Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CIRESELE de mai-iunie 2013 (1)


Recommended Posts

buna dragelor :)

 

 

da greu cu mulsul nu am reusit mare lucru :D nici nu am rabdarea necesara ieri am scos vreo 50 ml si azi 30 ml dar nu mai aveam rabdare :D oricum increpe puseul de o luna m-a supt toata seara am mai dat si lp si apoi show cu colici :(( noi dam acum sab simplex si bonisan ... el parturile le face dar plange pt un part ....

 

acum suntem afara :D papam pe o banca la umbra ... noi nu reusim sa iesim decat in mijlocul zilei ca dc dime il supara colicii eu chiauna m-a m-ai lasat sotul sa dorm si bebe a dormit pana la 12 pana am papat pana ne-am schimbat ...

 

madd esti tare :) mie mi-e super teama sa raman singura :D si maine bebe face o luna :D bine asta pt ca nici nu doarme singur :( doar in bratica :D ne facem noi mari :))

 

cam asa

 

o zi linistita va pupam

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 515
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Doina..am vb intre timp si cu mf..vecina mea..si mi-a zis ca i se parr exagerat sa i se recomande medicamente asa de bebelus..mai ales ca andrei are 1-2episoade la cateva zile..nici macar nu are zilnic..si cica nexium sevda in tratamentul ulcerului. .

Bine ca nu i l-am luat:)

Am văzut ca il ajuta sabil tin pe mine sa adoarma imediat dupa ce mănâncă. Dar nu imi iese to timpul

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ralu..de voie..de nevoie..a trebuit sa rămân cu bebe..si mie mi-a fost teama..mai ales ca al meu si regurgiteaza...mi-e teama sa nu fiu cu ochii pe el.

 

Nu stiu ce a fost cu el azi..o iau pe urmele tale Hellie..de la 3 mai ca suge continuu..nu are stare. .plimbat se satura repede. .pe picioare ținut la fel..i-am pus muzica..nimic..vrea la tztz..mi-e si teama sa il las sa mănânce atât. .o sa il doara burtica. .:(

 

I-am zis sotului sa ne ia sab simplex. ..daca tot spuneti ca ajuta cu gazele...le audbin burtica lui de zici ca e om mare..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lili, cred ca la prematuri si maxim in prima luna de viata e chestia cu reglatul temperaturii. Chestia cu manutele reci e cunoscuta, scrie si in Dr. spock, la mine scria si in foaia cu instructiuni de la maternitate. Vei vedea ca numai la numai la noi e chestia cu frigul si infofolitul, in tot restul lumii e spaima sa nu se supraincalzeasca copilul, toti se tem de asta si toti zic ca daca ii e frig nu se intampla nimic, doar plange, pe cand de la supraincalzit e mult mai grav, si mai bine sa-i fie frig decat cald. Eu i-am luat un sac de dormit, si in instructiuni tot asta era spaima, sa nu se supraincalzeasca. E cu maneci detasabile si zicea ca e interzis sa se foloseasca manecile peste 21 de grade, etc. E un sac subtire, si zice ca la 23 de grade sa il culc in body cu maneca lunga si sac. La 24 zice sa il culc in body cu maneca scurta si sac. asta mi se pare exagerat, sa stea copilul cu mainile goale. Uite cauta pe google "what should baby wear at x degrees" si vei vedea recomandarile. Undeva zicea ca din contra, bebelusilor le place frigul, si ca un bebe doarme perfect la 18 grade, ceea ce pt un adult ar fi prea frig.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna si de la noi, dupa o noapte alba acum doarme ca ursul l-am trezit cu forta sa manance, si asta inseamna ca la noapte iar de garda, eu incerc sa-l somotocesc sa nu doarma dar n-ai cu cine, poti sa tai lemne pe el.

Azi am fost la gineco si la noi liber la polenizari, dar la cat de obosita sunt cred ca atunci in sfarsit apuc sa dorm :), contraceptie la mine au fost 2 variante pilule sau sterilet, asa ca am optat pentru pilule, iau unele numai cu progesteron dar astept sa vina vampirii mai intai. Am trecut si pe la pediatru, l-a pipait e plin de gaze, a luat un pic cam mult in greutate dar a spus ca nu e problema, am hotarat sa schimbam LP sa vedem daca se amelioreaza durerile.oricum vedem mai multe sambata cand mergem la vaccin, si intre timp reincercam sa marim intervalul intre mese, deci parca are ceas in fundulet, fix la 3 ore cere de mancare, asta si noaptea ceea ce deja e o problema, am incercat sa marim cantitatea sa marim timpul intre mese, dar el tot portia lui o ia tot la 3 ore, incercam si vedem, pana una alta defilam penttru gaze si colici tot cu debridat si calmosine si in plus o sa ii completez apa la biberon cu ceai de anason care se pare ca ajuta pentru gaze si colici.

 

Madd dar de ce Motilium pentru regurgitare? Din punctul meu de vedere nu are nicio treaba cu regurgitarea eu il dau pentru varsaturi si e si un medicament greu, de ce nu au incercat cu gaviscon ca eu cred ca e vorba de reflux.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma ia durerea de cap daca ma apuc sa citesc toate recomandarile existente. [alcool] Glumesc...partial.

Mi se pare totusi aberant sa tin copilul la maneca scurta c-asa scrie la carte, daca mie imi e frig si am doua haine pe mine. Si NU sunt deloc friguroasa, chiar dimpotriva. Am scos copilul afara si in body scurt cu pantalonasi scurti cand a fost cald, l-am scos si in body lung cu pantalonasi si bluzita cand a fost frig. Caciulita ii pun dupa baie pentru ca are foarte mult par si nu se usuca doar sters cu prosopul iar feonul nu vreau sa-l folosesc inca, dar i-o dau jos pana ma culc eu, daca e cald in casa. I-am mai pus-o afara daca batea vantul. In general incerc sa n-o infofolesc si ma simt cam aiurea cand vad pe strada bebei de-o seama cu a mea, ei imbracati, incaciulati si infasurati in 2-3 paturici, iar a mea in ceva destul de lejer zic eu, cu capul gol si fara paturica. [alcool]

Am scris ca fetitei mele ii era frig pt ca a fost foarte agitata spre dimineata, asa ca am incercat sa ii scot aerul, in caz ca nu iesese tot, apoi am schimbat-o de pampers si avea piciorusele reci, desi era imbracata in pantalonasi cu picior, dar in sus avea doar un body lung. I-am dat inca o bluzita, am luat-o cu mine in pat, a luat doua gurite de laptic si a mai dormit trei ore.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Al meu urla azi noapte pe la 4 de mi-era mila de vecini! Mai nou  ff atent la imprejurimi. Nu se uita la mine cat il fascineaza draperia mea portocalie, tace si doar se uita acolo. A bagat si panza in gura, pe scurt exploreaza. Si de cand face aste minuni, cere de mancare prin urlete; ii dau si el se uita dupa pisoi; isi face numarul cu zbieratul, il incerc din nou si mananca de zici ca l-a tinut cineva pana atunci! 

Doar sa ma tina nervii!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madd, imi pare ca zmeul tau baga mult-mult latic si da afara prin prea plin. Imi aminteste de nepotica mea, avea pliuri ca de luptator sumo doar din alaptat, iar mamica era cu tricouri speciale, parfumate de regurgutari. Ideea e ca a crescut super ok. Nu i-a dat tratament. O tinea in bouncer, un pic mai sus cu trunchiul. Acum, nu stiu de la ce varsta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...