Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

CIRESELE de mai-iunie 2013 (1)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 515
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ralu tot respectul ca vrei sa il hranesti exclusiv la san, dar din propria experienta iti pot spune cu cat accepti mai repede ca bebe are nevoie de completare cu atat mai bine pt amandoi.

Eu le-am facut pe toate 5 l apa zilnic, 2 l ceai, pastile lactatie, vitamine etc, nimic. Chiar daca e lapte suficient la ultimile gurite cand e obosit nu mai vrea sa traga, asa ca lp sau lm. La noi inca variaza intre 15/30 ml si 90 ml si acum.

 

Daca poti sa ii dai completarea din muls, da-o, daca nu asta e. Nu te mai chinui nici pe tine nici copilul

La biberon lp ii dau cat vrea sa se sature.

 

Asta e, nu e in trend, nu e ce zice medicul, dar e copilul satul si multumit, eu sunt multumita ca si suge si e sanatos.

 

Cu depresia cam asa e, tot "ajutorul" persoanelor binevoitoare te duce la depresie si altele.

 

Pot sa iti spun ca am lucrat mult in terapie cu metode de regresie pana la stadii de sugar si nici o persoana nu vorbeste despre " mama hranea cu biberonul" ci despre privire, atingere, altele care tin de contact, de continere, protectie, siguranta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea, imi pare rau pt problemutele la bebe.DD sa va ajute sa fie bine si sa nu fie nevoie de interventie chirurgicala.

 

Madd11ee, am auzit ca lamaia nu e bine sa papam daca alaptam. De ce? Nu stiu exact [:I] , cica ar face laptele acrisor, amar.

Eu nu am intrerupt vitaminele ce le luam in sarcina (femibion2, vit C), vit C iau cam 1g pe zi, si vad ca e ok. Iaca lamaia tot cu vit C nu ii face bine la bebe.

 

Eu prefer sa fac cum zicea Vicky, din tati cate oleaca, il inveti pe bebe cu gusturile [;)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, intru si eu repede sa va spun ca e groasa la noi cu hernia. Cum plange sau se screme putin, cum iese. Am plans ieri toata ziua, E ca un cerc vicios. Plange, iese, il doare, iar plange... si tot asa.

 

Ralu, unde ai facut analize la caca si la pipi ca decat de asta nu l-am cautat? Stiu ca pt pipi exista niste pungi speciale, dar nu am gasit deloc.

 

Va pup si va citesc cand apuc, fiindca bebele meu doarme tot o juma de ora/o ora, apoi se trezeste si plange 2 ore.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Criulica, ma bucur ca printesa ta doarme toata noaptea ( sau macar mai multe ore legate).

Nopti agitate pot mai fi, in urmatoarele faze, pusee de crestere, cand iese un dintisor, etc... Eu deja studiez despre astea ca sa stiu la ce sa ma astept si sa nu intru in panica in momentul respectiv. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata, azi m-am trezit cam lenesa. Bebeii au papat si acum dorm cu tati, eu parca am dormit mai mult azi noapte. M-am trezit doar la 4:30 l-am alaptat pe M si m-am muls iar apoi la 7:30 i-am dat lui G si iar m-am muls.

 

Pe voi va inteapa sfarcurile dupa 2-3 ore daca nu goliti sanul?

 

Eu cu tati nu ne intelegem in privinta lui M, cred ca o sa sun pediatra. Ieri am fost la spital, i-a controlat si medicul mi-a zis ca M are cam multe gaze. Se screme si plange aproape la fiecare masa, tati zice ca e constipat (cu toate ca face kk dar redus cantitativ) eu zic ca sunt gazele de vina si vreau sa ii dau colief, dar nu ma lasa si ma rog de el sa insiste la scos aerul.

 

G, in schimb a inceput sa pape mult, depaseste 100ml cu biberonul. Ar sta la san si cate o ora, pe o parte papa, pe cealalta parte kk. Cateodata exagereaza si ii vine retur.

 

Eu ma simt vinovata ca nu pot sa stau cu ei la san cat si-ar dori. Nu am nici timp si parca nici rabdare. Ma doare spatele ingrozitor, nu pot sa alaptez asezata nici pe scaun, nici pe canapea, nici pe pat, nu gasesc pozitie confortabila pt amandoi. Cel mai bine e in picioare si obosesc.

 

De ieri am observat ca imi amortesc extremitatile rau de tot (degetele de la maini si laba piciorului). Ce poate fi? Cand stau in pat nu imi mai simt palmele, cand stau in fund imi adoarme cate un picior si nu trece repede chiar daca schimb pozitia...

 

Am reusit sa ma cantaresc, de la 74-75 cu cat m-am internat am ajuns la 60. Deci mai am de dat jos vreo 5kg sau macar 2-3. Nu am timp sa mananc cum si cat ar trebui. Ieri am reusit abia la 14:30 sa am prima masa si nici pe aia intreaga ca s-a trezit un bb. Am inceput sa beau eu prenan-ul lor in loc de micul dejun ^^

 

Am ramas fara Galactogil, se gaseste la orice farmacie? Eu luasem de la bebe tei

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetelor..

Noi suntem la somnul de dimineata..dormim pe muzica lui mozart de bebei:)

 

Deny..eu citisem ca e ok apa cu lamaie (doua lamai la 2 l de apa, adica destul de diluata) pt vit c...chiar ma bucurasem..dar de aseară nu am mai baut..poate de asta ii venea si retur..nu ii convenea..mi-e ciuda ca inca mai are icter:( nu e rau..dar oricum. .sper sa treaca mai repede..si nici buricelul nu i-a cazut..eh..mai e timp..eu zic sa nu iti faci griji..nu o sa pierzi laptele daca reusesti sa te si mulgi pe langa ce suge Naomi.

 

Ralu..eu sunt de acord cu Flafi..nu conteaza cum il hranesti important e sa fie bebe mulțumit. .

 

Andreea. .ce rau imi pare ca micuțul se chinuie asa..nici nu stiu ce sfat sa iti dau..eu am bocit putin si cand am vazut returul urias combinat năsuc/gurita..dar sa mai fie si ceva de genul

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hi hi [:D] ma masurato acum si are 55 cm  [:)]

(a avut 48cm la nastere)

 

Am intinso pe pat sa se trezeasca (e ora de papa  [alap] ) si se tot intiiiiiiiiiiindeeeeeeeeeee, are vreo 2-3 minute de cand se tot intinde si inca continua [il] , si mi-a venit ideea (de la voi [:)] ) "ia da sa o masor"  [:I] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...