Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

CIRESELE de mai-iunie 2013 (1)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 515
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fetelooor, am ajuns si aici, in casuta cu bebelushi...si fara burtici.

Eu recunosc ca am dat niste apa la soricei cand am citit predarea stafetei (multumim Deiutza pentru compunere, multumim Vicky pentru postare si pentru noua casuta).

Mie mi-a placut ffff mult perioada cu burtica, cred ca de aia sunt cam nostalgica dupa ea. a fost una dintre cele mai calme si zen perioade din viata mea.

 

Asaaa...despre noi...am dormit toata noaptea;adicca de la 11:30 la 6:30 dimineata. A dormit aproape neintors....eu dupa baita il infasor in scutecel, mai lejer asa, dar ii strang manutele pe langa corp ca sa se linisteasca. De obicei in 2-3 ore e cu mainile pe afara....ei bine, aseara nici macar mainile nu si le-a scos. Ce o fi fost cu el?!?! E drept ca programul de seara a fost asa: iesit in parc de la 8:30 la 9:30; supt de la 9:45 la 10:10, baitza de la 10:30 si apoi iar supt si soooomn.

Mie imi pare si bine ca a dormit atat, ne-am mai recuperat si noi cu somnul....dar avand in vedere ca nu prea a luat in greutate deloc plus ca papa doar san si are si icter, mi-e frica sa il mai las sa doarma asa a la longue. Si acum doarme.....a dormit de la 9 la 12 in parc in timp ce il plimbam, am venit acasa, am papat tzitzi si iar a adormit.

 

Voi ce spuneti, nu-i cam mult somn?! Sa il trezesc oare?!

 

Ralu, si vladimir al meu mai face pipi portocaliu sa stii. Ca si flafi, ma gandesc ca o fi de la icter...

Verifica nu cumva pata aia sa fie de la buric...adica de la betadina daca ii dai pe buric. Eu am mai patit asa.

 

Ca sa revin la inceputul postului...sunt un amalgam de emotii...abia astept sa treaca perioada asta de plans si trait la maxim orice emotie. Ba plang dupa cele 9 luni de burtica si linistea pe care am trait-o ca gravida, ba ma uit in landou si il vad pe Vladut, a saptea minune a lumii din pnctul meu de vedere:))))....ma simt un pic neajutorata din punctul asta de vedere...mai ales ca eu cu emotiile intense nu prea am facut casa buna vreodata. Eu de obicei sunt taioasa si prea putin emotiva....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hellie, si a mea dormea asa mult la inceput, in primele saptamani, si la fel lua f putin in greutate sau chiar deloc.

Am fost indrumata sa otrezesc la fiecare 3 ore sa pape. 

Acum nu o mai trezesc, se trezeste ea singurica la 3-4 ore si cere singurica papa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ralu masoara si temperatura si mai supravegheaza pampersul, poate s-a iritat, eu in mod normal il schimb inainte de fiecare masa si daca sar odata uneori vad putulica lipita de pampers, efect cam il trag sa se desfaca, poate s-a intamplat si el si s-o fi iritat si vezi sa nu se fi deshidratat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumit Deiutza pt predarea stafetei, multumim Vicky pt casuta noua!

Eee... si iata-ne pe toate mamici, cu nopti nedormite, pline de intrebari si ganduri, dar implinite si mandre de minunile noastre.

 

Noi de aseara am reusit de nu mai dam completare. m-a supt de m-a innebhnit toata noaptea, iar ziua doarme dus si papa putin. ne reglam noi acasa putin cate putin. Maine ne da drumul, de abia astept.

Va multumesc tuturor pt incurajari si gandurile bune. [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bine v-am gasit in noua casuta!

 

Miruna a facut ieri 2 luni si maine mergem la vaccin. Am masurat-o si are 62 cm, iar se va mira dr. de ea, deja body-urile de 3 luni sunt fixe.

Nu mai putem de cald. A facut brobonite de la caldura.

A fost agitata ultimele 2 zile. Pun pe seama faptului ca am mancat paste carbonara acum 2 seri si aveau mozarella si ieri am mancat cirese. Voi evita de acum incolo sa mai mananc mozarella si cirese.

 

Va pupam

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ne-am regasit la bebelusi! Sa ne creasca mari, sanatosi si cuminti!

Scriu si eu ce-mi amintesc:

 

In legatura cu somnul: se zice ca - copiii cresc in somn, deci daca mananca cat de cat regulat si in cantitate suficienta, e ok sa doarma. De vreo trei zile pe-a mea zici ca a muscat-o musca tzetze. Doarme ca ursoaica si se trezeste la 3 ore (sau la 2h30min, depinde de zi) dupa ceas sa pape.

Am vazut si eu pipi din pampers putin mai colorat, dar am presupus ca a fost urina mai concentrata. In cazuri din acestea, eu incerc sa beau mai multa apa. Urmatorul pampers a fost ok.

Brobonite in piele a facut si a mea pe fatza si pe frunte, dar cred ca-s de la caldura. N-am ce sa le fac, asa ca astept sa treaca singure.

Pe caldurile acestea, o tin in pampers scurt siiiii manusi. :))))) Rad toti cand o vad, dar v-am povestit cum se joaca ea cu mana in claia de par, iar cand se nervozeaza incepe sa traga...si sa urleeee. Cand are manusi, e muuult mai calma. Nici macar nu-si mai duce mainile la par.

Experimentam unele supturi foarte calme, dar si unele foarte agitate.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hellie, vei avea zile in care te vei ruga de el sa doarma! :)

Daca mananca la intervale regulate, ce-ai cu el? Scoate-l la plimbare in continuare sa-l oboseasca si aerul, sa doarma noaptea.

Eu as tine copilul treaz ziua doar daca doarme ziua si nu doarme noaptea. Si l-as trezi sa pape daca trec mai mult de 3-4 ore si nu se scoala singur.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...