Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CIRESELE de mai-iunie 2013 (1)


Recommended Posts

ziua buna si de langa Pitesti.s-a oprit in sfarsit ploaia si l noi.

sunt cu ilinca pe picioare, o doare burtica iar, dar se pare ca o calmeaza leganaul.am mai pus-o si in bouncer,a mai stat si in patutul ei cand o lasa burtica in pace.

 

azi noapte m- trezit la 4 isi manca manutele si plescaia de zor, la7  prinsese coltul de la perna mea(era langa mine in pat) i il sugea, tot asa cu plescaituri...mi-a luat ceva sa imi dau seama prin somn ce e cu zgomotele astea si de unde vin...a fost o noapte linistita,am dormit de la 12 la 7 cu alaptat la 7...alta viata...sper sa mai avem asa nopti.

 

i-am dat aseara gripe water si bonisan,cred ca au ajutat.infacol e tot simeticona  ca  si espumisan, a mai ajutat cateodata.am de toate pt colici, dar tot titi o calmeaza, la san da si parturi, face si caca.

 

simcri, poti  sa ii pui linistita supozitor , Mariei i-am pus cand a trecut pe lapte praf, ii puneam destul de des, e mare acum-face 12 ani in decembrie-si e ok.si eu asteptam sa zambeasca, sa interactioneze cu noi, pare tot asa, ca se uita dupa avioane, zambeste in somn,cateodata si treaza.asteptam sa se faca mai mare.

 

ieri am fost iar la piscina, ilinca a stat la umbra in bouncer.nu i-a prea placut muzica ,prea tare, am dus-o pe o banca mai incolo si era mai ok.stefi s-a jucat cu galetusele si lopatica in apa si a fost mai linistita,sper sa se incalzeasca iar si sa incercam sa o lasam pe ilinca acasa cu tanti si lapte muls, sa fie mai usor.

 

o duminica frumoasa in continuare,va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 515
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Imi recomandati si mie un bouncer? Eu la N. am avut doar un balansoar dar merge de pe la 3 luni ca spatarul nu e foarte inclinat.

Si noi am iesit afara, deocamdata numai in curte, dar am stat din prima cateva ore. Azi nu ne-a prea permis vremea, dar asa bine doarme dupa ce iesim afara.

Intrebare, voi cum iesiti cu bbei la plimbare ca eu nu stiu cand sa o scot ca nu are un program de supt si daca il apuca foamea prin oras ce ma fac? Macar in parc as avea bancute si umbra dar e plin de copii, parca nu l-as baga direct in aglomeratie.

In rest si T. se screme si se inroseste pana face caca sau un part,dar nu pare sa il deranjeze foarte tare. Ii fac masaj pe burtica si e mai bine, nu am avut nevoie de altceva, aaa...si orice calmam cu mult titi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flory, sunt foarte multe modele pe amazon.uk si la preturi mai bune decat in magazin. Eu am de la Fischer Price. Poti sa citesti si comentariile celorlati la produse ca sa iti faci o idee completa. Mi-a fost recomandat, nu am inceput inca sa il folosesc

 

Tot tzatzi e la putere peste tot! Dar mie mi-e teama sa nu ii dau prea des, am citit ce a scris Doina ca nu trebuie sa ii dam mai des de 2 ore, altfel riscam sa ii provocam chiar noi rau. Eu nu reusesc sa am pauze de 2 ore, de fapt eu nu ma opresc de vreo saptamana in timpul zilei..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa traiasca titica zic :D noi cu tot cu compketare titi rukz ceea ce ma bucura :) papam titi apoi bibe apoi iar titi :)

 

ce zi urata in buc ploua neincetat :(( sper ca maine sa nu nai ploua

 

si noi cerem dez titi, noua dr ne-a zi nu mai devreme de o ora dar sa alternam titi ...

 

eu nu reusesc din cauza asta sa ma mulg ..

 

eu as vrea sa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ah s-a postat inainte sa termin ...

 

as vrea sa ma mulg sa vad cat iese fara sa pape bebe ca sa vad cat ar fi in titi pline ... pt ca mie mi se pare tare ciudat (curios) cat papa bebe pt ca eu imi simt titi super dureroase si grele csnd se apropie ora ... si curg si can papa una curge cealalta si azi noapte m-am trezit cu o psta cat toata titica de nu imi venea sa cred ... si cu toate astea bebe papa completare 90 ml si ar trebui la varsta lui sa pape 120 ml ... ma gandesc ca poate nu trage cum trebuie ... nici nu stiu de aia as vrea sa vad cat laptic este ca macar stiu ma mulg si ii dau cu bibe ... uf

 

carmen333 tu parca din cauza asta te mulgi si ii dai cu bibe, nu?

