Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

CIRESELE de mai-iunie 2013 (1)


Recommended Posts

Buna fetele! Felicitari proaspetelor mamici si multumesc la randul meu pentru felicitarile primite.

 

Pentru prima pagina, daca aveti timp (pe FB am rugat-o pe mami sa posteze in numele meu si cum era si ea emotionata a mai omis una alta)

 

Adelina Timeea s-a nascut pe 21.06, orele 20:35, prin cezariana (am incercat vaginal, nu s-a putut [:(] a avut 3760 gr si 51 cm si a primit scor APGAR 7

 

Povestea pe scurt e ca m-am internat pe 21 dimi la 7.30, mi-au facut clisma, la 9-9.30 m-au pus pe perfuzii cu oxitocina, pe la 5 nu mai suportam durerile si am cerut peri, pe la  6-7 m-a pus pe masa si am inceput  sa imping. Dureri mari tot simtem jos (cred ca imi rupsese colul) dar nu simteam contractiile si nu prea simteam cand trebuie sa imping. Dr a vazut ca are circulara si fiind si maricica nu a mai riscat si m-a dus in sala de operatii. La 20.35 a iesit, dar nu respira probabil de la circulara, nici nu stiam ca a scos-o. I-au desfundat caile respiratorii si a fost ok.

 

Suntem acasa de ieri, m-am recuperat destul de repede. Momentan ne adaptam. Iubita mea doarme. Noaptea trecuta a fost f agitata ...

 

Va pup, cand am timp mai citesc din urma si mai intru in detalii ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 515
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ziua buna si de la noi

Bifam o noapte mai calma, cu exceptia ca s-a sculat pentru masa de 5 dimineata si pana la 10 n-a fost chip sa mai doarma.

 

Lily daca tu crezi ca esti mama denaturata eu ce sa mai zic ca acum in august ma intorc la munca cand bebe o sa aiba de abia 3 luni :(((

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a facut piticul o criza de regurgitare urata..a scos cred tot lapticul din stomacel..acum a adormit dar mi-e teama sa il las din brate..

Are gaze raau de tot si i-am dat infacol. ..sa fie de la asta?:( eu ma gandesc ca poate l-am manevrat eu prea mult la ultimul supt...parea ca nu se satura si l-am tot mutat de la un san la altul...:( am jurat ca nu mai fac asta...imi vine mie sa plang...dar el tot nu plange..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna si de la noi

Bifam o noapte mai calma, cu exceptia ca s-a sculat pentru masa de 5 dimineata si pana la 10 n-a fost chip sa mai doarma.

 

Lily daca tu crezi ca esti mama denaturata eu ce sa mai zic ca acum in august ma intorc la munca cand bebe o sa aiba de abia 3 luni :(((

Si al meu m-a trezit la 6 si nu a mai fost chip de somn. La 9 am renuntat si cand i-am vazut zambetul mi-a trecut toata supararea. L-am pupacit azi de numa. E un scump,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madd, fa-i o mica pauza alimentara, desi daca el e bine, poate nu e necesar nici atat. Probabil a ragait in pozitie mai culcata si a scos cu laptic. Am vazut la al meu, desi ragaie bine cand il ridic si il tin destul in sus, il mai tin pe burta mea sau pe o perna inca vreo jumatate de ora si ma trezesc ca mai scoate aer. 

Pe al meu il schimb de pampers dupa ce mananca, mai nou, ca a reusit sa faca iritatie asa, un pic. Face kk dar cantitate, nu se incurca si trebuie schimbat. Si sa vezi lupte, ii vine laptic pe la colt de gurita, pampersul e absolut plin, da din picioare si bazaie...

Si al meu ma dispera, are ore de veselie de la 5 dimineata pana pe la 7-8 cand adoarme. Iar eu asa as dormi atunci! Dar nu comentez nimic, inainte ma tinea treaza de la 2 la 4 noaptea si era mult mai rau. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madd daca mai regurgiteaza cand il pui la san incearca sa il tii mai sus, un pic mai vertical nu in pozitia clasica orizontal si cu o mana tii si sanul daca nu ajunge la el, eu asa fac il tin ca si cum i-as da biberon pentru ca altfel se ineaca asa a fost de la inceput, asta cand ii dau la san pentru ca eu in general ma mulg si ii dau la biberon.

