Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

CIRESELE de mai-iunie 2013 (1)


Recommended Posts

Buna, sa fie un an frumos, sa ne bucuram impreuna!

M-au disperat ai mei parinti, ca daca bebe suge la 2 ore, inseamna ca nu se satura, deci laptele meu nu e bun! Chiar se cunosc cazuri cand suge cantitatea recomandata LM si nu ia in greutate? Degeaba le spun ca pampersul e plin, ca ia ff bine in greutate, ca la urmatorul telefon incep iar! Mai ales cand plange un pic bebe! Alta obsesie: nu cumva sa planga!

Si al meu face brobonite, cred ca sunt de transpiratie, dispar dupa ce suge bine si dupa baie. Demachiantele mele de bumbac sunt grozave, nu mai plange; cu tifon se zgaria! Il sterg cu demachiant ud cu apa, apoi cu altul uscat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 515
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La Multi ani pentru cele 2 lunite, Flafi, Raluca, ! Poate ne povestiti de la vaccinuri.

Hellie, Madd, Deiutza, deja urmaresc filmulet cu bebe la 1 saptamana si cum e acum. Ne-am schimbat si eu, si el. Eu imi vad stangacia de inceput pe-acolo. Multa rabdare! Noi ne-am mai schimbat obiceiuri de atunci; dormim intre 2 si 5 noaptea si sunt fericita de chestia asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

<p>Carmen, asa o tinea si soacra-mea, ca nu se satura bebelina, de aceea suge des. [smulgpar] Pana i-am spus cat a luat in greutate de la nastere, m-a vazut venind la bebe cu tricoul fleasca (deh, s-a trezit, a inceput sa planga, m-am dus repede sa ma spal caci eram transpirata si cand m-am intors puteam sa intru in competitie la tricourile ude de laptic) si i-am explicat ca pe caldurile acestea, nici ei nu-i e foame sa manance 3 feluri de mancare o data, mai bine mai putin si mai des.</p>

<p> </p>

<p>Pe mine inca ma dispera cu caldura- frigul. Daca are body cu maneca lunga "poate ii e cald copilului", daca o tin in ceva scurt "nu i-o fi frig?" [batcap]</p>

<p> </p>

<p>Aaaa.. azi am avut-o si pe mami cu stresul "ii e frig copilului". A venit la noi fix cand o imbracam pe cea mica sa o scoata sotul afara. Nu s-a lasat mami pana n-am imbracat-o in body cu maneca lunga, costumas si caciulita. :(( Ca cica a plouat ieri si e racoare. Eu: "e inabusala, dar e cald, caci copiii sunt afara la maneca scurta. In plus, am scos-o afara in body scurt si pantalonasi. Nu-i cazul s-o infofolesc acum". Ea nu si nu, ca e copilul fraged si e racoare afara... </p>

<p>Am cedat si am facut ca ea, caci abia ce s-a declarat armistitiu si n-aveam chef sa ne ciondanim iar, dar l-am sunat pe sot si i-am zis s-o dezbrace.</p>

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deiuta..ff frumos scris...subscriu la ce a spus Hellie..m-am emotionat rau..nu imi vine sa credca gata..nu mai ssuntem burtici..suntem mamici..

 

Am apucat sa citesc rapid ce ati mai scris pe aici..am fost putin plecati pe afara..am luat zmeul in landou si am mers la un verisor la curte..a fost ff bine..la umbra era numai bine de stat..zmeul nu s-a trezit decat ff putin sa suga si sa fie schimbat..i-a placut la aer..acum s-a lasat caldura si acolo si ne-am intors acasa unde facem răcoare cu ac..

 

Cred ca si al meu are ceva toane .ori de la caldura...nu mi-a supt deloc bine azi..adica baga rapid 15 min sau mai putin..adormea o ora..si tot asa..mi-a si regurgitat de cateva ori..azi am reușit sa scoatem aerul mai bine decat zilele trecute..dar ma gandesc ca degeaba..daca el cand mănâncă o face cu atata pofta de ma mir cum nu se ineaca..oare ar trebui sa stea mai bine la san ca sa nu mai regurgiteze așa? Ca mi-e asa o mila..ma gandesc ca de la caldura asta simte nevoia sa suga mai des..ca vrea doar lapticul apos de inceput..

 

Si astazi am vazut ca are si o mica iritatie de scutec. .cu toata cremuta si schimbatul des..:(

 

Hellie..si mi-e frica cu icterul sa nu influenteze..cu somnul si mancatul..nu l-am pus pe cântar sa vad daca a mai luat in greutate..

