Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CIRESELE de mai-iunie 2013 (1)


Recommended Posts

Felicitari Paulinio si Criu pt bebeii cu scoruri bune!

 

Mie dr mi-a zis 1 an sa nu raman gravida :)

 

Cred ca am depasit puseul...VICTORIEEEEE [soricel] . O noapte si o zi linistite [alcool]

Multumim!!

Si noi cred ca l am trecut asa ca sarbatorim!!

 

Stiti care superstitie imi place? Aia cu berea care produce lapte : D

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 515
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetelor. .am mai scris un mesaj si l-am pierdut..

 

Am fost putin prin parc dupa ce ne-am intors de la control..am prins veme frumoasa. .acum asteptam sa mancam ceva la o terasa..nu e populatie prea multa deci cred ca e ok..

 

Am fost la control la marcu..moe mi s-a parut ok..bine..si bebs a fost linistit..doar ca abia mancase..si dupa l-a luat la control imediat.si apasandu-l pw burtica a regurgitat..de doua ori saracutul..si a zis ca are bebe reflux..mi-a zis sa ii dau nexium dizolvat in lm la bibe pana gasim motilium sirop..iar eu nu vreau sa ii dau decat siropel..nu vreau sa ii dau ceva la bibe cat suge asa bine..in rest e ok..a crescut 2 cm..a luat 410 gr de la externare..acum e cantarit gol golut:)

 

Buricelul mai are putin si cade..se mai tin ff putin..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doina poate apare icter, daca a avut la nastere poate fi o recurenta a icterului, sau pur si simplu poate apare icter mai tarziu la bebeii alaptati datorat laptelui de mama, desi nu se cunoaste modul prin care LM creste bilirubina, dar se poate intampla, si daca este icter el incepe sa dispara din luna a doua, la unii copii o tenta galbuie se poate mentine pe toata durata alaptarii, si un icter pe durata alaptarii poate apare si datorita deshidratarii, asta inseamna ca bebeii trebuiesc alaptati mult mai des pentru hidratare, cam astea pot fi cauzele, eu cred ca daca se considera icter si daca zici ca schimbarea a aparut recent poate fi din cauza deshidratarii, poti sa faci analiza sa vezi daca chiar e vorba de icter si incearca sa-l alimentezi mai des, ma gandesc ca poate caldurile din romania au avut efectul asta de deshidratare si bebei are dificultati de recuperare, dar nu strica sa faci analiza sa vezi daca chiar e bilirubina marita, asa in afara de somnolenta el este si un pic galben?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Am scris mai devreme un mesaj de pe telefon si l-am pierdut, pt ca nu eram logata. [batcap]

Noi am fost tare ocupati weekendul acesta. Sambata am fost tot familionul la tara la bunicii mei. I-am dus bunicii trei nepoate cucuiete sa le alinte. Eu, sora, mama si fetele am mers cu o masina si sotii nostri cu alta masina. Va dati seama ce a fost la noi, nu?  [alcool]

Duminica mi-a venit cheful sa merg la piata, apoi la supermarket.  Si plouaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!! Bineinteles, am fost cu pitica dupa noi. Am zis sa se invete peste tot. A ramas cu sotul cu ea in masina si au dat ture, cat mi-am satisfacut eu pofta de cumparat legume-fructe. I-a fost frica sotului sa ramana singur cu ea acasa, ca ce face el daca plange fetita? Ca el nu are arma magica: tzatzica.

 

Daaaa, m-a solicitat bebita si am apasat trimite, ca sa nu-l pierd si pe acesta. :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetitei mele ii e frig in casa la 23-24 de grade imbracata intr-un body cu maneca lunga si pantalonasi. Are manutele si piciorusele reci. Cum ii dau inca o bluzita peste, imediat i se incalzesc. Zilele trecute, la 28 de grade, dormea lejer ziua in body scurt. Ooooffffffff.........

 

Ca pozitie de stat prin casa, in afara  bratelor, pentru mamicile cu dureri de spate: ii place sa o tin pe picioare, in poala, ca sa zic asa. Eu stau in pat, in fund, sprijinita de perne, cu picioarele ridicate, iar pe ea o pun pe picioare. Sta ca in scoica. In pozitia asta vorbim noi si ne dragostim. Culmea e ca in scoica nu ii place intotdeauna. Asa, imi simte probabil caldura, ma vede...