 

Se pare ca 5 e ora de trezire pt bebei, dar atunci mie imi pica ochii in gura de somn, pentru celelalte ture sunt fresh sa zic asa, dar la 5 pur si simplu dorm in timp ce el mananca si in plus de vreo 2 zile nu mananca decat 60-70ml dar la 7-8 baga de parca n-a mai mancat din timpul razboiului.

 

Cu scosul aerului eu il tin 15-20 in pozitie semiasezat apoi inca vreo jumatate de ora pe umar, pentru ca nu scoate tot aerul odata si daca il asez ori scoate lapte ori il apuca sughitul

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simcri, tu ce pompa folosesti?

Pentru stimularea lactatiei iai ceva anume?

Eu iau Nutrivital, Galafor forte, Mami de la Dacia Plant si vitamine Femosun. Si degeaba, nu sunt cum ar trebui sa fiu. + ceaiuri, acum am gasit doar fenicul seminte si dinasta beau.

 

Ma tot gandesc oare mamicile sarace lipite ce nu au nici ce manca ele , cum or produce lapte? Eu mananc, iau vitamine, stimulente si tot nu pot satura un BB. [smulgpar]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut si eu mamicile.

 

Noi am avut o noapte ... Sa va povestesc: aseara, strumful meu ne-a facut iar show de plans incontinuu timp de o ora jumate, nu dormise mai deloc toata ziua (tot asa, crize de plans), incat la 10 noaptea i-am zis sotului "gata, te imbraci si mergem la spital". Pur si simplu nu se mai putea. Trebuia sa-l vada un medic sa ma calmez si eu. Si uite asa, incepem sa ne putem intrebari: unde mergem? In Ploiesti nu stim pe nimeni la spital si am auzit numai grozavii de acolo. Buuuun... deci hai in Bucuresti. Dar unde? Mergem la MedLife sau la Grigore Alexandrescu? Tocmai bine, ca verisoara sotului meu care e medic rezident pediatru (anul 4) era de garda. Deci, ne-am hotarat si la 10 jumate am purces spre capitala.

 

Ajunsi acolo, ne-a luat in primire o "armata" de medici, vorba verisoarei sotului, care mi l-au intors pe al meu bebe pe toate partile. L-au cautat si in fund (la propriu :D) si am aflat urmatoarele: e plin de gaze (da' plin, nu asa), are anemie, inceput de viroza si ce e mai naspa, hernie inghinala (dar e retractabila). Partea cu hernia m-a speriat rau, ca ne-a zis dr sa nu-l lasam sa planga, ca atunci iese hernia (pai el plange tot timpul, eu ce sa-i fac? apropo, ii cant, ii dansez, ii vorbesc, ii spun povesti, ce nu fac). Ne-a invatat cum s-o impingem la loc si mai vedem cum evolueaza. In functie de evolutie, stabilim interventie chirurgicala sau nu. Sper sa fie bine.

 

Acum suntem acasa. E mami cu noi si la noapte vine soacra-mea. Problema mea ramane aceeasi: copilul tot plange indiferent ce i-as face. :( Ne rugam la DD sa se rezolve toate.

 

Sa nu uit: Maddie, daca ii faci lui Andrei eco la inimioara la Medlife, du-te la Alin Nicolescu (nu retin exact numele, da' pe acolo). Am inteles ca tipa care ne-a facut noua nu e cine stie ce. Noi tot la el vroiam sa mergem dar e in concediu pana in iulie, am inteles. Oricum, la urmatoarea la el mergem.

 

Pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mony eu am o pompa electrica de la tommee tippee, ca si nutriente  iau Galactogil, mai beau tonimalt si ovomaltine e o bautura de tipul lui nesquick dar e pe baza de malt si orz si mai beau un ceai de alaptare luat din farmacie, nici eu nu asigur exclusiv LM mai bag 1-2 bibe de LP si in plus de vreo cateva zile a scazut drastic productia si simt niste dureri pelviene sper ca nu ma procopsesc cu vampirii :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...