Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Activitati copii 12-14 ani ani pe durata vacantei


Recommended Posts

Buna,

 

 

 

cum isi vor petrece copiii vostri vacanta? ma intereseaza in special copiii mari, peste 10 ani, greu de atras spre ateliere de teatru, pictura, ceramica, origami si altele din zona asta- activitati statice. Baiatul meu se apropie de 12 ani si din vara asta va sta singur acasa f multe ore.

 

aici http://www.suntparinte.ro/timpul-liber/55-primar am gasit o multime de sugestii, multe se opresc la 10 sau fix la 12 ani, ce facem apoi?! Chiar si cand e mentionata o limita mai mare de varsta pe oriunde am mers, cel mai recent la curs de baschet in feb-martie, am gasit multi copii mici, pana pe la 9-10 ani si f f putini de varsta 11-12 ani. Diferenta nu pare mare insa preocuparile lor sunt diferite, la 10 ani mai stau baieti cu fete, la 12 prefera baieti... e drept ca nu pt mult timp [clo]

 

ce fac cei din intervalul 11/12-14 ani pe durata zilei? dincolo de stat in gasca la bloc sau in casa pe calculator, la asta ne pricepem deja. avem activitati de weekend punctuale: piscina, strand, film, parc. in concediu mergem. dar tot raman perioade intregi, saptamani in care nu are ce face in casa.

 

am gasit asta http://www.ceitreimuschetari.ro/assets/vacanta-vara-2013.pdf insa e scump si mai mult de o saptamana nu putem merge.

 

ma intereseaza foarte mult ce sugestii aveti [flo2]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Depinde foarte mult de copil, ce activitati il atrag. Al meu are aproape 12 in ani si este in continuare pasionat de modelaj in lut, desen.

 

Exista taberele de creatie de la Muzeul satului, care sunt foarte interesante.

 

Saptamana viitoare l-am inscris la niste cursuri aici: http://www.imparte.ro/Stiri-si-evenimente-caritabile/Ateliere-gratuite-pentru-copii-organizate-de-Universitatea-Bucuresti-3231.html...la sugestia unei prietene, multumesc Alinuk.

 

Va mai merge in tabara de pictura si de biciclete.

.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta depinde de el, nu il oblig sa mearga in vacanta undeva unde nu.i place. Caut insa sa avem alternative.

 

Este super initiativa Unico, pacat ca au finalizat inscrierile, asa ceva cautam, clar pe varsta lui! M.am abonat si eu la NL sa aflu mai din timp.

 

Si tabara de biciclete arata f bine dar pentru tipul asta de activitati trebuie sa.mi planific bugetul cu mult inainte.

 

Multumesc Cricor pentru idei!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La muzeu marti e ultima zi de inscrieri, voi suna sa ma lamuresc daca au un program compact, de macar 4 ore, caci trebuia sa precizez mai clar ca nu are cine sa.l aduca acasa, pe la pranz pot fugi eu o ora de la birou. Deci am nevoie de un loc care sa acopere jumate de zi, 4-5 ore.

 

Am gasit la Carturesti ceva intre 11-14 de marti pana joi, of, nu stiu daca exista ce am eu in minte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

e bine ca program, am sunat azi si mai au locuri, astept sa pot da o fuga de la birou sa fac inscrierea. La telefon mi-au recomandat cursul de sculptura in lemn, abia acum am inteles ca e vorba de un singur curs 2 saptamani, credeam ca putem alege 2-3 ateliere. Dar e bine si asa.

 

Foto i-am propus, nu a fost atras, probabil considera ca stie. Mai intreb cand ajung, treaba e ca mai intai fac plata si apoi aleg, asa mi-a spus la telefon.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, asa e sunt mai multi baieti la sculptura in lemn.
Fiu-meu a fost acum 2 ani, cand avea 10 ani si erau multi baieti mai mari decat el.

Astazi a fost copilul la cursurile de care am scris mai sus. A fost foarte incantat. A fost la un curs la facultatea de biologie...le-au explicat despre cartofi, s-au uitat la microscop..ce sa mai...un succes.

 

Mi-a spus, asa oarecum uimit..ca profesoara era foarte, foarte de treaba si el nu-si inchipuia ca profesorii de facultate pot fi asa draguti.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...