Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CIRESELE de mai-iunie 2013 (1)


Recommended Posts

Ador pozitia asta de alaptat in care bebe sta intins langa mine..

 

Vio...mie mi s-a parut cam din a doua zi ca a inceput sa strambe din nasbsi sa dea sfarcul la o o parte cu limba..dar nu mi-am dat seama..acum nu mai face asa decat dupa ce se satura. .sper sa nu fie cazul si la tine. Oricum. .am luat in calcul si ridicarea saltelei la 30º pt a evita sa se inece....

 

Elyana..si eu zic ca trebuie sa te alimentezi. .ai doi..te solicita mult si ai nevoie de forta..

 

 

Cu kg nu imi fac asa mari griji..am dat 10.as mai avea inca 10:) dar synt sigura ca se vor duce ib.arat cam ca la 5-6 luni de sarcina..cand abia se zarea burta..

Hainele de dinainte de sarcina nu le-am probat..dar sunt sigura ca cel putin rochiile nu imi vor veji din cauza noilor dotări:)) nu stiu blugii..o sa probez dupa ce scad sub 60 de kg:))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 515
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Vio, pitica mea doarme de obicei de la 10 pana dimineata la 7-8, cu doua treziri scurte de papa, de circa 20 minute fiecare, in jur de 1-2 prima si 4-5 a doua . De fapt, nici nu se trezeste complet. Ea incepe sa geama, sa se intinda, eu o aud imediat caci am somnul usor, o mai las putin sa-si faca numarul si sa ma conving ca intradevar ii e foame si nu e doar un vis/ un kk/ un part, o iau in pat, ii dau sa suga si adoarme in timp record. Raaaar o mai ridic noaptea sa eructeze, doar cand o vad nelinistita. Suge asa linistita noaptea, rar are reflux.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hellie, acceasi dilemma ca si tine o am si eu..Nu stiu cat lapte produc, nu stiu cat suge bebe, am impresia ca nu se satura si de aceea nu doarme mai mult. 

Nu stiu daca fac bine dar eu nu ma mulg ca nu mai support. Stau prea mut cu el a san ca sa mai trag de sani si cu pompa.

Astept si eu controlul de 1 luna sa vad daca a luat in greutate. Daca mi se recomanda completare, o sa-i dau.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madie, si eu alaptez tot culcata in pat, cu ea intinsa langa mine. La inceput am tinut-o in brate, pana a venit perioada aia cu suptul din ora in ora si am schimbat pozitia, caci nu ma mai tineau spatele si bratele.

 

Hellie, de cat timp vrea puiul tau sa pape asa des? Stii ca au pusee de crestere, cand ar sta non-stop la san, dar trec! Incearca sa-l cantaresti pe pebe pe cantarul de adulti, ca sa-ti faci o idee: te cantaresti tu, apoi il iei in brate si te cantaresti din nou. Nu e foarte sigur la zeci de grame, dar poti sa vezi daca creste sau scade greutatea fata de cea de la nastere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Emily, eu am trecut la poziția asta de alaptat din cauza căldurii. .ne incalzeam unul de altul îngrozitor. ..nu a facut inca bubite al meu dar nici mult nu mai era..asa pe pat nu se încălzește la fel de rau..ar trebui sa ii treaca daca nu mai sta asa lipit..si are timo pielea sa respire..mai ales ca bebsu tau suge des..iar legat de nasuc..la fel si eu..ma chinui sa scot mucisorii..nu ies deloc cu pompita..ii pun ser..ziua respira bine..dar noaptea mai are putin si sforaie..

 

Hellie..eu cred ca Vladimir suge mult dupa amiaza de sete..nu cred ca e cazul de completare încă .dar cel mai bine ar fi sa verifici cu cantaritul..daca a inceput sabia in greutate..mergeti la mf sau la pediatru si ar trebui sa va ajute...daca vezi ca tot nu a luat..atunci baga lp..important e bebe..acum tu simti cel mai bine cum stau lucrurile si daca crezi ca e cazul..fa-o mai repede..

 

Pe mine ma termina asta cu eructatul..nu reușesc deloc sa il fac sa scoata aerul..mai ales daca doarme linistit:(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

Hellie, eu nu cred ca nu ii ajunge laptele. Iti dau exemplul nostru, in timpul zilei mananca continuu,nici nu stiu cand incepe, se termina o masa, nu de alta dar trebuie sa ii dau siropul anticolici. In schimb noaptea se trezeste de doua ori( cu mici exceptii). Crezi ca noaptea imi creste mie productia? Eu pun suptul des din timpul zilei pe seama faptului ca e treaza mai mult timp si simte nevoia sa stea cu mine mai mult timp. Incearca sa il cantaresti cum iti zice Lilly, numai ptr linistea ta. A mea de cand sta mufata in continuu a luat in greutate 400 g( in 10 zile), ramasese in urma si a ajuns la zi.

 

Mie mi au zis sa nu ii pun inca ser in nasuc ptr ca stranuta si isi regleaza singura secretiile si asa se si intampla.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lyly, pai mereu a facut asa dupa amiaza. Intre 3 si 8 e perioada lui de trezie ca sa zic asa...si mereu a mancat asa un pic haotic dupa amiaza. Stiu de pusee...mai ales ca acum ne si apropiem de 3 saptamani cand teoretic ar fi primul puseu.

O sa incerc si proba cantaritului cu el in brate. :)

 

Maddie, sigur vei fi manechina din nou...mu-ti face griji!!! Mai aels ca esti tinerica..imediat o sa arzi kg. si oricum deja ai dat jumatate...ceea e e super. :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hellie, eu am citit ca puseele sunt la 1 sapt, 3 sapt, 1 luna, 3 luni, 6 luni, 9 luni (parca).

 

Eu ma plangeam pe aici ca a mea a trecut din unul in altul, ca n-am sesizat cand se termina unul si incepea urmatorul. [fri]  Dupa primele 3 sapt, asa ma terminase suptul asta incontinuu, incat am zis ca nu-i mai dau san la fiecare chitait si-i fac program de masa [alcool] ca sa-i vina foame, sa suga mai mult si sa apuce sa si doarma peste zi.

In plus, sa scap de chitait, am scos-o afara la aer, dimineata si seara. In casa mi-a fost imposibil sa o fac sa doarma, cateva zile la rand. Afara dormea ca ursul cate 2 ore, pana la masa urmatoare. [il]

 

Acum sunt f nervoasa ca nu se mai termina ploaia asta. Parca ar fi toamna. Sta cateva minute, apoi iar incepe, de nici n-am timp sa o echipez pe cea mica si sa scot caruciorul. [smulgpar]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aaa, cu eructatul avem si noi probleme. Dupa ce mancam daca o tin eu vrea sa manance asa ca incerc sa o pasez ajutoarelor( nu intotdeauna disponibile). Rezultatul? Nu eructeaza de fiecare data si avem gaze. La ce varsta li se regleaza tranzitul intestinal cat de cat?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madie, de ce te plangi cu eructatul? Il doare burtica?

 

Criulica, eu am trecut pe espumisan 100. Parca si tu ii dai tot asta, nu? Cand nu uit sa i-l dau inainte de masa (in general incerc de trei ori pe zi; cand e agitata sigur mi-aduc aminte de el :)), ii aud burtica cum forfoteste, eructeaza muuult mai repede si scoate gaze. Colici n-a avut, din fericire.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...