 

flory noi am iesit devreme afara la plimbare la o sapt ( noi oricum am iesit imediat ca mergeam la tratament) prin fata bl cate un pic , apoi in parc si la 2 sapt la mall :D zilele trecute ma intrebau/ certau dnele de la cora dc nu i-e frig copilului :D

 

m-am intinsssss :)

 

o noapte linistita sa avem :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna mamici, va multumesc pentru incurajari [flo2] incerc sa o iau mai usor, cred ca si oboseala isi spune cuvantul, prind asa niste fluturi ca ma mir si eu de mine, nu credeam ca o sa fiu asa :( azi am fost afara toata ziua la gratar a dormit ca ursul, dupa multe zile inca n-a dormit cred ca l-a rapus, l-am trezit eu de fiecare data sa manance, dar acum pe seara trebuia sa-si consume energia asa ca a inceput show-ul, de abia am reusit sa-i fac baie si sa-i dau bibe, ca la tzitzi tragea de 3 ori si se punea pe urlat, deh cand trebuie sa muncesti nu-i usor, acum doarme in brate, mi-e si frica sa ma misc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ralu, eu m-am muls pentru ca in maternitate care incurajeaza alaptarea, cu asistente pricepute si care m-au ajutat, acele asistente mi-au zis ca nu pot alapta direct din mameloanele mele, sunt prea ombilicate.. Am primit copilul la 20 ore de la operatie, era deja in terapie; i-au dat cu seringa, dar la un moment dat cand s-a facut bine, au bagat biberon. Asa ca puiul nu mai voia sa suga nici cu protectii de silicon.

Eu inca mai incerc, si azi a stat vreo 15min la san, dar pe urma plangea, nu mai voia san, baga pumnul in gura, i-am dat bibe. Mai aveam lapte, curgea singur din san.

Intalnesc inca persoane care imi spun sa fac rezerve de lapte cat pot, caci cu mulsul nu ma va tine mult. 

Asa ca pentru tine as zice da-i sa suga cat vrea, direct tzitzi, urmareste-l sa nu te suzeteze doar, dupa care ii dai bibe si tu te mulgi cu pompa. Adica da-i cat vrea el, din biberon. 

Iar mi-a zis mama la tel ca poate nu am laptele bun! Azi a mancat puiul la ora, cate putin, a fost cam agitat dupa-masa si l-a auzit plangand.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adica daca doar te mulgi, risti sa pierzi laptele. E nevoie de timp si disciplina sa te mulgi la 3 ore cate 20min per san. Uneori dupa ce il linistesc/adorm pe el, iar laptele imi ajunge la brau.

De fapt, azi a fost record 15min la san, si dupa calcul empiric, vreo 60ml supt cu protectie silicon.

Am recuperat la 140ml/muls dimineata, 50ml seara - acum, la fiecare ora cum cere bebe.

E ok cu mama, i-am zis ca a luat in greutate 300g saptamana trecuta si s-a linistit.Pana la tel urmator.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele!

 

Simcri, in sfarsit ai avut si tu un moment de respiro! Bravooo! Sa stii ca da, oboseala e periculoasa la noi mamicile. Am vazut si la mine ca cele mai idioate idei si ganduri imi trec prin cap cand sunt obosita. Incerc sa nu iau nicio decizie la oboseala...

 

Criu, eu inca nu mi-am cautat repertoriu muzical bebelushesc...dar o sa apelez tot la youtube.

Sa stii ca si eu il tin pe vladimir la san mult timp...in special seara dupa ora 7 si pana la baitza la ora 10 sta cam mufat tot timpul. De fapt la noi cum plange mai cu spor, eu il pun la san...altfel nu se potoleste cu niciun cantec, plimbat etc...iar eu sa il las sa planga nu pot....

 

Flory, eu vineri m-am externat si luni am iesit afara...

 

Maddie, ma intrebasei la un moment dat de lotiunea micelara de la bioderma...da, e foarte ok. Eu am niste dischete mari din vata pe care le ud cu lotiune micelara, si il,sterg in timpul zilei pe fatza, si pe gat, la pliurile de la gat mai precis. Si ii place. Ii prieste lotiunea. Mie imi place si lotiunea micelara pentru noi, demachiantul adica. Ai primit sigur .de la medlife...poti sa incerci si asta cu incredere.

 

Ralu, ce misto cu lapticul. Mie nu imi curg sanii decat dimineata...adica curge sanul pe care nu i l-am dat lui in timpul noptii...ziua nu imi curg deloc...cu toate ca eu iau si galafor si galactogil si mai beau si ceai din ala...probabil ca asa cum banuiesc de mult,,nu am suficient laptic...dar vad eu pe 11 cand mergem la control, cum am evoluat.

 

Un pont observat trei seri la rand: la baitza al meu cam urla...asa ca am schimbat tactica...il spal intain in pozitia cu fatza in jos, si dupa aia cunfatza in sus...nu zice nici pas asa. La fel si la masaj...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...