa tare ca nu mai aud nici eu ce zic.

Camady: Felicitari pentru scapat de suzy :)

May iar: Eu nu cred ca orice infectie bacteriana are musai nevoie de antibiotic. Le mai trec si fara sau cu alte metode gen apa cu bicarbonat sau albastru de metilen. Antibioticul ar trebui sa fie ceva ce se da dupa operatii si in caz de boli foarte grave gen meningita bacteriana, sa batem in lemn. Acum na, asta e parerea mea. Eu sper sa nu ajung sa-i dau ever antibiotic. Deocamdata am rezistat fara si-a fost si bolnav al meu de vreo 6 ori pana acum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, si noi patim sa nu vrea sa vina din parc. Eu recunosc ca apelez la suzeta, ii zic ca il asteapta acasa. Ii zic de baita, ca ii place f mult. Ca il asteapta tati sa se joace etc. A mai mers si cu bau-bau dar nu cand sunt singura, ca trebuie sa giu cu ochii pe el. Se intampla sa mai si planga putin dar ii tot zic si ii explic, il pun in carucior sau il las pe el sa il impinga si ajungem acasa. Iar in privinta domului care a comentat, nu-ti fa probleme, sunt persoane care comenteaza fara sa stie despre ce este vorba.

 

Camady, felicitari ca ati scapat de suzi, eu ma gandeam sa astept pana la 2 ani dar cred ca o sa incerc mai repede.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pinky: Din pacate nu ma aude cand urla. Urla asa tare ca nu ajuta orice as spune. Ziceam ca poate merge cucu-bau pt ca e un joc si vede ce fac. Al meu nu stie de suzeta dar inca mai suge si eu sunt suzeta lui. Dar nici asta nu-i pot promite, ca-i dau sa suga, ca nu m-ar auzi cand urla. Ceea ce ne streseaza pe noi in mod deosebit nu e urlatul propriu-zis (adica pe mine, ca pe sot il scoate din minti urlatul), ci faptul ca dupa ceva timp dupa ce incepe sa urle vomita. Nu sunt sigura ca o face special, impresia mea e ca e ceva involuntar datorat refluxului. Si cand se agita mult cand se joaca dupa ce-a mancat se mai intampla. Cred ca altfel l-as lasa nitel sa vada ca nu ma impresioneaza f mult modul asta de comunicare si ar apela mai rar la urlat. Dar asa... Mai ales ca el nu e un mare mancacios.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, dar urla de la inceput?

Adica daca-l iei asa cu de astea oaw de la inceput si continui in acelasi mod, la fel face?

Daca da, incearca cu cucu bau, ia-ti de acasa niste jucarii/mancare preferata cu care sa-l momesti.

Alte jocuri:

- cine ajunge primul la banca aia. si hai hai ca ajunge mami prima, hai hai repede repede.

 

- Dani, dani, uite o pisicuta, ah, s-a dus dupa tufa aia, hai repede sa o prindem.

 

Poate mai merge: cand incepe si urla, tu apuca-te sa te strambi intr-un mod haios la el.

sau sa ai un maimutoi de-al lui pregatit cu care sa faci diverse giumbusuri.

La fii-mea merg astea de minune. eu mai imit si voci si vb pitigaiat ca si cand ar vorbi ursuletul etc.

 

nepotul meu tot asa mai agitat era si sincer l-am scos din multe crizute cu chestii de astea.

sora-mea era deja iritata, nu mai avea nervi si chef de joaca si il lua pe sus. ii spunea taios: gata. copilul numai gata nu facea, urla si mai tare.

eu fiind mai calma, nefiind implicata direct, ma prosteam pe langa el si imediat ii atrageam atentia.

de aia zic ca daca mama e agitata, si esti cu frica sa nu faca criza, mai rau face.

nu spun ca ar fi vina ta, Doamne fereste. ca imi imaginez ca usor nu e deloc pentru tine. Dar trebuie sa te montezi un pic o perioada si sunt sigura ca o sa vezi rezultatele. Baga-l si pe sot in jocul asta.

Fiti partener de joaca pentru el si lasati gura lumii sa umble sloboda :D

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...