Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

CIRESELE de mai-iunie 2013 (1)


Recommended Posts

Hello, noi pe fuga, la 9:30 trebuie sa plecam spre spital sa facem vaccinul de tubercoluza pt gabriel ca la externare nu avea greutatea necesara si testul de auz si tot la 9 e ora de masa, nu stiu cum o sa ma impart. Am renuntat la dus, ca nu am timp, noroc ca am facut aseara.

 

La noi e taraboi mare noaptea, ca de pe la 5 dupa amiaza pana seara la baita nu e chip sa ii trezesti am incercat toate ciupiturile si gadilelile posibile, se doarme ca in gara. Asa ca noaptea adio somn. Suntem amandoi in cap.

 

Avem 2650 G si 2700 M :) iar eu am lapte destul, insa nu am timp sa ii alaptez pe amandoi de multe ori ca ei fac pauze, se trezeste celalalt etc. Asa ca scoatem la pompa si vad ca nu imi mai ajunge un bibe de 125 pt stocare o sa ma indrept spre cele de 260.

 

Mi s-au terminat cele 5 min de relaxare :)) ma duc sa ma imbrac si sa trezesc copiii sa pape ca altfel plang in masina de mama focului si nu ei sunt singuri pe bancheta din spate

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 515
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata..noi am papat si acum dormim pe mami...:) off.ce frumos poate fi:)

 

Aseara a plans si Andrei pt prima data acasa:) dar asta pt ca ii venise foame in parc si noi l-am tinut pana am ajuns acasă și plus ca i-am facut si o baita rapida..a mancat bietul de el..mi-a golit ambii sani .peste noapte nu am mai avut asa bine laptic si a mai avut o trezire de papa..

 

Acum vad ca il doare burtica..se tot strange de picioruse..sper sa nu inceapa colicii. .o fi de la o înghețata mica pe care am mancat-o eu ieri?!:( sa incep sa ii dau infacol?:(

 

Hellie..si eu sunt ca tine..:) sotul e mai rusinos:) el nu se apuca sa spuna ce l-a nemulțumit. .eu da. :) dar acum, cu mine, chiar au fost ok:) pe tine ce te-a nemulțumit? De curiozitate:) aa.si legat de Marcu:) zmeul meu neplangaret ar fi ff funny daca ar incepe exact la ea sa planga:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata mai pe la pranz si de la noi! [hia]

Dupa o dimineata nebuna, am gasit putin ragaz sa citesc ce s-a mai intamplat. Daria mea a varsat toata dimineata, Anastasia zbiera de se facuse mov iar Jacky(noua noastra catelusa-ciobanesc german de 2.5 luni), m-a cadorisit cu 2 baltoace de pipi...intr-un final am calmat pe toata lumea si iata-ma-s proaspata si cu forta de munca! [batcap]

Acum, in legatura cu subiectele discutate, bifam astfel:

- 2 picaturi de Vitamina D/zi;

- baita(o face tati in jurul orei 21), este cel mai linistit moment al zilei;

-suge uneori si 45-50 de minute iar in momentul cand da semne ca s-a saturat o apuca scremutul si facutul caca si evident imi baga cate-un retur de lapte de trebuie sa ma schimb imediat(pe tema asta imi amintesc ca aveam probleme si cu Daria, doar ca pediatra mi-a zis ca asa se intampla cu copiii alimentati la san si ca problema va disparea dupa diversificare...daca imi ia in greutate, e ok);

-am cantarit-o aseara si avea 4.260kg(la externarea din spital, pe 17.05 avea 3.460 kg);

-habar n-am cati cm mai are pt atunci cand vreau s-o masor parca are zgandarici in fund si nu doreste sa-si intinda piciorusele frumos [:)] ;

-bifam si brobonele de la caldura-noi dam dupa baita cu Baneocin pulbere si dispar rapid(pana data viitoare [:)] )

Gata, cam atat cu distractia mea...se trezeste domnisorica si trebuie sa presteze la aparate [:-)))]

 

pupici si-o zi minunata!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cam liniste pe aici. Bebelusii va ocupa tot timpul? [:)]

Azi am reusit sa ajung la scoala ca sa imi duc concediul medical si sa-mi iau materialele. Bebita mea a ramas cu mami si a fost tare cumintica.

Si la voi exista colegi binevoitori care va recomanda sa stati 2 ani acasa sa va cresteti copilul, caci vaaai... pe vremea lor trebuiau sa se intoarca la 3 luni jumatate si ce greu le-a foooost!? Ca eu incep sa ma simt putin denaturata ca ma gandesc sa ma intorc la serviciu cand va avea bebe 8 luni. [batcap]

Revin.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lily, eu daca ma intorc in septembrie Edy fa avea aproape 4 luni. Deja bocesc de remuscari cand ma uit la el.

