Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CIRESELE de mai-iunie 2013 (1)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 515
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Un "leac" pt colici: cu betisorul pt urechi, cu un pic de ulei/unguent ungem anusul micutilor, cica asa  sa iasa gazele mai usor.

 

Ati auzit/facut asa ceva?

 

Eu am incercat, si fara rezultat. Nu reusesc sai ung acolo, ca se incordeaza. Mie teama ca ii fac trauma cu asa ceva, so zic ca pas. Nu mai incerc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Off..eu nu știu ce ma fac cu regurgitarile astea.. ceva nu ii prieste..ieri si azi mi-a regurgitat dupa o pauza de cateva zile bune..nu inteleg de ce..si scoate limbuta de parca i-ar fi greata...o fi reflux. .cum zicea dr ieri. .trebuie sa ne vina siropul de motilium..poate ajuta..in acelasi timp parca l-as lasa asa..nu i-as da nimic..el ia in greutate..si nu imi face asta la fiecare masa..

 

In orice caz..azi e prima zi cand sunt singurica cu zmeul..am reusit sa spal..sa calc..sa fac putina ordine..si sa îmi fac si dus:) mi se pare incredibil..:) ma gandeam ca o sa fie mai greu..dar am reusit..cu ochii pe el..evident..:)

 

Inca nu pot iesi singura cu el afara..nu pot cara landoul..e cam greu..asa ca iesim deseara..cand vine și sotul..

 

Elyana..e tare greu cu doi..esti o mami strong..

 

Pisica..mie mi se pare frigut la 22 de grade..ma gandesc ca asa i se pare si puiului..la baie ii place sa fie cald in camera..dar apa calduta..si sta linistit..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello !

 

Am venit si noi de la dr. Eco de sold a iesit f bine, la gineco a fost f bine. Avem liber la polenizare. [:D] Dar cred ca tre' sa-mi vina. :))

 

Paulinio, am vazut ca tu folosesti wrap. Mi-am cumparat si eu, dar al meu plange rau cand il pun. Tu cum il prinzi? Ca poate nu-i place cum il pun eu.

 

Maddie, tare Andrei ca a umplut-o de noroc pe madam Marcu. :)) Daca ajungi inaintea mea la dr. Niculescu sa-mi spui cum a fost. :)

 

Vio, cum a fost la control? Noi am ajuns la 10. Cred ca voi nu mai erati.

 

Iar am uitat despre ce ati vb. Nu stiu daca mai vroiam sa spun ceva.

 

A, da! Mie dr-ita mi-a zis ca am voie sport dupa 3 luni si abdomene dupa 6. [fal] Pfiiiu.... cat mai am de asteptat....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna.

 

Se pare ca suntem mai bine - mananca din ora in ora, cred ca vrea sa recupereze ultimele zile. Ii dau cand cere cu toate ca il doare burtica de la laptele nou peste cel vechi, ne revenim noi la program mai incolo.

 

N-am putut sa mergem la analize azi pt ca bate vantul groaznic si este si frig, dar il tinem la lampa.

 

Madd, ar fi bine sa-l pui pe o perna/plan inclinat dupa ce mananca si sa stea asa vreo jumatate de ora. Iar cand suge trebuie burtica lui sa fie pe burta ta (nu in sus) si capul mai ridicat decat corpul. Asta stiu de la Matei ca ajuta. Refluxul am inteles ca trece dupa inceperea diversificarii, deci dupa 6 luni. Despre sirop nu stiu ce sa zic, dar Nexium i-am dat lui Matei la 2ani jumatate si nu mi-a placut cum a reactoonat, bine, fiecare copil e diferit, eu iti spun doar parerea mea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari fetelor pt rezultatele bune de la controale!!

 

Deny, da, rotarixul este un vaccin oral. Noi cred ca il vom face la 3 si 5 luni ca sa nu se siprapuna pe infarix.

Eu nu as aplica remediul cu betisorul pt ca problema gazelor este din stomac nu de la fundulet.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Legat de muls - mie mi se pare un chin. Zilele astea a trebuit sa ma mulg daca el nu a supt ca inainte si deja ma dor sanii. Proba suptului o puteti face cantarind copilul inainte si dupa supt. Poate nu o sa iasa exact cat a supt dar nici prin muls nu stiti exact cat prpduceti pt ca nicio pompa nu scoate cat suge copilul.

