Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CIRESELE de mai-iunie 2013 (1)


Recommended Posts

Flafi...deci genial numele "printzache" :)))))

 

Si daaa...am vazut si eu ieri copii cu geaca pe ei...al meu era cu capul gol :))) spre disperarea lu' mami :))))

 

Ralu, pastilele din sarcina sunt bune si acum. In schimb, eu am intrebat neonatoloaga cand ne-am externat, ce fac daca ma doare capul(eu am de obicei migrene puternice, de aia am intrebat expres) si mi-a zis sa nu stau sa sufar ca un caine si sa iau pastile daca imi fac bine...de exemplu nurofen. A zis ca destul de putin din pastile trece in lapte, si daca nu facem tratament a la longue, e mai bine sa nu suferim de durere si sa luam pastila. Asa ca, daca nu trece, eu zic ca poti lua si un paracetamol ceva....

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 515
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hello mamici!

Mai prindem si noi tel lui tati sa mai scriem si aici ca pc-ul nu l-am mai deschis de pe 10 iunie.

S-o iau pe rand. De alaptat si noi la fel facem. Intinse in pat una langa cealalta. Pt mine este cea mai comoda pozitie din cauza sanilor grei si mari. Dar cu toate astea mi-a facut brobonele ca niste cosuri. Am dat cu apa termala, nu-i place deloc, oricum n-a avut efect. O sa incerc si cu ser sa vedem daca trec.

Stiti vorba aia cu toate bubele rele in fundul babei mele? Ei, fix asa e la noi. Ne-a trecut conjunctivita, am dat de altele. La buric, dupa ce a cazut s-a jupuit pielea in jur. Am dat cu baneocin si de ieri cu fucidin h. Incepe sa arate omeneste. Apoi i-a mai aparut o jupuitura pe fundulet, desi eu o spal la fiecare schimbat de scutec. Doar cand are pipi o sterg cu servetele. Si bonus mi-a facut niste mucisori galbeni si tari si nu reusesc sa-i scot si i-am facut si rana. In maternitate mi-a zis sa umezesc cu ser tifon rulat si cu ala s-o curat. Si probabil fiind mai abraziv i-a facut rana. Am luat azi betisoare cu opritor sa vedem daca reusesc s-o curat cum trebuie.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E durere cu colicii, diseara am zis ca nici nu mai iesim, se uita lumea la noi ca la circ in ce hal urla. Daca o las in carut ma simt vinovata, in brate se agita ca un peste pe uscat de zici ca o tin nemancata. Dimineata e o bomboana de fata, noapte doarme in jur de 6 ore, insa dupa ora 14-15 o apuca. Si se screme, se inroseste, isi strange pumnii de nici nu stii ce sa-i faci. E tare greu sa-i vezi ca se chinuie si nu poti face nimic. Cald la stomacel nu functioneaza, cu masaj si flexat de picioare abia scoate 2 vanturi. Sunt mese cand reusesc s-o fac sa eructezr imediat, azi de ex mi-a varsat dupa fiecare masa, dar ragait ioc. Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna si de la noi, ieri am avut record de nesomn si urlat, de ieri dupa-masa de la 1 pana azi-noapte la 1, doar intr-un concert am tinut-o, tot timpul a vrut mufat cauta si cand il puneam la tzitzi se enerva si urla mai tare, apoi brusc obosea dormea 5 min si o lua de la capat, azi noapte a dormit de la 1 la 2 a fost record, dar apoi la fiecare jumate de ora se trezea cu foamea in glanda lua 30-40 ml si adormea burtica era tare si nici nu se partzaia si ete asa pana azi-dimineata la 8 cand l-am expediat la tati ca pur si simplu ma apucase nevroza si cred ca si el simtea agitatia mea asa, ca l-am pasat, si a plecat cu el la plimbare dar doar l-a calmat nu l-a adormit, nu stiu cum un bebe asa mic poate sa stea treaz atat...

 

Cu nasucul eu ii pun ser si in fiecare dimineata bag aspiratorul, si peste zi daca e nevoie eu fac betisoare din hartie, adica servetel pe care il rulez si il folosesc ca betisor si pentru urechi fac la fel, nu foloesc niciun betisor, dar las serul sa actioneze un pic inainte.

 

Elyana si eu la fel sunt cu mancarea, nu apuc decat odata pe zi, o masa ca omul, in schimb mai rontai cate ceva cu bebe mufat ca altfel nu am cum...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc dragelor :)

 

inca o intrebare ... imi explicati si.mie va rog cum se pastreaza lapte matern? :D

 

m-am muls si eu dupa ce a papat bebe, am.scos 40 ml.de la un san dar nu am.insistat ... mi se pare bine, bag completare la o.masa nu?

 

dar nu sriu cum cat se pastreaza ...

 

mtumesc anticipat

 

ps ma iertati azi am avut multe probleme :D

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...