Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

CIRESELE de mai-iunie 2013 (1)


Recommended Posts

Andreea, bebeii plang. Unii mai mult, altii mai putin. Eu am fost un bb care a plans de le-a mancat ficatul parintilor, vre-o 2 ani ... Mama crede ca am fost asa ca ea a dat definitivatul cand era gravida cu mine. Nu stiu, daca asta a fost .... Frate-miu a fost cuminte foc.

Apoi, depinde mult si de atmosfera din casa. Daca voi sunteti nervosi, stresati, el plange. Trebuie sa incercati sa va relaxati pe cat posibil (stiu ca e usor de spus ...) si o sa vedeti si la el o schimbare. Ati incercat sa-i cantati? Asta ajuta. Iarasi, mai ajuta si zgomotele albe : uscatorul d epar, apa care curge, masina de cusut (la Eva ii super place :)) etc.

Eu nu cred ca are nici otita nici rosu in gat. Cred ca e un bb mai agitat, atat. Stiu ca e tare, tare greu. [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 515
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

De cand s-a nascut Maya am petrecut ziua ei impeuna. Anul trecut am fost la ponei, acum 2 ani la un parc de distractii pt pitici etc. Anul asta suntem amandoi acasa. Ne gandeam sa facem ceva in familie, si sa sarbatoreasca la scoala vineri, sau luni. Maya imi spusa ca ea vrea sa mearga la scoala de ziua ei, sa duca tortul si sa sarbatoreasca acolo. Vrea sa vina la pranz sa mancam impreuna pizza si atat. 

Imi dau seama ca e normal sa vrea asta, in plus maine mergem amandoua la shopping, dar totusi sunt trista :( Puiul mea la numai 5 ani, se desprinde :(((.

Acum e adevarat ca nici eu nu am venit cu o proppunere clara ... am intrebat-o pe ea ce vrea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ha ha! Cata dreptate ai !

Anahitei ii plac zogomotele de la apacare curge, uscatorul de par, mixerul de la bucatarie.

Mai pun muzica si dansez cu ea in brate. De multe ori adoarme asa, ziua, si fac si eu putina miscare.

Andreea, bebeii plang. Unii mai mult, altii mai putin. Eu am fost un bb care a plans de le-a mancat ficatul parintilor, vre-o 2 ani ... Mama crede ca am fost asa ca ea a dat definitivatul cand era gravida cu mine. Nu stiu, daca asta a fost .... Frate-miu a fost cuminte foc.

Apoi, depinde mult si de atmosfera din casa. Daca voi sunteti nervosi, stresati, el plange. Trebuie sa incercati sa va relaxati pe cat posibil (stiu ca e usor de spus ...) si o sa vedeti si la el o schimbare. Ati incercat sa-i cantati? Asta ajuta. Iarasi, mai ajuta si zgomotele albe : uscatorul d epar, apa care curge, masina de cusut (la Eva ii super place :)) etc.

Eu nu cred ca are nici otita nici rosu in gat. Cred ca e un bb mai agitat, atat. Stiu ca e tare, tare greu. [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hellie..inseamna ca e doar putin mai mica fontanela din moment ce doar ea a sesizat. De aici si recomandarea de vigantol. .luni merg si eu, o sa vad cum e..ca sa fiu sincer, mie nu mi-a displacut decat externarea..am plecat la 5..cu suficiente orw întârziere..in rest, au fost chiar ok..chiar si cu sprijinul cu alăptatul in condițiile in care din a doua zi a mea acolo erau cam 20 de bebeluși acolo..functionau la capacitate aproape maxima:)

Obsa ma descurc cu bebe. .mama nu ne-a ajutat cu el deloc..noi i-am facut baita..toaleta..tot..ea a fost cu mancare..curatenie..spălat calcat:) acum nu o sa fie panica..o sa vb cu cineva sa vina sa ma ajute cu astea o data pe sapt si gata..

 

Andreea..urat..cum adica sa te dea afara din cabinet? :( ma gandeam ca e mai înțelegătoare cuvfaze de astea fiind pediatru....

 

Vicky..off cred ca e greu cu deprinderea puiului

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Vicky, sa vezi mai incolo. Darius la fel mi-a facut anul trecut. Si pt anii ce urmeaza deja stie ce vrea. E minunat sa-i vezi cum cresc.

Tot timpul ma gandeam ca parca a trecut repede timpul, ca nu am stiut sa fiu atenta la multe detalii ale evolutiei lui, dar iata ca mai am o ultima sansa si profit de ea din plin!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Vicky, sa vezi mai incolo. Darius la fel mi-a facut anul trecut. Si pt anii ce urmeaza deja stie ce vrea. E minunat sa-i vezi cum cresc.

Tot timpul ma gandeam ca parca a trecut repede timpul, ca nu am stiut sa fiu atenta la multe detalii ale evolutiei lui, dar iata ca mai am o ultima sansa si profit de ea din plin!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Al meu a dat reprezentatie de regurgitare- sau varsatura, dar cantitate nu gluma, lapte nedigerat, apoi se simtea ok si voia laptic iar. I-am dat si doarme. 

Oare stiu sa atraga atentia la varsta asta? Ca eu am recidivat: am spalat in final pe jos, am gatit ceva. Ma gandeam sa angajez pe cineva dupa ce incep serviciul.

Si in pauze am stat cu el in brate si am pus muzica de pe youtube. Ii place Adele! Si Enya. La voci masculine face mofturi. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simcri, multam de parere vis a vis de fontanela! :)

 

Raluca, deci tie ti-au dat 4 picaturi fiind mai mare...mie doar 2.... E logic acum. :) o sa o sun totusi si pe pediatra lui sa o mai intreb o data ce parere are.

 

Andreea, Maddie, sa stiti ca da, Marcu e cam din topor. La fel mi s-a parut si mie...destul de nerabdatoare cu copiii avand in vedere ca e pediatra. Si al meu plangea si parca mai avea putin si tipa la el sa taca...pe mine nu m-a trimis afara din cabinet...doar m-a invitat sa iau loc sa ii dau sa suga si in timpul asta discutam cu ea....dar tot pe fuga etc. oricum eu nu am lasat-o pana nu i-am spus totul despre nastere si impresiile mele...:)))

Eu asa fac de obicei...daca vad ca un doctor sau altcineva caruia ii platesc pentru ceva vrea sa ma expedieze, atunci ma apuca si vorba...las rusinea la o parte ca ma enerveaza sa fiu expediata pe banii mei :))

 

Vicky, coplesitor cred asta cu desprinderea Mayei...

Aaaa..si daaaa, parca mi-ai dat o palma dupa ceafa cu apa...cred ca asa este...eu mereu uit ca alaptez si ca necesitatile sunt altele. E exemplu in seara asta m-a pocnit o ditamai foamea....iar eu seara/ noaptea nu mananc de fel si din principiu :))) dar de cand cu alaptatul mai patesc sa simt ca am ramas pe 0 cu bateriile...

De maine imi leg sticla de apa de gat :))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vicky, inseamna ca Maya se simte bine la scoala. E grozav! Insa sunt sigura ca nu te exclude. Ca doar tu vei fi cea care duce tortul si bomboanele! [:-)))]

La baietei, cu am eu, ma astept sa apara chiar mai devreme manifestari de independenta. Asta cu nu ma pupa in public ma indigneaza!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...