 

Madd, parca tu ziceai de biberon pt a administra nexium - eu cand i-am dat biotics l-am xdizolvat intr-un pahar si cu lingurita i l-am dat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

 

Eu nu ma mulg. Am facut-o in primele saptamani, cand aveam laptic muuult, sanii erau angorjati si mititica mea nu avea nevoie, deci nu sugea atat laptic. Dupa aceea, i-am dat san la cerere. Cam pe la 4 saptamani am inceput sa nu-i mai bag tzatza in gura la fiecare mieunat. In schimb, am scos-o afara la plimbare imediat dupa ce o alaptam si dormea mandraaaaa..... Acum cere singura papa la 3 ore, atat ziua cat si noaptea. Cateodata la 2,5 ore, cand e foamea mare. Noaptea corpul produce mai mult laptic. Daca ziua energia noastra este consumata pe diferite activitati, in timpul somnului, ca-i de zi sau de noapte, corpul se concentreaza pe refacerea rezervelor. Si eu ma trezesc cu sanii tari, dar suge bebita si-i inmoaie, daca nu la prima masa a zilei, la a doua sigur!

Parerea mea e ca dupa o luna - doua, bebeii care sug LM ar trebui lasati sa munceasca la san, altfel se lenevesc. Daca la nastere nu au forta sa traga si ii ajutam cu laptic muls pus in bibe, dupa aceea ce motiv au sa nu suga? Lenea lor sa traga sau comoditatea noastra, ca dureaza mult masa? Incercati sa ii lasati la san mai mult timp. La inceput se vor enerva ca nu curge lapticul repede, va veti enerva si voi ca parca nu mai termina cu suptul, dar cred ca in timp se vor invata sa il pape si pe acela care pica. Nu va e greu sa va mulgeti, sa sterilizati biberoane, sa aveti grija sa fie lapticul incalzit suficient?

Nu ma refer la bebelusii care au refuzat sa suga, sau la cei ce papa LP. Vor creste toti, indiferent ce tip de laptic mananca.

 

Criu, Deny, puteti sa va mulgeti daca vreti sa faceti rezerve pentru cand plecati de acasa si lasati bebele cu altcineva, sau ceva de genul.

 

Pisica_mov, eu stiam ca bebelusii pana la un anumit nr de kg isi regleaza mai greu temperatura corpului. Nu ca mainile si picioarele lor trebuie sa fie reci.

 

Fetitei mele ii place caldura. Dormea foarte bine saptamanile trecute, chiar daca era foarte cald. La fel, la baie ii place apa mai calda. Nu mai plange la baita daca nu e infometata, in schimb inca dam concerte cand trebuie sa o imbrac. As incerca sa ii fac mai cald in camera cu radiatorul, dar parca mi se pare pe dos, la ce calduri vor veni. Am incercat sa folosesc uscatorul de par ca sa-i fie mai cald si n-am avut succes.

Ii place mult sa stea pe spate pe suportul de bebelusi in care am pus un scutec, caci se simte in siguranta, are stabilitate. Daca o tin eu pe mana, tot intinde manutele sa se apuce de ceva, parca i-ar fi frica sa nu cada. La fel ca la voi, cand o tin pe mana cu fata in jos e tare linistita si a mea.

 

Criu, eu am muuuulte albume cu cantece pt copii in calculator: Cutiutele muzicale, Trenuletul muzical, Bimbam, Clopotelul magic, Rogvaiv, Elefantul Cici, Trubadurii. Le-am descarcat de pe romaniainedit, only for kids.

 

Vicky, te invidiez ca gasesti produse wilton ieftine. Eu am luat de pe lumeabasmelor cateva, dar mi-au facut gaura in portofel.

 

Am citit despre fenobarbital la cineva. Eu sincer l-as evita pe cat posibil. Am auzit tot felul de minunatii despre efectele produse asupra copiilor. Copiii cu icter nu trebuie sa faca si bai de soare? Incercat sa ii scoateti cate putin la lumina, poate ii ajuta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am pus pe gmail doua albume: unul cu cantece de leagan si altul cu cantece ritmate. A dormit bebita mea pe cel din urma fara sa zica pas.Cand i-am pus cantecele de leagan a inceput sa protesteze. [:)]

 

Probabil e mai usor sa fie atasate pe un site de transfer, dar nu stiu nici unde, nici cum.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...