Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CIRESELE de mai-iunie 2013 (1)


Recommended Posts

Elyana..esti super mami...e greu cu doi..bine ca ai si ajutor..

 

Mihaela..ce bine ca ai apucat sa ne scrii..ma bucur ca sunteți bine...e tare greu pt tine..eu jubpot nici macar sa imi imaginez cum ar fi..tu si vio sunteti super mami..

 

Cosmy, Maya..la multi ani!!!

 

Mony, multu :*:*! O sa fie bine si la tine cu lm..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 515
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Deny, nu cred ca se pierde laptele asa usor, eventual se regleaza lactatia dupa nevoile fetei.

Si noi suntem cam in aceeasi situatie, de vreo 2 nopti doarme si 5 ore legate. Drept urmare, ieri m-am trezit cu un san tare si dureros. Acum e mai ok, eu nu ma mulg, masez usor dc e nevoie sa scot excesul.

 

Ralu, imi pare rau pt probleme.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

Azi bebita mea nu a mancat bine. A servit un aperitiv la 5, apoi a apucat-o scremutul si cheful de joaca pana la 6. I-am pasat-o lui taica'so, ca tot ii era dor de ea, iar eu m-am mutat la un pui de somn in dormitorul lui. Mi-a adus-o pe la 6 si ceva si a mai gustat putin laptic, apoi a adormit. La masa de la 9 nu a mancat bine. A tras ce a tras cateva guri si a adormit. O fi de vina felia de pepene rosu pe care am papat-o aseara sau norul de afara ce imbie la somn?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele stiti ca si eu ma plangeam de constipatie si mi-a trecut cu apa cu lamaie dimineata .La mine in sarcina nu a functionat. E drept ca am introdus si fructele in meniu. Pe Edi il mai chinuie niste gaze dar mai rar.Nu am observat schimbari de la apa cu lamaie. Nu mai regurgiteaza de cand folosim bauncerul. Suge ,il pun sa ragaie apoi il pun in bauncer si motaie acolo un pic si apoi il pun in patut,uneori se trezeste ,uneori nu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elyana, nu vreau sa par exagerata dar cred ca te risti cu mancatul. Trebuie sa mananci, nu are rost sa detaliez de ce, important e sa ai mancarea facuta de mama, matusa , cine poate, si daca se trezeste bb sa fie cineva pe faza sa il preia pana termini de mancat. Nu se poate altfel.

 

Sa nu te superi, dar mai bine te superi pe mine si papi decat sa nu ma bag si sa nu te cert si tu sa ramai flamanda.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maddie, poti incerca din nou peste cateva zile o cana de apa cu lamaie si vezi cum reactioneaza.

 

Elyana, ma alatur si eu lui Mony: fa-ti timp si MANANCA! Cu un bebe in brate, sau in scoica... in carut, in patut... E mai rau sa pierzi lapticul sau sa nu mai ai enegie sa ai grija de ei, pentru cateva minute pe zi cate-ti trebuie ca sa mananci.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele!

 

Ca tot se vb intens despre alaptat...experimentez si eu o teama: eu habar nu am cat lapte produc (nu am masurat ca nu am cu ce), stiu ca acum o saptamana al meu nu luase in greutate...asa ca ma gandesc in capul meu sa bag si eu o masa de LP. Ma gandesc sa fac asta pentru ca de exemplu, al meu, dupa amiaza intre 3:30 si 8 seara nu prea doarme si mananca cam neincetat. Adica ii las de la san si in maxim 15 minute isi roade pumnii si vrea iar. Ma gandesc ca imi scade productia dupa amiaza, desi, ca si Flafi, iau si galafor si ceai din ala 3 in 1 si beau si apa...

 

Sa stiti ca si eu simt asa un stres exterior cu LP-ul...v-am mai spus eu...mi se pare foarte agresiva campania asta cu alaptatul exclusiv, te face sa te simti vinovata ca mama daca dai vreo lingurita de LP....

EU mi-am dorit extrem de mult sa alaptez si am reusit, dar acum simt ca nu e suficient ce am eu...si desi sunt din ce in ce mai convinsa de chestia asta, parca ma simt cu musca pe caciula daca bag o masa de LP...cu toate astea cred ca o voi baga pana la urma,pentru ca eu simt ca nu e suficient.

 

Eu nu am cantar si larca nici nu as cumpara...voi ce ziceti, sa astept controlul lui bebe de pe 11 iulie unde il va si cantari si abia dupa aia sa bag o masa de LP daca va fi nevoie, sau avand in vedere ca eu simt ca nu e suficient LM sa bag deja de acum masa de completare?

 

Asa ca Ralu, decat sa o iei cu capul, mai bine bagi completarea ca sa fiti toti fericiti. Eu nu cred ca se intzarca bebe din doua bibe de LP. De fapt, exemplul e Flafi....al ei voinic papa inca si tzatzica desi are completare.

 

Andreea, offfff Doamne...nu ai putea sa mai incerci si in alta parte (alt doctor/spital) sa vezi ce mai poti face cu hernia/gazele/plansul....poate nimeresti si vreun doctor mai priceput...nu stiu ce sa iti zic sa te incurajez.

 

Vicky, super tort si la multi ani printesei celei mari!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici! Bine v-am gasit in casuta noua! N-mi vine sa cred ca s-au nascu toti bebelusii! Sa dea D-zeu sa fie sanatosi si sa aiba viata lunga si fericita!

Despre noi ....ce sa va spun...am insistat sa-i dau san fara protectii si bebe a reusit sa prinda sanul din ce in ce mai bine. Rani am in continuare si ma dor in prima part a suptului dar apoi cred ca imi amorteste sanul si nu mai simt durerea.

Sebi parca are un ceas in fund si noaptea se trezeste la o ora maxim 2...sunt rupta de somn. Nu stiu cand o sa-mi revin.

 

Sunt invidioasa pe fetele ale caror bebei dorm 3-4 ore legate pe noapte [:)] .

Nici Sebi nu reuseste sa ragaie dupa supt...adoarme instantaneu si chiar nu pot sa-l mai tin ridicat o juma de ora [batcap] .

Bifam si noi bubite pe obrajori de  statul la san. Cu ce sa-i dau sa-i treaca?

 

Dupa ce puneti ser in nasuc voi trageti cu pompia mucisorii? Eu am incercat si nu reusesc iar Sebi cam hornaie mai ales noaptea. Uneori I se vad mucisorii in nasuc si ma enerveaza. Urla ca din gura de sarpe cand incerc sa trag cu pompita.

Am avut cateva reprize de constipatie dar nu mai intru in panica , il las si trei zile caci am vazut ca apoi face singur fara supozitor sau termometru.

 

Va [pup] si va citesc cu drag zi de zi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...