O alta pozitie de tinut in brate cand stai in picioare este cea pe burta. Ii place maxim. Cu o mana ii sustii capul+gatul+pieptul, iar cu cealalata burtica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vicky, alt puseu la 2 luni? [fal] Pai nu era la 3 luni? Asa ma relaxaseeeeeem! Vai de noi! [fri]

 

Eu ii dau sa suga doar la un san. Daca il goleste si mai vrea, i-l dau si pe celalalt. Daca se satura si nu mai vrea, felul 2 i-l dau la masa urmatoare. [:)] Vreau sa pape atat lapticul de sete, cat si cel care tine de foame. De cele mai multe ori, ea se satura la un san, asa ca m-am gandit ca daca i-i dau cate 10 min pe fiecare, va bea mai mult laptic slab. Acum, daca ea pare multumita, are scutecele ude, doarme si ia in greutate, m-am gandit ca e ok.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simcri, iti multumesc mult pt raspuns :* Este galben la albul ochiului si la fata. A avut icter din a 2a zi de viata. Dr.ne-a recomandat si fototerapie. Sper sa fie maine vremea mai frumoasa ca sa mergem la analize ca azi a batut vantul tare si a tot plouat

Saru'mana inca o data :*

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am apucat sa scriu doar partial mesajul si am apasat send sa nu il pierd:)

 

Iris..mie mi-a zis dr ca minim un an sa nu raman gravi..dar ma bucur ca ai luat legatura cu gine si te-a linistit..

Doina..eu nu stiu ce sfaturi sa dau..sunt novice momentan. .invat de la voi..

Raluca, Vicky, Criulica..ce ma bucur ca ati depasit puseul. ..

 

Cita-ralu, si mie mi se umplu sanii repede dupa...eu zic sa insisti cu alăptatul. .ca nu cred ca e vb de lapte putin..tre stimulat bebe:)

 

Lily, si lui Andrei al meu ii place sa stea asa, ca in scoica:) sau pe piept. .

 

Aa..am uitat sa va povestesc..puiul meu le-a umplut de respect pe marcu si pe asistenta:)) le-a facut kk cand il controlau:)) iar dupa scotea niște sunete de cu greu m-am abtinut sa nu rad:))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doina stiu ca in Romania la un moment dat se dadeau picaturi de pikovit pentru icter prelungit, dar in functie de nivelul bilirubinei trebuie vazut, oricum daca a avut de la nastere si acum pare ca s-a accentuat, pare intr-adevar ca are ca si cauza deshidratarea.

 

Lilly extremitatile sunt in general mai reci, nu stiu daca este o metoda buna de a vedea daca bebelului ii e frig sau nu, eu in general recomand sa se verifice temperatura la spate intre omoplati, pe piept sau pe burtica, si in functie de asta iti poti da seama daca ii e cald sau frig, extremitatile fiind expuse e normal sa fie mai reci

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetitei mele ii e frig in casa la 23-24 de grade imbracata intr-un body cu maneca lunga si pantalonasi. Are manutele si piciorusele reci. Cum ii dau inca o bluzita peste, imediat i se incalzesc. Zilele trecute, la 28 de grade, dormea lejer ziua in body scurt. Ooooffffffff.........

 

Ca pozitie de stat prin casa, in afara  bratelor, pentru mamicile cu dureri de spate: ii place sa o tin pe picioare, in poala, ca sa zic asa. Eu stau in pat, in fund, sprijinita de perne, cu picioarele ridicate, iar pe ea o pun pe picioare. Sta ca in scoica. In pozitia asta vorbim noi si ne dragostim. Culmea e ca in scoica nu ii place intotdeauna. Asa, imi simte probabil caldura, ma vede...

O alta pozitie de tinut in brate cand stai in picioare este cea pe burta. Ii place maxim. Cu o mana ii sustii capul+gatul+pieptul, iar cu cealalata burtica.

Si noi tot vreo 22-23 grade avem in dormitor. A mea sta ori in salopeta lunga, ori  body+pantalonasi, ori cbluzita+ pantalonasi si caciulita (mda caciulita  [batcap] ) si invelita intr-o patuica subtire din bumbac si tot asa are manutele reci, uneori mai si stranuta ... Nu vreau sa o infofolesc tare sa fie sensibila pe viitor, dar pe de alta parte ma gandesc ca sa nu fie trecerea brusca ... cand s-a nascut ea in maternitate era foaaaaarte cald si afara era canicula. Si totusi tineau copiii in hainute cu maneca lunga si pantalonasi si caciulita in cap, unii si cu manusi ca sa nu se zgarie (pe a mea nu, ca ea nu suporta, vrea sa aiba manutele libere). Afara nu e asa de cald acum, din ziua externarii s-a racit vremea. Nu stiu daca procedez bine, eu care nu eram adepta infofolitului  [batcap] Si tati e tot timpul stresat sa nu ii fie frig fetitei.

 

Ei ii place sa stea pe pieptul meu sau al lui tati.

 

Nu stiu daca m-am laudat ca ne-a picat buricul azinoapte [:D] Acum suntem domnisoare   [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...