 

Raluca. .ce are mozarella? Am mancat si eu zilele trecute si sa stiu daca asta poate l-o fi facut sa nu ii convina ceva..si de aici starea lui de azi. .

 

Andreea..greu tare cand nu doarme..:( sper sa treaca faza asta cat mai repede..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lyly, stiu ca asa e...ei cresc (si) in somn....dar te pui cu mamica nelinistita?!:))) parca nu ma recunosc...cat eram gravi am jurat ca eu nu voi fi obsedata de greutatea copilului, de mililitri de lapte mancati etc....si acum?!?!? Cu totul si cu totul alta poveste :)))

 

Offf...destul de greu cu bebelushii astia total dependenti de noi :)))

 

Eu inca nu am cantar :) zic inca....pentru ca parca vad ca in curand imi cumpar :)))

 

Carmen, te cred cu filmuletele de acum o luna. Abia astept si eu sa mai creasca si sa ma uit in urma si sa rad de mine :)))

 

Lyly, foarte tare ca l-ai sunat pe sot sa o dezbrace :))))

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen..eu zic sa nu iti faci griji..bebe e ff bine..de la caldura.puseu de crestere..vrea mai des..

 

Lily, foarte tare cu imbracatul/dezbrăcatul:) pana la urma cum o fi bine?:) eu n-am decat o singura chestie la care sunt mai tematoare..la vant..mai ales ca de la claia de par transpira si de vant mi-e tare frica..astazi am avutbprima iesire..e ff bine..de acum o sa tot iesim:) abia aștept. .mai aveam putin si ma faceam eu portocalie de la stat in casa:))

 

Eu am momente cand ma simt asa stangace..cu manevratul lui..cu imbracatul/dezbracatul..le fac ok..dar ma trec toate apele..si asta in condițiile în care al meu flacau nu plange..cred ca daca ar mai si plange..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maddie, inteleg perfect ce zici cu stangacia. :)) al meu mai si plange...nu ii place in special cand il schimb de pampers si il sterg la putzulica ...plange de ti se rupe inima :)))

Dar sa stii ca pe masura ce trec zilele, o sa devi mai increzatoare....pe mine acum nu ma mai taie o mie de ape cand il manevrez, pe cand acum o saptamana eram lac de apa la fiecare schimbat.

 

Vio, deci si Dragos al tau facea kk rar in prima luna. Fetelor, ce m-as face fara voi?! Cred ca il voi lasa si eu pe al meumai multe zile fara supozitor, sa vad ce se intampla pana la urma....atata timp cat nu il doare burtica si nu e tare, cred ca voi reusi :)))

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La schimbat de pampers nu am probleme. .e cuminte..mai greu e la toaleta de dupa baitza:) doar masajul ii place:) la baita sta cumintel..nu e ff agitat. .in schimb la imbracat e mai complicat:) mi-e teama mie sa il manevrez mai cu curaj..

 

Dar cand regurgiteaza ma trec toate apele...a scos o data si lăptic branzit asa.:( stiu ca astea se mai întâmplă la bebelusi..dar cand e vb de al meu..e altceva. .

 

Vad ca mi s-au sincronizat sanii cu el..daca ii e foame jmi curg sanii..sau daca suge din unul curge si din celalalt..stateam la un moment dat cu un bibe sub sa colectez :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor ce imi place cum povestiti :).

 

Lilly, bravo, imi place cum ai gestionat faza :)!.

 

Ralu, eu as paria mai degraba pe puseul de 2 luni, care e un puseu cerebral destul de rau. Nu cred ca mozzarela sa-i fi facut ceva.

Si Eva e tare agitata de cateva zile, si clar de asta.

 

Carmen, si noi mergem vineri la vaccin. ii fac Infarix hexa, Prevenar si Rotarix.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oau fetelor , cand aveti timp sa scrieti atat ? Abia respir ... Bianca a facut putina febra , cred ca e boala psihologica cum am mai auzit datorita aparitiei surioarei ... se miorlaie toata ziua si cauta motive de scandal... Bebelusa e bine , maine face 2 sapt , doarme , mai are gaze dar nu plange. Vroiam sa va intreb daca ati mancat pepene rosu ? Eu am papat deja , nu cred ca i-a facut rau dar am gasit ceva articole ca e interzis in timpul alaptarii ? Am mancat si cirese si capsuni si nu s-a intamplat nimic. Doar la nectarine si sarmale am avut o zi mai agitata. Ce garnituri mai faceti la celebrul gratar ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...