 

L-am cantarit luni, are 5040g. Am facut din nou probe de supt si imi iese cam asa in medie: suge cam 50ml si cu pompa mai scot cate 30ml. Dar nu mai pot sa scot la toate mesele, cam la 2-3 din 4.M-am enervat si am comandat o pompa electrica Spectra (de inchiriat de fapt, 245 lei pe luna cu transport cu tot), ar trebui sa ajunga maine si sunt curioasa daca va ajuta.Mi se pare super scump, dar asta e, vreau sa ma lamuresc.

 

Elyana, tu pana la urma ce pompa ai luat? Vad ca stai foarte bine cu papa, tine-o tot asa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua, am prins si eu un pic de timp liber cat legan strumfa si v-am citit.stefi joaca wii cu maria si maia deseneaza, sunt singura cu fetele pana maine noapte, mai putin cand vine tanti la curatenie.

  am luat o doamna sa ma ajute cu curatenia si mancarea, vine de luni pana vineri de la 9-9.30 pana in jur de 1-1.30.doar seara e mai greu, cand le apuca pe amandoua urletele.

 

aseara, pe la 10, eram eu cu ilinca care urla, sotul cu stefi care era si ea mare soprana...a fost crunt...si maiei i se facuse foame si voia sa ii tai rosiile mici, maria vroia sa ne uitam la un film pe la 11, pe la 11-12 s-a terminat balamucul, a stat sotul cu ilinca pe picioare pana la 2 cand mi-a dat-o mie, apoi a fost mai bine, a papat san de 2-3 ori pana dimineata la 8.30 cand s-a trezit stefi si ne-a dat desteptarea la toti cu un microfon care ula:'muzica e viata mea"-sanu luati jucarii care canta ca nu se stie cand veti ajunge sa va para fooooooarte rau

 

una peste alta, supravietuim.duminica face 8 saptamani, ziua ei de nastere va fi pe 5 pentru ca asa i s-a trecut in certificat, desi s-a nascut imediat dupa  miezul noptii pe 6.

unele zile sunt mai grele, altele ceva mai usoare, am fost si la piscina cu toate 4 sambata, am ajuns acolo pe la 5.30 si am stat cam 3 ore.stefi a stat un pic in apa, apoi ne-am tinut dupa ea, a dat ture peste tot, o pazeam sa nu bea apa din piscina.i-a placut sa sara pe trambulina , am si inotat vreo 5-10 minute, in rest, stefi si ilinca.dar am reusit sa mergem la piscina in formatie completa.

 povestea sotul ca era un domn care se tot uita la noi, minunandu-se cati suntem.ilinca era in caruciorul lui stefi.cand a luat-o si pe ilinca in brate si a avazut ca suntem 6...a fost efectiv socat....abia astept sa se indrepte vremea sa mai mergem, am facut abonament cu 10 intrari si mai avem 9 pana la 22 iulie.

 

ilinca are si ea program artistic in fiecare seara, pe la 9 incepe cu urlatul si mosmoditul, daca sunt norocoasa tine doar pana pe la 12-1, daca nu intra in prelungiri.are gaze, nu-i trec cu nimic, am incercat espumisan,bonisan, debridat,ceai de colici, am baut eu ceai de chimen, i-am dat si florile lui bach.chiar pus si supozitor cu glicerina.ajuta un pic apoi o ia de la capat.cateodata si ziua ,nu are stare, e agitata.cand nu o doare burtica, doarme si papa, e foarte cuminte.

 

gata, m-am intins ca o zi de post

pup 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

despre muls cu pompa, eu la maia m-am muls cu pompa mecanica avent , apoi cea electrica avent pana la 8 luni, ma mulgeam cam la 3 ore, am avut f mult lapte, la 8 luni mi-a facut enterocolita cand ne-am intros de la bulgari, a fost f urata cu internat in spital si asa am pierdut laptele, altfel probabil mai continua.

 

odihna, galactogilul cresc productia de lapte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Mony, mai nou am schimbat si eu pompa, am calypso de la ardo, cu 2 pompe, ma mulg la ambii sani deodata si a crescut cantitatea. Poti da cautare pe net. Palnia e mare, insa, eu asta am nevoie.

4 mese pe zi e ok? Eu imi fac griji de 5 mese.

Pai fara cea de noapte , cu aceea sunt 5 [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...