Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CIRESELE de mai-iunie 2013 (1)


Recommended Posts

Felicitari tuturor mamicilor si bebicilor care au depasit puseuri!!:)

 

Vio, nu m-am cantarit inca..parca mi-e si frica. La fel ca in sarcina cand ma uitam la burta si o vedeam mica si eram sigura ca bebe al meu nu crestea. El insa crestea cum trebuie...si sper ca asa a ramas si acum dupa ce s-a nascut :))

 

Vicky si Maddie, bebeii vostri si-au marcat teritoriul. Maddie, deci al tau a facut kk pe fondatoarea medlife :)))) dragutzzzz!!! As vrea si eu sa faca al meu, pe cine si unde vrea el, numai sa faca fara supozitor. De joi nu i-am mai pus supozitor, si el tot nu a facut..offfff...

 

Doina, si al meu a facut icter tot in a doua zi de viata. A facut si cateva sesiuni de fototerapie chiar in spital. Cand ne-am externat, bilirubina era in limite, insa el este inca galbior chiar si acum...pe la albul ochilor se vede bine. E adevarat insa ca a mai scazut in intensitate galbeneala...

Tu esti ingrijorata pentru ca al tau e mai galben decat cand ati iesit din spital?!

 

Eu nu stiu cum sa mai fac cu mititelul nostru...la plimbarea de seara, nu sta in niciun caz mai mult de juma de ora in carutz. De cele mai multe ori eu ma intorc cu el in brate si taica'su cu carutzul gol:)

Si mie asa mi-ar placea sa ne plimbam cat mai muuuult...mai ales ca e parcul la scara blocului...

 

Paulinio, felicitari pentru cresterea in greutate a micutului!

Maddie, si voua felicitari! Super bine 440 dupa nici doua saptamani de viata! Voua v-a facut deja si a doua programare gratis la medlife?!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 515
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Simcri, in functie de analize doctorul a zis ca ne da fenobarbital (sper ca am retinut eu bine) sau ne trimite la hematolog. Intr-adevar ultimele zile a fost ft cald - 33 grade.

Acum ma gandeam ca pe mine in timpul sarcinii ma durea colecistul, oare sa fi avut legatura?? Oofff... pana se rezolva cred ca o sa innebunesc.

 

Si lui Filip ii place sa fie mai imbracat cand sunt sub 23 grade ca altfel nu se odihneste si este agitat.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hellie, sunt ingrijorata pt ca doarme mult si nu se mai hraneste ca inainte, plus ca doctorul a zis ca pana acum ar fi trebuit sa-i treaca si ne-a pus o groaza de intrebari privind istoricul medical. Acum nu este cea mai avansata faza de icter pt ca este galbui doar la ochi si la fata, iar prin a 3a-a4a zi de viata era galben si pe abdomen dar acolo s-a dus.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Ne-a cazut si noua buricul azi-noapte , liber la baita de acum. Am zis ca o mai las pana maine totusi. Programul nostru e tot la fel , am noroc ca doarme bine noaptea ,nu o necajesc decat ziua gazele. am mancat o inghetata ieri nu stiu daca sa dau vina pe ea...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, noi suntem mai linistiti azi. A dormit azi-noapte de la 1 pana la 6:30. Am sarit in sus de-a dreptul sa-i dau sa manance, ca de obicei ma trezeste el la 5 si acum a uitat. Apoi, de la 7 s-a mai trezit la 10:30. Si eu la fel! Asa ca boierie, azi ma simt si eu ok, alta-i viata!

Pe vremea asta mi-e frica sa il scot afara. Si al meu a suportat cu greu trecerea de la 28 grade la 23-24 in casa. Piciorute reci-reci! Am scos niste pantaloni mai grosi la purtare plus body cu maneca si s-a linistit din maraiala. Pana la urma, am pus in functiune un sac de dormit fara maneci, in care inoata ca e prea mare, dar i-a placut grozav dupa baie, s-a potolit la caldurica.

Doina, zici ca nu are infectie acolo unde i-a taiat frenul? Intreaba dr poate il doare si mananca mai greu? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doina da se da fenobarbital si fototerapie, dar am zis de pikovit pentru ca totusi fenobarbitalul este un medicament greu, ca o parere personala as prefera fototerapia decat fenobarbitalul. Daca zici ca a fost cald incearca sa il hidratezi sa-l alimentezi mai des cateva zile vezi daca se schimba ceva si apoi faci analizele.  

 

Cu caldura si la noi tot 22-23 de grade, eu il tin pe Andrei intr-un body cu maneca lunga si o pijama subtire, fara caciula ca n-o suporta, dupa baie cand ii pun se suceste si rasuceste si se agita pana i-o dau jos.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lily, unii copii isi regleaza temperatura corpului mai greu, altii sunt mai frigurosi. In prima luna, tot la 24 de grade, o tineam pe Eva cu body cu maneca lunga, pijama flausata, in sac de dormit si cu patura pe ea de cele mai multe ori. Daca nu, plangea de numa :)). Acum e ok, e imbracata cu un strat mai mult ca noi, dar la noi nu sunt canicule.

 

Carmenelor, ma bucur pentru vestile bune :).

 

Hellie, o sa se obisnuiasca cu plimbarea, o sa vezi. Poate nu ii place adierea vantului, sau caldura/frigul, nu neaparat carutul.

 

Eu am fost la epilat. Asa de bine ma simt :).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello fetele,

 

Va citesc mereu,dar de scris...greu...ma apuc sa raspund,dar nu reusesc sa trimit si uite asa...

 

Doina, si a mea mai are icter,azi mergem la control, sa vedem ce ne zice. Mie imi pare ca a mai scazut in intensitate totusi.

 

Hellie, eu m-am cantarit cu ea in brate,dar imi iesea +4,ceea ce era imposibil,ea a iesit cu 2780 din spital si nu parea in niciun caz de 4...intre timp am facut rost de cantar si am aflat ca a luat 520. Sa vedem ce ne zice diseara, eu cred ca acum a inceput sa ia mai bine,asa a fost si la frati-su. S-a si lungit mult, are 55-56...

In parc cine o vede, zice, ce micaaaa eeeee.

Stai linistita, nu toti bebelusii iau in greutate ca la carte, asta nu inseamna ca laptele nu e destul sau nu e bun. Eu asa cred.

Cu plimbatul,sigur vei putea face ture de parc cand mai creste un pic. Eu ies dimineata cu amandoi si in general doarme dusa vreo 2 ore. Azi,mi-a facut un mic scandal, m-am asezat pe o banca si am linistit-o cu sanul.

 

Hai ca scriu de o ora la acest mesaj.ii dau sent,mai revin.

Va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...